Novosti

Politika

Stranka opasnih frajera

Obiteljsko nasilje, prijetnje putem društvenih mreža ili uživo, verbalni ili fizički napadi, nuđenje mita, bijeg s mjesta nesreće… sve to HDZ svojim članovima tolerira ili ih nedovoljno sankcionira, bilo da je riječ o gradskim vijećnicima, općinskim načelnicima, županima ili saborskim zastupnicima

Premda narod pozivaju na zajedništvo, s neskrivenim zadovoljstvom će vam udijeliti šamar u odgojne svrhe, lupiti vam glavom o zid, udariti vas nogom u stražnjicu i usput vas izvrijeđati, a veleizdajnicima zaprijetiti strijeljanjem. Neki drugi pak nude mito ili simpatiziraju ustaštvo, čime propagiraju drugi vid nasilja, derogirajući ustavnopravni poredak kojemu su s desnicom na srcu prisegnuli… Davno je tome bilo kada je predsjednik SDP-a Ivica Račan HDZ nazvao strankom opasnih namjera, u međuvremenu se pokazalo da je to – stranka opasnih frajera.

U Požeškoj kotlini očito vlada zakon teške ruke: nema je samo župan Alojz Tomašević nego i Vedran Neferović koji je, dok je bio gradonačelnik Požege, napao novinara lokalnog portala. Neferović je u međuvremenu postao dožupan za društvene djelatnosti…

Uzmimo za primjer najsvježiji slučaj Alojza Tomaševića, umirovljenog brigadnog generala, nesuđenog ministra branitelja u Karamarkovoj vladi i aktualnog požeško-slavonskog župana, kojeg je supruga Mara Tomašević nedavno prijavila zbog obiteljskog nasilja. Njoj je već ranije bilo prekipjelo: o suprugovu nasilnom ponašanju višekratno je pisala njegovu šefu, premijeru Andreju Plenkoviću. Nije pomoglo, pa su joj liječnici požeške bolnice mogli tek dijagnosticirati podljev nadlaktice, a policija je potom, nemajući izbora, protiv župana podnijela kaznenu prijavu za nanošenje tjelesne ozljede. Plenković je odlučio raspustiti županijsku organizaciju požeško-slavonskog HDZ-a, a Tomaševića je pozvao na ostavku. Umjesto da se pokunji, župan je nakon nekoliko prospavanih noći ponovno izjavio da nije bio nasilan, da se tendenciozno tumače neprovjerene informacije, pa čak i liječnički nalaz njegove supruge. ‘Vjerujem da je sada svega svjesna i moja supruga i mislim da je podlegla manipulatorima iz suprotnih političkih tabora’, kazao je župan, uvjeravajući javnost da je nevin poput rose.

Tomašević je ionako samo jedan u nizu članova HDZ-a, o kojima na ovom mjestu govorimo, sklonih nasilju i drugim oblicima nedopustivog ili kažnjivog ponašanja koje je nespojivo s obavljanjem javne dužnosti za koju su masno plaćeni.

Da u Požeškoj kotlini vlada zakon teške ruke govori nam i slučaj iz svibnja ove godine, kada je Vedran Neferović, tadašnji HDZ-ov gradonačelnik Požege, uoči konferencije za novinare u Gradskoj vijećnici napao novinara lokalnog 034portala Mladena Mirkovića. Neferović je, prema kasnijem pisanju tog portala, novinara pritisnuo uza zid i lupio mu glavom o njega, pa ga udarcima nogom izgurao iz vijećnice. To su vidjele i zaposlenice koje su gradonačelniku vikale da to ne čini. Ovaj bivši profesor tjelesnog odgoja i dalje je član HDZ-a, čini se čak da mu je incident pomogao: proljetos se na lokalnim izborima izborio za fotelju dožupana za društvene djelatnosti. I tako je župan Tomašević dobio dožupana baš po svojoj mjeri.

Ostanimo još malo u požeškom kraju: Franjo Lucić ljetos se samoinicijativno odlučio povući s mjesta predsjednika Županijskog odbora HDZ-a Požeško-slavonske županije, što na stranicama HDZ-a još nije službeno registrirano. Podnio je ostavku i na dužnost člana Nacionalnoga vijeća i Središnjeg odbora stranke. A sve zato što je novinaru Telegrama Dragi Hedlu nudio mito, tražeći zauzvrat da ne piše o njegovu poslovanju i stečaju tvrtki u njegovu vlasništvu, što je ostalo zabilježeno u tonskom zapisu telefonskog razgovora. Lucić je novinaru poručio da mu je, odustane li od teksta koji priprema, spreman platiti tri puta više nego što će mu za tekst platiti redakcija Telegrama. Naravno, Lucić je na kraju balade zanijekao tvrdnje o pokušaju podmićivanja: mora da su za to, kao i u Tomaševićevu slučaju, krivi manipulatori uz suparničkog tabora. Treba li napomenuti da je, unatoč svemu, Lucić i dalje – saborski zastupnik HDZ-a!

