Novosti

Kronika

Ne može im nitko ništa

Danica Bućan, predsjednica Sekcije žena u Udruženju antifašističkih boraca i antifašista Petrinje, predvodi žene koje marljivo rade kako bi okupljanja antifašista bila na visokoj razini

Plwm5jdi44mm5u73eizweptjir1

Jače su od sudbine – petrinjske antifašistkinje

Prilikom subotnjeg obilježavanja prve akcije banijskih partizana i komemoracije u Banskom Grabovcu u oči nam je upala grupa od desetak žena koje su cijelo vrijeme slagale stolove i klupe, servirale kolače, hranu i piće, premještale veliki šator kako bi hlad bio što veći, a kasnije su gostima dijelile i grah. O kome se radi pojasnila nam je Danica Bućan. Ona je predsjednica Sekcije žena u Udruženju antifašističkih boraca i antifašista Petrinje.

- Naše Udruženje antifašista u Petrinji broji ukupno preko 300 članova i u sklopu Udruženja imamo formiranu Sekciju žena antifašistkinja. Ima nas dvadesetak pa i više no nas desetak je vrlo aktivno i odazivamo se na gotovo sve akcije antifašista. Naš glavni zadatak je da brinemo o dvorenju gostiju, serviramo jelo i piće, kuhamo i primamo goste. U Grabovcu nas je danas osam. Sve smo sredile za drugove koji nam dolaze iz Velike Kladuše. Za naš rad se financiramo same dobrovoljnim prilozima, imamo i nekoliko donatora, a dobivamo i sredstva za rad od Grada Petrinje – k aže Danica Bućan i dodaje da same nabavljaju pribor za jelo i namirnice.

U Banski Grabovac je pod vodstvom prvog antifašiste Velike Kladuše Sulejmana Muhamedagića stiglo 60 članova tamošnjeg Udruženja antifašista i Društva Josip Broz Tito. Danica kaže da su gosti bili zadovoljni posluženjem dijetalnim narescima i piletinom sa sirom, purećim i telećim odrescima, dodajući da i njih Kladušani lijepo dočekuju kada tamo dođu. A sir je pravi domaći od ljudi sa ovih područja koji imaju OPG-ove, napominje Danica.

Petrinjici u jesen idu u Pećingrad kada je tamo Kestenijada kao i na komemoraciju žrtvama ustaških zločina u tom dijelu Bosne i Hercegovine. Saradnja ova dva udruženja traje jedanaest godina, a datira još iz vremena kada je general Rade Bulat bio živ, i često je tamo odlazio jer je njegova ratna jedinica djelovala u tom kraju.

- Za razliku od Hrvatske, u tom dijelu BiH niti jedan spomenik nije srušen ili devastiran i nevjerojatno je koliko Bosanci drže do antifašizma, a znamo da je kod nas srušeno preko tri hiljade spomenika. Oni nam mogu biti uzor, Tito tamo nije zločinac i ne uklanjanju se imena njegovih ulica i trgova - priča Danica.

Rođena je u Boviću, kod Vrginmosta, živjela je u obližnjoj Čremušnici, a onda u Petrinji gdje je radila u Gavriloviću i bila više od 15 godina aktivna u Aktivu žena Gavrilovića. Kaže da su obišli cijelu Jugoslaviju, Kuću cvijeća i brojne grobove partizana, te civilnih žrtava nacističkih zločina. S ponosom ističe da su u Kući cvijeća bila tri puta. Jedna od članica Sekcije je i supruga pokojnog prvoborca, ima 96 godina i pomaže ženama kada može, a Danica kroz smijeh kaže: ne može nam nitko ništa. U Banskom Grabovcu sa Danicom Bućan su bile: Milka i Ana Kostenda, Dara Popović, Višnja Trklja, Jovanka Brkić i Danica Vučetić.

Ovim hrabrim ženama, punim entuzijazma i antifašizma možemo samo poželjeti dobro zdravlje i uspjeh u daljnjem poslu.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više