Novosti

Kronika

Oбнoвa бoрoвскoг хрaмa

Рaдoви нa прaвoслaвнoм хрaму Свeтoг првoмучeникa и aрхиђaкoнa Стeфaнa: У првoj фaзи oбнoвe извршeни су рaдoви нa учвршћивaњу зидoвa црквe и нa рeкoнструкциjи крoвa. Слeдeћe гoдинe плaнирa сe рeкoнструкциja црквeнoг тoрњa и звoникa

80qy646e9jttzt39io0y82bjaaa

Свeти Стeфaн пoд скeлaмa

Pravoslavni hram Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana u Borovu, izgrađen od 1761. do 1764. godine, ozbiljno je načeo zub vremena, zbog čega je nedavno započela njegova generalna obnova.

- Statika je bila u kritičnom stanju i pretilo je da se crkva sama od sebe uruši. Zbog toga je generalna obnova bila neophodna - kaže starešina hrama protojerej-stavrofor Čedo Lukić koji je uveren da bi prvi veći sneg bio koban za ovu drevnu građevinu.

U prvoj fazi obnove izvršeni su radovi na učvršćivanju zidova crkve karbonskim vlaknima, a nakon toga je usledila rekonstrukcija krova, odnosno izmena oko 40 kubika drvene građe i crepa. Nakon odobrenja Konzervatorskog odeljenja u Vukovaru i Ministarstva kulture te izrade potrebne projektne dokumentacije jer se radi o zaštićenom spomeniku kulture, potpisan je ugovor s Produkt gradnjom iz Vukovara kao izvođačem radova.

Prva faza bi uskoro trebala biti završena, a nastavak će uslediti na proleće. Obim radova će zavisiti od finansijskih sredstava, a prema rečima paroha Lukića, samo prva faza košta oko milion i 170 hiljada kuna. Sledeće godine planira se rekonstrukcija crkvenog tornja i zvonika.

Cilj nam je izgraditi toranj i zvonik onakav kakav je bio do 1941. godine, a to znači da će crkva biti viša za sedam metara - kaže starešina hrama protojerej-stavrofor Čedo Lukić

- Cilj nam je izgraditi toranj i zvonik onakav kakav je bio do 1941. godine, a to znači da će crkva biti viša za sedam metara - kaže borovski sveštenik i pojašnjava kako je zvonik za vreme Drugog svetskog rata uništen od granata.

Crkva je 1941. godine, podseća prota Lukić, bila pretvorena u rimokatoličku, a bogato rezbareni ikonostas, remek-delo čuvenog ikonopisca Jovana Isailovića i njegovog učenika Borovca Grigorija Jezdimirovića, koji je krasio unutrašnjost crkve, ustaše su demontirali uništivši većinu ikona.

- Ikonostas je 70-ih godina prošlog veka vraćen, ali mi imamo želju da on izgleda onako kako je izgledao do 1941. godine - kaže naš sagovornik.

Pre toga biće potrebno da se uredi unutrašnjost hrama, odnosno sanacija zidova koje je načela vlaga, a potom poda, uključujući njegovu nivelaciju i ugradnju podnog grejanja. Zbog velikog obima radova generalna obnova borovskog hrama mogla bi potrajati nekoliko godina.

- Predvideli smo rok od pet godina, ali sve zavisi od finansijskih sredstava. Verujemo da će nam i naš verni narod pomoći, ali imamo razumevanja za tešku ekonomsku situaciju u kojoj se svi nalazimo i nadamo se boljim vremenima - kaže otac Čedo, apelujući na sve ljude dobre volje, privredne subjekte i pojedince da pomognu u granicama svojih mogućnosti.

Prema njegovim rečima, dosad je finansijska podrška stigla iz Opštine Borovo, Ministarstva vera Srbije i Ministarstva kulture Hrvatske, a pomoć je obećala i Vukovarsko-sremska županija.

Borovski pravoslavni hram je, kao i većina crkava iz druge polovine 18. veka, izgrađen u baroknom stilu. Osvećenje crkve je po završetku njene izgradnje obavio tadašnji mitropolit Pavle Nenadović. Nakon one posleratne, 1955. godine, poslednja obnova crkve bila je 1997. i 1998., zahvaljujući donaciji meštanina Mitra Krstonošića, a tom prilikom je saniran krov i urađena vanjska fasada hrama.

Po završetku svih neophodnih radova u sklopu generalne obnove, planirano je i oslikavanje unutrašnjosti hrama jer se freske oslikane na svodovima hrama danas u velikoj meri ljušte, a nastale su davne 1934. godine, kada je to inicirao i pomogao Toma Maksimović, direktor tadašnje fabrike Bata. Za novo freskopisanje, koje danas košta oko hiljadu eura po kvadratnom metru, biće potrebno još dosta novca, ali kad se i to za nekoliko godina uradi, hram će zasjati u punoj lepoti.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više