Nakon što je naletio na 12-godišnjeg dječaka, Milan Špoljarić, šef hdz-a u Ivankovu, pobjegao je s mjesta nesreće. Sutradan je nazvao dječakove roditelje. ‘Kako je mali? Ja, eto, danas zovem, nakon što sam ga sinoć ostavio ozlijeđenog na cesti’, kazao im je

Visoki časni sud HDZ-a posljednjih je dana na mukama jer odlučuje o političkoj sudbini svog splitskog člana Hrvoja Marušića, koji je ljetos putem svog Facebook profila pozvao na linč članova Inicijative mladih za ljudska prava. Na sadržaj kampanje #ISPRIKA, kojom je Inicijativa mladih uoči ovogodišnje proslave Oluje željela ukazati na suosjećanje sa svim žrtvama ratnih zločina i kršenja ljudskih prava neovisno o njihovoj nacionalnosti, Marušić je napisao sljedeće (prenosimo bez pravopisnih i ostalih intervencija): ‘Stoko yugokomunistička,treba vas sudit i streljat!, ‘Stoko yugokomunistička,nakon pet godina rata i agresije na RH vi pišete ovakve gadarije … DA SMO DEMOKRATSKA DRŽAVA,SUDILI BI VAM ZA VELEIZDAJU I STRELJALI VAS! A vjerovatno i hoće,uskoro…’

Valja reći da se Marušić u vrijeme kratkotrajne vlade Tihomira Oreškovića ozbiljno spominjao kao mogući ministar poduzetništva i obrta. Mediji su zabilježili i njegovo fotografiranje s nekadašnjim zapovjednikom Devete bojne ‘Rafael vitez Boban’ Markom Skejom, Zlatkom Hasanbegovićem i predsjednikom splitskog HČSP-a Lukom Podrugom, što je očito bila javna poruka HDZ-u da treba skrenuti još više udesno. Pisalo se da je Marušić predložio čak i rušenje poljudskog stadiona, jer da bi se tu mogli izgraditi skupi stanovi.

Nakon što se pročulo da je HDZ pokrenuo postupak njegova isključenja iz stranke, Marušić se pismom obratio Plenkoviću i zamolio da ga se više ne spominje na stranačkim tijelima jer je, kako tvrdi, iz HDZ-a istupio još u svibnju, a što se tiče mjesta predsjednika HDZ-ove Zajednice poduzetnika i obrtnika, s njega će se povući zbog, kako kaže, ‘nemogućnosti rada u ovakvim okolnostima’.

Nenad Viduka donedavno je obnašao dužnost zastupnika u skupštini Grada Zagreba. Bivši branitelj i HDZ-ov vijećnik zagrebačkog Mjesnog odbora Jarun u skupštinu je ušao umjesto Zorana Piličića, koji je lani postao pomoćnik sada već bivšeg ministra obrane Josipa Buljevića. Viduka je javnosti postao poznat u prosincu 2013., kada je uhićen zbog fizičkog napada na aktivisticu Građanske akcije Moranu Rozić. Zasmetalo mu je što je kamerom snimala dolazak HDZ-ovaca u hotel ‘Sheraton’ u kojem se održavao skup posvećen Franji Tuđmanu i paralelni prosvjed ispred hotela u Draškovićevoj ulici.

‘Pao je svom težinom na mene i držao mi rukama gornji dio tijela dok mi je nogama prikliještio donji’, ispričala je aktivistica koja je završila u traumi, s lakšim potresom mozga. Viduka je zaradio samo prekršajnu prijavu zbog remećenja javnog reda i mira, ali i ono najvažnije: priznanje zagrebačkog odbora HDZ-a nakon imenovanja gradskim zastupnikom. ‘Dosadašnjim nesebičnim trudom i radom na terenu među članstvom i simpatizerima pokazao je visoku razinu stranačkog angažmana’, saopćio je tom prilikom HDZ. Valjda su u to ubrojili i njegov angažman prema aktivistima.

