Novosti

Stogodnjak

Fašistička stranka prijeti

28. 10. – 4. 11. 1922: Više od 40.000 pripadnika Musolinijeve fašističke stranke, koji su se okupili na stranačkom kongresu u Napulju, krenulo je prema Rimu, s nakanom da sruši legalno izabranu vladu

Large stogodnjak

(foto Wikimedia Commons)

Više od 40.000 pripadnika Musolinijeve fašističke stranke, koji su se okupili na stranačkom kongresu u Napulju, krenulo je prema Rimu, s nakanom da sruši legalno izabranu vladu. Novine najavljuju krvavi rasplet događaja, a uz ostalo i moguće uvođenje izvanrednog stanja, dok američki ambasador u Rimu u svemu ne vidi "ništa izvanredno". Ovi događaji posebno se pomno prate u Istri i na Rijeci, jer fašistička stranka već duže vrijeme prijeti da će "uvesti red na tom području…"

 

Pokazalo se da je poznati zagrebački liječnik dr. Ljudevit Thaler imao pravo kad je svojedobno napisao da u gradu "nije stvoreno ništa novoga za spolne bolesti. To znači da za njih imade jednaki broj bolničkih kreveta, kao i pred 25 godina kad je bolnica Milosrdne braće sazidana. U ono vrijeme imao je Zagreb nekih 50.000 stanovnika, dok ih danas imade 110.000. U ono su vrijeme spolne bolesti bile ovdje još prilično rijetke, dok su danas silno učestale. Ta, prošli smo svjetski rat. U ono je vrijeme Zagreb bio tihi činovnički grad, a danas je sjedište trgovine velike države. Da ti odjeli ne mogu dostajati nije nikakvo čudo. Da se to popravi trebali bi svakako, bilo u Zagrebu, bilo u pokrajini, novu veliku bolnicu za spolne bolesti. Mnogo je teži problem i mnogo su dublji uzroci u drugoj, sasvim opravdanoj zamjerci našim bolnicama – da u njima hrana nije dostatna, da kuhinja ne valja… Prehrana u našim bolnicama nije na visini, jer… kultura kuhinje je kod nas veoma niska. Ljudi su se ograničili (posebno nakon rata) na tri-četiri vrste mesa, na pet ili šest vrsti variva i tri-četiri vrste kolača, i taj svoj program jedu od Uskrsa do Božića i od Božića do Uskrsa…. Grotesknu stvar sam vidio u jednoj kužnoj bolnici u Srijemu. Tamo su bolesnicima koji su imali koleru, kuhali – gulaš..! Dijetetska kuhinja je osobito osjetljiva umjetnost, koja traži mnogo tehničkoga znanja i godine iskustva. Kod nas je tek pokoji liječnik bolje poznaje… Želimo li udesiti prehranu tako da bude u isti mah dostatna i podesna za bolesnika, treba dati za nju nekih 30 do 40 kruna dnevno. Tome može pomoći samo temeljita promjena sistema na kojem se bolnice baziraju. Nešto bi se moglo postići i državnim subvencijama, kao što je to u slučaju kazališta. Iako osobno volim kazalište, mislim da bi našim bolnicama dobro došla subvencija tako obilna, kakovu dobiva kazalište…“

 

"Svakome po dvoja teleća jetra ukradena su mesarima Čeleniću i Domitroviću. Policija traži tko je imao apetit na ta jetra. Sve obavijesti možete dostaviti na upravu lista ili izravno na redarstvo…" stoji u oglasu zagrebačkih Novosti.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više