Novosti

Politika

Prnjavore, blago tebi

U hrvatskim medijima se piše o maturantskom neprotivljenju NDH i ‘novim snagama’ na čelu s Kreacionističkim pokretom Hrvatske koje zagovaraju rasističke i nacističke ideje. To ne čudi jer su govor mržnje i njegovo toleriranje uobičajeni, dok državne institucije poput DORH-a danima razmišljaju treba li procesuirati autora parole ‘Pedere u logore’

U hrvatskim medijima se piše o maturantskom neprotivljenju NDH i ‘novim snagama’ na čelu s Kreacionističkim pokretom Hrvatske koje zagovaraju rasističke i nacističke ideje. To ne čudi jer su govor mržnje i njegovo toleriranje uobičajeni, dok državne institucije poput DORH-a danima razmišljaju treba li procesuirati autora parole ‘Pedere u logore’, smatrajući to ‘psihologijom mase’. A doprinos nipodaštavanju drugih i drugačijih dolazi i s visokih mjesta. Povod je bilo HDZ-ovo ‘preuzimanje’ gospodarskog programa i pripadajućih mu naziva i vizualnih obilježja od izvjesnog profesora Mile Vasića, bivšeg kandidata za zastupnika u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz Prnjavora. Istini za volju, HDZ je i ranije bio sklon ‘posuđivanju’ tuđih kreacija, pa je u Sanaderovo vrijeme preuzeo slogan Socijalističke partije Srbije ‘Idemo dalje’. Ali junak naše priče je premijer Zoran Milanović koji je izjavio da mu je ‘žao što netko nije u stanju napraviti plan i program, a da ga ne prepiše iz Prnjavora’.

‘Mi nismo Prnjavor, neka se nitko ne uvrijedi’, rekao je premijer i stao iz posve nepoznatih razloga govoriti o narodnoj glazbi. ‘Mi ne slavimo cajke, mi ih suzbijamo i to će biti dio našeg programa’, dodao je Milanović kao pravi ‘urbani frajer’. Doduše, cajke se mnogo više mogu čuti u Zagrebu, čak na kilometar-dva zračne linije od Iblerovog trga ili Markovih dvora.

Iako ime Prnjavora neznalice asocira na prnje, urednik tamošnjeg portala Vedran Lepir ističe da naziv njegove varoši dolazi od grčke riječi ‘pronia’ koja označava crkveni posjed, pa je u bivšoj Jugoslaviji bilo čak 12 Prnjavora. U ovom Lepirovom i Vasićevom još uvijek živi čak 19 nacionalnih manjina, od toga preko 70 posto Srba, 15 posto Muslimana, odnosno Bošnjaka, i po četiri posto Hrvata i Jugoslavena. U ovih 24 godine broj stanovnika u općini sa 63 naseljena mjesta smanjio se sa 47.000 na 46.000.

- Postoji katolička crkva koju nitko nije dirao. Otišlo je nešto Hrvata, ali to nije bio neki masovni odlazak - kaže Lepir, ističući da u Prnjavoru nema međunacionalnih sukoba, a vlast je korektna i tolerantna.

Zato je Milanović možda bio u pravu kada je rekao da Hrvatska nije Prnjavor. Srećom za Prnjavor.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više