Novosti

Kronika

Нeкa кoмeсaри рaдe свoj пoсao

Прoвoђeњe Рeгиoнaлнoг стaмбeнoг прoгрaмa билa je глaвнa тeмa нoвoсaдскoг сaстaнкa кoмeсaрa зa избjeглицe и прeдстaвникa oргaнизaциja кoje сe бaвe тoм тeмoм у зeмљaмa рeгиje

Rn1zu8yp6r782go1p6fk0wm0huh

Ilustracija (foto Marko Lukunić/PIXSELL)

Provođenje Regionalnog stambenog programa bila je glavna tema novosadskog sastanka komesara za izbjeglice i predstavnika organizacija koje se bave tom temom u zemljama regije, održanog od 27. februara do 1. marta.

- RSP predstavlja svetao primer izgradnje partnerskih odnosa u regionu, a istovremeno i šansu da posle više od 20 godina zbrinemo najugroženiji deo izbegličke populacije - rekao je komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije Vladimir Cucić. Naglasio je veliku ulogu preko 350 lokalnih i regionalnih komesara za izbjeglice u Srbiji.

- Radite svoj posao. Plaćeni ste da budete dobri ljudi. Uradite to. Pomažite tim ljudima - dodao je i zatim se zahvalio svim donatorima na dodatno odobrenim sredstvima krajem 2016. u Parizu, kao i međunarodnim organizacijama i partnerskim zemljama Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori na dosadašnjoj suradnji.

- Posao oko zbrinjavanja najugroženijih porodica koje nemaju krov nad glavom još nije doveden do kraja. Ipak, u Srbiji taj projekt napreduje. Do sada je u okviru RSP-a u Srbiji uručeno 698 rješenja. Najviše ih je u okviru komponente seoske kuće, zatim dodjele građevinskog materijala i izgradnje montažnih kuća. U beogradskom naselju Ovča niče naselje od četiri zgrade sa ukupno 235 stanova za izbjeglice. To je samo prva u nizu zgrada koje su namijenjene korisnicima u okviru projekta. Očekuje se da do kraja ove godine broj isporučenih stambenih rešenja pređe 2.000 – rekao je Cucić.

U ime Komisije za koordinaciju procesa trajne integracije izbeglica u Srbiji Veljko Odalović, generalni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, naglasio je važnost suradnje u okviru RSP-a. Kako je kazao, ta je suradnja prije svega važna zbog procesa ‘pomirenja u regionu koji doprinosi prevazilaženju posledica prošlosti’.

Sastanku, koji je organizirao Komesarijat za izbeglice i migracije uz podršku Banke za razvoj savjeta Evrope, prisustvovali su i predstavnici Srpskog narodnog vijeća koje je također uključeno u projekt preko podrške korisnicima stambenog zbrinjavanja.

- S obzirom da je SNV važan partner UNHCR-a i Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje u ovom programu, pozvani samo kao predstavnici iz zemalja partnera, pa smo prezentirali rad SNV-a kroz rad lokalnih koordinatora i kroz program besplatne pravne pomoći - rekla je u razgovoru za ‘Novosti’ Tatjana Vukobratović Spasojević, voditeljica Pravnog odjela SNV-a.

- SNV je jedina nevladina organizacija iz regiona koja ima aktivno učešće na ovom sastanku i kao takva je važan partner u provođenju programa. Pravni odjel SNV-a kroz program RSP-a surađuje sa svim zemljama koje se nalaz u ovom programu - objasnila je.

Predstavnici SNV-a su u sklopu posjete prisustvovali i brojnim sastancima s nadležnim predstavnicima državnih institucija Srbije i Hrvatske, predstavnicima i suradnicima iz Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju iz Novog Sada, kao i voditeljima projekta besplatne pravne pomoći za interno-raseljena lica i izbjeglice koji djeluje u Srbiji, a s kojim SNV planira započeti suradnju.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više