Novosti

Kronika

Riječna Atlantida

Najnovija poplava u Karlovcu pokazala da je stanje neizdrživo: Učestali potopi su cijena života na području rijeka, mijenjanja klime, neodržavanja vodotokova, te gradnje niza objekata u prirodnim retencijama

4td1i204ppb8wsaabtetiwyt0g9

Dokle više? – Karlovac (foto Slavko Midžor/PIXSELL)

Niti godinu dana poslije lanjskih tri potopa, poplava je ponovo 16. oktobra zahvatila Karlovac i Karlovačku županiju. Teško je nabrojiti koji grad ili općina su bili pošteđeni, no to je cijena života na području četiriju rijeka, očitog mijenjanja klime, neodržavanja vodotokova, te gradnje niza objekata u prirodnim retencijama. Podivljale poplave osobito koincidiraju s puštanjem u rad Pročistača otpadnih voda Vodovoda i kanalizacije 2012. godine, o čemu bi stručnjaci svakako imali što reći ali – šute.

Jedina prava zaštita je osiguranje cjelokupne imovine od poplava. No, to građani ne prakticiraju, već pomoć i nadoknadu štete traže od grada i države, a toga - na njihovu žalost - u kapitalizmu nema ili je simbolično. Druga mogućnost je cjelokupna zaštita grada nasipima, što bi koštalo oko 350 milijuna kuna i dugotrajan projekt je započet, ali od njega koristi još nema.

Iz gradske vlasti optužuju Hrvatske vode i sadašnju vlast, ne govoreći o tome zašto HDZ-ova vlast po pitanju zaštite nije učinila ništa unazad 25 godina

U samom Karlovcu rekord je zabilježen u 16 sati, prošlog petka, kada je Kupa stigla do vodostaja od 855 cm, a Korana do 852 cm. To je do sada rekord, koji je za nekoliko centimetara premašio lanjski septembar i tada zabilježene maksimume, izmjerene od kada je u funkciji kanal Kupa-Kupa. Maksimum nakon Drugog svjetskog rata i najveće poplave 1939., zabilježen je 1965. godine, kada nije bilo kanala i kada je Kupa iznosila 873 cm pa je čitav grad bio poplavljen. Prošlog petka četiri karlovačke rijeke su se po zakonu spojenih posuda nivelirale pa je sam grad ostao svojevrsni otok, a oko njega veliko jezero. Pod vodom je bilo oko 300 do 400 kuća, Korana je prijetila da poplavi i gradsko naselje Rakovac pa je uz cestu koja vodi na D-1 izgrađen zečji nasip. Najnoviji čvrsti nasip, dovršen proteklog ljeta, zaštitio je Gornje Mekušje i tamošnji pročistač, ali je zato naselje Mostanje poplavljeno još gore nego 2014.

Iz gradske vlasti optužuju Hrvatske vode i sadašnju vlast, ne govoreći o tome zašto HDZ-ova vlast po tom pitanju nije učinila ništa unazad 25 godina. Čini se da se i ova stvar - elementarna nepogoda – uvelike koristi u predizborne svrhe. No tome je doprinio i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina koji je dva dana uoči poplave samouvjereno izjavio da iste neće biti, pa se do kraja tjedna stao ispričavati i dodatno objašnjavati što je zapravo mislio.

Tako je Karlovac krajem prošlog tjedna postao djelomice izolirani grad: u njega se moglo samo autoputom ili vlakom. Bile su zatvorene mnoge ceste, uključujući i plitvičku D-1, cestu za Dugu Resu i Senj, Nije se moglo ni od Tušilovića do Vojnića zbog vode u Okiću, pa od Topuskog do Maljevca, do Bogovolje, kroz Budačku Rijeku, a nekoliko dana je bilo zatvoreno više desetaka raznih cesta.

U karlovačkom Logorištu i dugoreškim Belajskim Poljicama je bila zatvorena cesta prema Bariloviću, Siči i Perjasici, ali se od Barilovića prema Siči i Perjasici moglo normalno prometovati iako se cesta nalazi uz samu Koranu. Milosav Kuljanin, predsjednik VSNM-a općine Barilović je rekao da je nekoliko kuća u samom Bariloviću bilo pod vodom.

Ovog puta stanovnici Korduna su prošli bolje nego lani, ali su svejedno zabilježili znatne štete na usjevima, zgradama, gospodarskim objektima i ostaloj imovini. Dragan Bjelivuk, predsjednik Općinskog vijeća u Vojniću, je kazao da nije bilo poziva građana koji su tražili pomoć zbog nadolazeće vode. U odnosu na prošlu godinu, Radonja nije pravila velikih problema. Privremeno je bil je zatvorena cesta Vojnić-Tušilović zbog izlIjevanja rijeke Radonje u naselju Okić.

Problema je bilo u općini Krnjak. Najgore je bilo kod Dragana Babića u Budačkoj Rijeci, kojem je evakuirana stoka. Prema riječima Dejana Mihajlovića, načelnika općine, pet-šest familija je bilo u opasnosti od poplava u samom naselju Krnjak i u Donjem Budačkom. Članovi DVD-A Debela kosa Krnjak su radili cijelu noć, postavljali vreće sa pijeskom i pravili zečje nasipe te ispumpavali vodu iz poplavljenih podruma. Kad je voda počela opadati, dežurstva su još neko vrijeme za svaki slučaj nastavljena.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više