Novosti

Politika

Pokrenut Centar za studij demokracije i ljudskih prava

Savez antifašističkih boraca i antifašista RH pokrenuo je Centar za studij demokracije i ljudskih prava, čiji je voditelj povjesničar Dragan Markovina. Ovogodišnji program počinje 10. studenog, a prijave su u toku

X11nta5kaq7hmflis95xdtrfunh

(foto Robert Anić/PIXSELL)

Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske pokrenuo je Centar za studij demokracije i ljudskih prava. ‘Društveni i politički trenutak u kojem pokrećemo Studij demokracije i ljudskih prava, kako u Hrvatskoj, tako i u čitavoj Europi prilično je zabrinjavajući. Opći porast populizma, jačanje radikalne desnice, sveprisutni historijski revizionizam te pojava tzv. neliberalnih demokracija, koja otvoreno krše demokratske standarde i dokidaju dostignute standarde ljudskih prava predstavljaju njegova temeljna obilježja’, navodi se u pozivu na prijave za upis u prvu generaciju polaznika studija, čiji je voditelj povjesničar Dragan Markovina.

‘Iako su današnja Europa i Hrvatska utemeljene na vrijednostima antifašizma i pobjedi antifašističke koalicije u Drugom svjetskom ratu, svjedoci smo potpune razgradnje spomenutih vrijednosti na praktično cijelom europskom prostoru. O razlozima zašto je tome tako, mogli bismo ispisati čitave studije, no da takva vrsta povijesnog revizionizma kao činjenica i fenomen postoji, jasno je manje-više svim građanima. S obzirom da spomenuti povijesni revizionizam svoje motive pronalazi u aktualnoj društvenoj i političkoj situaciji, nastojeći razgradnjom antifašističkog narativa, ovladati sadašnjošću i budućnošću društva, a tek potom i prošlošću, jasno je kako je riječ o fenomenu kojem se treba suprostaviti na svim razinama. Tim više što je sustavnim iznošenjem frizirane ili otvoreno lažne slike prošlosti i falsificiranjem karaktera ustaške države, ali i antifašističke borbe, taj diskurs do te mjere prodro u javnost, zadobivši potporu čak i nekih najviših dužnosnika vlasti, da ga je moguće zaustaviti isključivo sistematičnim i kvalitetnim obrazovnim radom. U tu svrhu, pokretanje Centra za studije demokracije i ljudskih prava bi s jedne strane omogućilo takvu vrstu sustavnog obrazovanja, primarno za članove SABH-a i zainteresirane studente društveno-humanističkih fakulteta, ali ne samo za njih, dok bi s druge strane koncentriralo najkvalitetnije znanstvenike, novinare, pisce i intelektualce, poznate po jasnom zastupanju antifašističkih stavova u javnosti i borbi za ljudska prava, omogućilo vođenje suvislog dijaloga među njima, kao i između njih i polaznika’, stoji u pozivu.

Prvi modul pod naslovom ‘Historijski antifašizam i temelji hrvatske države, stvaranje neovisne Hrvatske’, održat će se od 10. studenog do 8. prosinca 2018. Uvod u studije antifašizma, demokracije i ljudskih prava bavit će se povijesnim pojavama totalitarnih nacističkih i fašističkih režima, kako u Europi tako i na prostoru Kraljevine Jugoslavije. Taj uvid omogućit će razumijevanja načina na koji je ideološki aparat funkcionirao u tim režimima i na koji se odnosio prema svim vrstama manjina, ali i prema lijevom pokretu. Slijedom toga u modulu će biti obrađene i strategije borbe protiv fašizma, ali i odnos političkih pokreta prema njemu. Poseban naglasak stavit će se na pitanje španjolskog građanskog rata i pojavu antifašističke internacionale. U konačnici, program će se baviti antifašističkim pokretom u Hrvatskoj i Jugoslaviji, koji je uspio u gotovo nemogućim uvjetima poraziti fašizam te iznova izgraditi povjerenje među jugoslavenskim narodima, otvarajući ujedno i pitanja aktivne uloge žena u društvu, čija istinska emancipacija počinje upravo za vrijeme antifašističke borbe.

Drugi modul ‘Antifašizam danas i borba za demokraciju i ljudska prava’ održat će se u proljetnim mjesecima 2019. godine. Pored Dragana Markovine, predavači Studija demokracije i ljudskih prava su Zoran Pusić, Dražen Lalić, Vjeran Pavlaković, Tvrtko Jakovina, Hrvoje Klasić, Snježana Koren, Stjepan Mesić, Vuk Perišić, Boris Pavelić, Ivo Josipović, Ivana Dragičević i Aleksandra Zhelez, a prijaviti se možete na mail: saba.centar@gmail.com. Više o programu možete saznati na ovom linku.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više