Novosti

Politika

Razum i osećaji

Sindikat PPDiV tražio je jednake uslove otpuštanja i za sindikalno neorganizovane radnike u Negoslavcima, ali bez uspeha

Msx6onm7gj0xgdnmug31zi7gp3a

Srpski kralj mesa – Petar Matijević (foto Marko Mrkonjić/PIXSELL)

Vest da je srpski preduzetnik Petar Matijević, novi vlasnik Poljoprivrednih zadruga Jankovci i Negoslavci, ipak prihvatio predlog Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duvanskoj industriji (PPDiV) o kolektivnom zbrinjavanju viška radnika uz otpremnine od 70 do 80 hiljada kuna, nije bila onakva kakvom se u prvi mah činila. Iako se mislilo da su postignutim dogovorom bili obuhvaćeni svi radnici koji su bili proglašeni tehnološkim viškom, od otpuštenih radnika u PZ Negoslavci saznajemo da se to na njih ne odnosi. Njima, po svemu sudeći, tek sledi borba za veća prava, a činjenica da nisu sindikalno organizovani dodatno otežava čitavu situaciju.

Nakon što je početkom februara 11 radnika u PZ Negoslavci primilo otkaz ugovora o radu, sličan scenario bio je planiran i za 28 radnika u jankovačkoj zadruzi. Budući da su radnici u Jankovcima članovi Sindikata PPDiV-a, uspeli su ispregovarati bolje uslove kolektivnog zbrinjavanja radnika. Njihov predlog ‘težak’ oko 400 hiljada evra predviđa otpremnine u iznosu od 1500 kuna po godini radnog staža, posebne uslove za socijalno ugrožene, prestanak ugovora o radu sa 1. martom ove godine i isplatu plata za pripadajući otkazni rok. Sindikat PPDiV-a je u saopštenju za javnost naveo da su radnici odbili ranije ponuđeni program zbrinjavanja viška radnika po kojem je prosečna otpremnina po radniku trebala iznositi 30-ak hiljada kuna, te su novom vlasniku dostavili svoj predlog u kojem u sedam tačaka traže poboljšane uslove zbrinjavanja za 44 radnika u dve zadruge. Predloženo je takođe da se po istim uslovima ‘postupi i sa radnicima PZ Negoslavci’, ali Matijević očigledno taj deo nije prihvatio.

Vlasnik Industrije mesa Matijević u Novom Sadu, zadruge u Negoslavcima i Jankovcima kupio je u novembru prošle godine od hrvatskog preduzetnika Envera Moralića, kome su tri godine ranije zadrugari prodali svoje zadružne udele. Uz farme, skladišta i poljoprivrednu mehanizaciju, Matijević se za 15 miliona eura uknjižio i na 1500 hektara zemlje, čime je postao najveći vlasnik poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj. Nakon što su u javnost izašle informacije o otpuštanju radnika uz optužbe da je socijalno neodgovoran, Matijević je poručio da u Hrvatskoj želi poslovati po evropskim standardima i da kao poslovni čovek vodi radnu, a ne socijalnu politiku. Iako je srpska zajednica pozdravila Matijevićev dolazak na ove prostore u smislu konačnog ulaska ‘srpskog kapitala’ u Hrvatsku, primer Negoslavaca pokazuje da u biznisu nema mesta nikakvim osećajima.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više