Novosti

Društvo

Nema zime za ustaše

Usred sumorne jeseni vremenska prognoza sve lošija: Vijeće za suočavanje s prošlošću izradilo je ‘izvanredan dokument komparativne analize dokumenata’, kazao je premijer Plenković

Wil14baialpuqy4js04dwvt603s

I dalje nekažnjen hobi – prakticiranje ustaštva u Karlovcu, 10. travanj 1942. godine (foto KAfotka)

Ukoliko ste poštovatelj ustaštva, za vas u Hrvatskoj nema zime. Možete slobodno po fasadama zgrada diljem zemlje ostavljati poruke da ste ‘Za dom spremni’. Možete se, poput biskupa Vlade Košića i Valentina Pozaića, zalagati da se ustaški pozdrav, pod kojim je proveden holokaust i vršen genocid nad Srbima u NDH, uvede kao službeni pozdrav Hrvatske vojske. Možete postrojavati svoju jedinicu i marširati Splitom na dan NDH, kao što je to radio pukovnik Marko Skejo, koji je nekoliko dana nakon sastanka s premijerom Plenkovićem ustaškim pozdravom pozdravio na konferenciji za novinare. Možete, poput hrvatskih navijača, urlati taj pozdrav na utakmicama, kao da nastupa NDH a ne RH.

Stoga ne čudi da je Vlada odbacila prijedlog IDS-a, PGS-a i Liste za Rijeku o dopuni Kaznenog zakona kojom se tražilo da se za propagiranje fašizma, nacizma i ustaštva odredi i zatvorska kazna. Premijer Plenković, kojem su mjeseci trebali da ukloni proustašku provokaciju u Jasenovcu, komentirao je prijedlog IDS-a rekavši kako je Vijeće za suočavanje s prošlošću ‘poodmaklo u svom radu’ i da je prvi dokument ‘koji se općenito odnosi na naš stav prema totalitarnim sustavima i kulturu sjećanja poprilično usuglašen među članovima vijeća’. Vijeće je ‘izradilo izvanredan dokument komparativne analize dokumenata koji postoje u ostatku Europe i kada ti dokumenti budu zreli, Vlada će razmotriti zakonsko reguliranje tih pitanja’.

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković cinično je komentirao da u hrvatskom Kaznenom zakonu ‘već postoji okvir koji sankcionira kaznena djela mržnje te javnog poticanja na nasilje i mržnju’. Zaboravio je napomenuti da ga pravosuđe u 99 posto slučajeva ignorira pa se djela koja potiču mržnju i nasilje iz vjerskih i nacionalističkih pobuda najčešće tako ne kvalificiraju. Policija je više puta istaknula da je zakon neprecizan jer u njemu doslovno ne piše da je ZDS pozdrav na koji trebaju obratiti pažnju.

Predsjednik IDS-a Boris Miletić ovako komentira Vladinu odluku: ‘Vlada je odbijanjem našeg prijedloga poslala opasnu političku, ali i simboličku poruku, što je možda još žalosnije. Formalizirali su svoju politiku zatvaranja očiju i dali vjetar u leđa radikalnim pojedincima i skupinama. Za njih paradiranje u ustaškoj uniformi i veličanje simbola države koja je masovno ubijala ljude nije tako strašno da bi ga trebalo oštro sankcionirati. Teško je razumjeti da netko može tako razmišljati. Ustaštvo je već rutinski prisutno u javnom prostoru, a Vlada je sad i formalno otvorila vrata afirmaciji netolerancije, nasilja i šovinizma.’

IDS-ov prijedlog će se uskoro naći pred zastupnicima u Saboru. Zastupnik SDP-a Arsen Bauk kaže da ‘očekuje da će to biti u primjerenom roku’ i da će ga SDP ‘podržati u prvom čitanju’. Dodaje da ‘nije realno očekivati da bi, nakon mišljenja Vlade, zakon mogao proći u daljnju proceduru’.

Predsjednik GOLJP-a i Antifašističke lige Zoran Pusić podržava prijedlog i kaže kako efikasne mjere u borbi protiv propagiranja ustaškog režima nisu samo političko pitanje nego i ‘pitanje elementarne društvene higijene’. Prema njemu, u Hrvatskoj traje pomama za falsificiranjem povijesti ‘u kojoj politika i Crkva desetljećima gromoglasno prešućuju bezbrojne grafite uhatog U u kombinaciji s križem, u kojoj predsjednica izjavljuje da je ZDS stari hrvatski pozdrav, u kojoj taj trend prate mnogi školski udžbenici. Pozivanje na odgoj i obrazovanje, čime je Vlada obrazložila odbijanje prijedloga, zvuči kao licemjerno prenemaganje. Konačno, kao i osnivanje famoznog povjerenstva koje bi trebalo donijeti pravorijek je li zemlja okrugla’, ironično zaključuje Pusić.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više