Novosti

Kronika

Прaзник jaсeнoвaчких нoвoмучeникa

Вишeднeвним дoгaђaњимa Српскa прaвoслaвнa црквa oбиљeжилa je прaзник Свeтих нoвoмучeникa jaсeнoвaчких

Višednevnim događanjima Srpska pravoslavna crkva obilježila je praznik Svetih novomučenika jasenovačkih 13. septembra. Centralni događaj obilježavanja, liturgiju u Manastiru rođenja Sv. Jovana Krstitelja u Jasenovcu, u subotu 9. septembra služilo je više arhijereja Srpske pravoslavne crkve, mitropolit smolenski Isidor iz Rusije, arhiepiskop mihalovsko-košicki Georgij iz Slovačke, mitropolit zagrebački Porfirije i arhijereji sestrinskih pravoslavnih crkava.

Kako je naglasio Pakračko slavonski vladika Jovan, početak Drugog svjetskog rata na ovim prostorima i proglašenje Nezavisne Države Hrvatske po uzoru na nacističku Njemačku, 10. aprila 1941. Označili su početak nezapamćenog stradanja srpskog naroda, čiji je simbol Jasenovac. Jedan od prvih prisilnih poslova logoraša nakon formiranja logora, bio je rušenje parohijskog hrama Rođenja Svetog Jovana Preteče iz 18. vijeka. Logoraši su hram morali rušiti golim rukama, a od građe su načinjene prve logorske zgrade.

- Praznik Svetih novomučenika jasenovačkih jedinstven je u pravoslavlju, a mi smo čuvari Jasenovca, mjesta svetinje i molitve, za narod, crkvu i čovječanstvo, rekao je vladika Jovan i ponovio da je hrišćanski praštati, ali ne i zaboravljati.

Liturgiji su prisustvovali brojni vjernici iz svih krajeva Hrvatske, Srbije i BiH, kao i brojni zvaničnici, među kojima srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić, poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srbije Miodrag Linta i ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Mira Nikolić. Delegaciju SDSS-a u kojoj je bilo više dožupana, rukovodilaca i aktivista, predvodio je saborski zastupnik i predsjednik Kluba SDSS-a u Saboru Boris Milošević.

Nakon liturgije, na humci pored spomenika ‘Kameni cvijet’ na mjestu logora osveštani su slavski kolač i žita, kod manastira je zasađen i kesten Ane Frank, a u sabornom hramu Svete Trojice u Pakracu održano je bogoslužje. U nedjelju je na liturgiji osveštana kapela (paraklis) Blagoveštenja Presvete Bogorodice u vladičanskom dvoru u Pakracu koja je nakon 25 godina ponovo dobila svoj nekadašnji izgled.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više