Novosti

Kronika

Пoчaст хeрojу СССР-a Mусину

Oбиљeжeнa 74. гoдишњицa Бaтинскe биткe и oслoбoђeњa Бaрaњe: Бaлoмaнaстирски спoмeник гoвoри o пoвиjeсти jeднoг вojникa, црвeнoaрмejцa Вaсилиja Пeтрoвичa Mусинa кojи je пoгинуo у Бaрaњи

Vrj5dt30rblcsr8rax20zul8hkw

Kod spomenika borcima Crvene armije

Predzadnje novembarske srijede, u organizaciji belomanastirske Udruge antifašističkih boraca i antifašista (UABA), svečano je obilježena 74. godišnjica Batinske bitke i oslobođenja Baranje. Tim su povodom položeni vijenci na partizanske spomenike u Branjinom Vrhu i Šećerani, na Spomenik palim borcima Crvene armije na belomanastirskom Trgu slobode, na spomenik i biste na Partizanskom groblju u Belom Manastiru i na Spomenik Crvenoj armiji ‘Pobjeda’ na brdu iznad Batine i Dunava. Okupljene građane u centru Belog Manastira, njih pedesetak, pozdravio je Nikola Opačić, predsjednik UABA.

- Ovaj spomenik govori o jednoj povijesti, o povijesti jednog čovjeka, jednog vojnika, koji je zadnje sate svog života proveo u Baranji. Poginuo je 28. novembra 1944. godine, a sahranjen je upravo na ovom mjestu. Njegovo ime nalazi se na ovom spomeniku, on je Vasilij Petrovič Musin, heroj Sovjetskog Saveza, rođen 1912. godine u selu Bjelozjorskoje u Ukrajini. Evocirajući uspomene na događaje otprije 74 godine ne možemo a da ne spomenemo veliku vojnu operaciju poznatu kao Batinska bitka, a koju su rame uz rame izvele jedinice NOV Jugoslavije i jedinice nepobjedive Crvene armije. Batinska bitka počinje u rano jutro 11. novembra i završava konačnim oslobođenjem Baranje 29. novembra 1944. godine.

U toj velikoj vojnoj operaciji živote je izgubilo oko 1500 pripadnika Crvene armije, dok je 51. udarna vojvođanska divizija imala oko 850 poginulih i nestalih boraca pa ta bitka spada među najveće bitke u Drugom svjetskom ratu, a posebno na jugoistoku Evrope.

Obilježavanjem značajnih događaja i datuma iz NOB-a želimo sačuvati od zaborava značaj i vrijednost antifašističke borbe i antifašizma, iskreno se nadajući da će uvijek biti onih koji će baštiniti tekovine istkane u Drugom svjetskom ratu i borbi protiv fašizma i nacizma.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više