Novosti

Kronika

Parohija na Fejsbuku

Koprivnički paroh Radovan Dimitrić pokazuje kako se duhovnost može širiti i tehnološkim ‘čudesima’ te je izradio stranicu za komunikaciju s vjernicima

Jfdkpyrx1ibwjkn1ujonso5hp7k

Stranica Koprivničke parohije

Paroh koprivnički, jerej Radovan Dimitrić, nedavno je za svoju parohiju ‘lansirao’ službenu Fejsbuk stranicu, odnosno korisnički profil putem kojeg će komunicirati sa svojim vjernicima. To je prvi takav profil na popularnoj društvenoj mreži koji je otvorila parohija SPC-a u sjeverozapadnoj Hrvatskoj; dosad nijedna pravoslavna zajednica Prigorja i Podravine, osim manastira Lepavina, nije bila sklona modernoj tehnologiji u komunikacijske svrhe. U Lepavini uz FB i internet-stranicu već par godina radi internetska radio-stanica, Radio Blagovesti.

Koprivnički paroh Dimitrić tako ide stopama sada već pokojnog lepavinskog igumana Gavrila Vučkovića, pokazujući kako se duhovnost može širiti i tehnološkim ‘čudesima’.

- Parohijsku stranicu pokrenuo sam nedavno. Tek sam započeo s radom na njoj, pa još nema puno postova. Stranica će uglavnom služiti za informiranje vjernika o aktivnostima i događajima u parohiji, ali ćemo razgovarati i o važnim crkvenim temama: pastirskim, etičkim, dogmatskim i bogoslužnim – kazao nam je jerej Dimitrić.

Bilo bi zasigurno dobro kad bi primjer toga mladog pravoslavnog sveštenika slijedila njegova braća i kolege iz susjednih parohija. Interakcija Crkve i vjernika putem suvremenih tehnologija poput društvenih mreža izazov je na koji bi trebalo znati odgovoriti na svim razinama SPC-a. Napokon, to više nije samo komunikacijska nužnost današnjice, nego vrijedan alat u službi promocije duhovnosti koja umije opstati u svakom vremenu i prostoru.

Štoviše, primjer parohije i manastira SPC-a u Koprivničko-križevačkoj županiji morala bi slijediti ovdašnja vijeća srpske nacionalne manjine te sva općinska i gradska tijela koja se mahom još opiru ulasku u novu tehnološku eru, pa nemaju ni ‘obične’ internetske stranice – što bi zasigurno olakšalo kontakte s građanima i građankama u čijoj bi službi trebala biti. Zato bi cijela srpska zajednica u Hrvatskoj, sa svjetovnim i vjerskim predstavnicima, trebala zajednički i u sferi informacijsko-komunikacijske tehnologije prednjačiti radom na boljem životu i položaju svojih pripadnika.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više