Novosti

Politika

Otomanska diplomacija

Da kanadski borac za slobodu izražavanja nije tek tako nabacio usporedbu Hrvatske s Turskom dokazala je nekidan i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, kada je na sastanak stranih ambasadora o medijskim slobodama u Hrvatskoj odgovorila istim riječima koje je upotrijebio turski predsjednik Erdogan

8hhy9x81pxd8m4p4stfywdm1ntj

Hrvatski Erdogan - Kolinda Grabar-Kitarović (foto Marko Prpić/PIXSELL)

Kada je sredinom travnja Hrvatsku službeno posjetio Tom Henheffer, izvršni direktor organizacije Kanadski novinari za slobodu izražavanja, ‘Novostima’ je u intervjuu rekao da njegova organizacija želi spriječiti da Hrvatska po medijskim neslobodama ‘postane kao Turska’.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan tamo je, naime, što policijskim racijama, vodenim topovima i suzavcem, što tamnicama, tužbama i prijetnjama pogušio sve što se pogušiti dade. U jednom od recentnijih nasrtaja na novinare osobno je inicirao suđenje Canu Dungaru i Erdemu Gulu, glavnom uredniku i šefu dopisništva u Ankari dnevnika ‘Cumhuriyet’. Na suđenju, koje je krajem ožujka započelo u Istanbulu, za novinare se traži doživotna robija zbog špijunaže, jer je list u svibnju prošle godine objavio reportažu u kojoj se tvrdilo da je turska obavještajna služba nezakonito dostavljala oružje sirijskim pobunjenicima. Na suđenju su se u znak podrške novinarima pojavili ambasadori svih važnih EU članica, SAD-a, Kanade i Australije.

Tu je Erdoganu prekipjelo pa se bijesno izderao na diplomate, a potom je suđenje zatvorio za javnost. ‘Tko ste vi? Kakvog vi posla imate tamo?’, grmio je. ‘Ovo nije vaša zemlja, ovo je Turska. Smijete djelovati samo unutar zgrada diplomatskih predstavništava i njihovih granica, za sve ostalo morate tražiti dozvolu’.

‘Veleposlanici se ne mogu i ne smiju miješati u unutarnje stvari zemlje primateljice’, poručio je mali Erdogan što čuči u glavi hrvatske predsjednice

Da kanadski borac za slobodu izražavanja nije tek tako nabacio usporedbu Hrvatske s Turskom dokazala je nekidan i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, osvrnuvši se, istina, s nešto manje žara, na sastanak što su ga veleposlanici većeg broja zapadnih zemalja održali na temu stanja medijskih sloboda u Hrvatskoj.

Oni su se u Zagrebu sastali prošlog četvrtka, pa nakon sastanka svoje zaključke odaslali u javnost preko Twittera. ‘Upravo sam imao vrlo zanimljiv sastanak s kolegama i prijateljima o slobodi medija, ključnom prioritetu naše vanjske politike’, napisao je austrijski ambasador Andreas Wiedenhoff. Na poruku su odgovorili veleposlanici Norveške, Njemačke, Velike Britanije, Nizozemske, Švedske i SAD-a pa je tako američka veleposlanica Julieta Valls Noyes napisala kako je imala ‘koristan razgovor s kolegama u Hrvatskoj o slobodi medija’, dok je nizozemsko veleposlanstvo poručilo da je ‘sloboda medija ključna stvar u demokraciji’.

Na tu posljednju u nizu packi što na adresu hrvatske Vlade stižu zbog fašizacije društva, Kolinda Grabar-Kitarović reagirala je citiravši upravo turskog predsjednika. ‘To mi je bilo jako čudno budući da se veleposlanici ne mogu i ne smiju miješati u unutarnje stvari zemlje primateljice’, poručio je mali Erdogan što čuči u glavi hrvatske predsjednice.

S njih dvoje, međutim, teško da bi se složila Bečka konvencija o diplomatskim odnosima iz 1967. godine iz koje je razvidno da je posao diplomata upravo da prate političke događaje u zemljama u kojima služe i da o tome izvještavaju svoje vlade. Članak 5. Konvencije, u kojemu se nižu konzularne funkcije diplomatskih predstavnika, tako kaže da se njihov posao sastoji i od ‘sakupljanja podataka, svim dozvoljenim sredstvima, o uvjetima i razvoju trgovačkog, ekonomskog, kulturnog i znanstvenog života države primateljice, izvještavanja o tome vlade države šiljateljice i davanja saopćenja zainteresiranim osobama’.

Ako je suditi po Konvenciji, strani diplomati nisu napravili ništa nedozvoljeno, tim više što su tema njihovog sastanka bile medijske slobode, jedan od stupova demokracije. Za razliku od toga, ono što državama sasvim sigurno nije dozvoljeno, a s čim predsjednica nema nikakav problem je činiti neautorizirane vojne intervencije u drugim zemljama. Upravo ono čime se bavi njezin prethodni poslodavac - NATO savez.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više