Zaključimo ovu priču s Nenadom Filićem, članom HDZ-a iz Voćina, bratom načelnika Predraga Filića. On je u lipnju ove godine u ugostiteljskom objektu u Voćinu fizički napao predsjednika voćinskog SDP-a Marjana Đorđevića. U svom saopćenju SDP je upozorio na to da je Đorđević nakon napada, koji nije prvi takve vrste u Voćinu, ostao ležati na tlu u nesvijesti. O događaju je obaviještena Policijska postaja Slatina, ali službenici nisu tu istu večer priveli Nenada Filića, iako je prema izjavama svjedoka bio u alkoholiziranom stanju.

Svakome se takvo zastranjenje može dogoditi, ali bijeg s mjesta nesreće spada u krajnje neetično ponašanje. Krajem svibnja ove godine Milan Špoljarić, bivši zamjenik načelnika Općine Ivankovo i predsjednik općinskog ogranka HDZ-a, zanemario je crveno svjetlo na semaforu u centru sela i činjenicu da pješački prijelaz koriste djeca koja su netom izašla iz obližnje škole. Naletio je na 12-godišnjeg dječaka, udario ga u jednu stranu tijela, srušio na tlo i – pobjegao s mjesta nesreće. Nakon što su prijatelji dječaka odveli kući, a roditelji nazvali Hitnu pomoć, mediji su zabilježili nesvakidašnji epilog ove priče. ‘Kako je mali? – nazvao ih je sutradan Špoljarić. Ja, eto, danas zovem, nakon što sam ga sinoć ostavio ozlijeđenog na cesti’, kazao im je, na što su mu dječakovi roditelji spustili slušalicu. I nikom ništa.

Završnica teksta rezervirana je za prijetnje, klevete, uvrede i javna huškanja iz redova članova HDZ-a. Petar Škorić, saborski zastupnik, potpredsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, član Odbora za obranu, Odbora za turizam, Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu i šef splitskog HDZ-a, povodom gašenja HRT-ove emisije ‘Hrvatska uživo’ izvrijeđao je novinarku Maju Sever napisavši na svom Facebook profilu da je postala najbolji primjer arogantnog i bahatog SDP-ova propagandista koji promovira propalu totalitarističku ideologiju. ‘Licemjerno je da emisiju ‘Hrvatska uživo’ uređuje osoba koja mrzi sve hrvatsko’, napisao je zastupnik Škorić.

Potaknut brojnim reakcijama na svoju huškačku objavu, nekoliko dana kasnije ispričao se Maji Sever zbog svoje nesmotrene izjave i pogrešno biranih riječi, ali je napisao da i dalje smatra da je novinarka nekorektna i politički vrlo pristrana. Škoriću je inače, kao magistru novinarstva, neprihvatljivo bilo kakvo angažirano novinarstvo.

Popisu bi valjalo dodati i već opjevanog Željka Glasnovića, koji je u Saboru zahvaljujući listi HDZ-a za dijasporu na kojoj se kandidirao na parlamentarnim izborima u studenome 2015. Glasnović za sada samo verbalno prijeti, a ponekad se i fotografira s oružjem. Ranije se putem Facebooka bio obrušio na studente zagrebačkoga Filozofskog fakulteta, nazvavši ih ‘fenotipom podivljaloga titojugenda i boljševičkim sotonistima s kojima se treba obračunati pendrekom i suzavcem’. Napisao je da studenti patološki mrze sve što je hrvatsko i da žale za izgubljenim privilegijama propale države. Kazneno ga je, bez vidljivog pravosudnog uspjeha, prijavila bivša saborska zastupnica SDP-a Gordana Sobol. Pravosuđe je ostalo imuno i na Glasnovićev nastavak hajke na Inicijativu mladih za ljudska prava, za koju je na Facebooku napisao da su to razmažena derišta crvenog plemstva čiji su preci izručili hrvatsku državu Beogradu i narod najkrvavijoj komunističkoj tiraniji u Europi izvan Sovjetskog Saveza. Ponudio je i rješenje za mlade aktiviste: jednosmjerno putovanje u socijalistički raj Venezuele ili, još bolje, Sjeverne Koreje.

U svijet visoke politike preko liste HDZ-a probio se i bivši ministar kulture i povjesničar Zlatko Hasanbegović, koji je u maniri Edvarda Škarorukog iskoristio ponuđenu sinekuru za obračun s ideološkim neistomišljenicima i udrugama civilnog društva, ukinuvši povjerenstvo za neprofitne medije, koji su tako ostali bez potpora za svoj rad. Usmjeren na preimenovanje javnih prostora u ideološkom ključu i na rehabilitaciju NDH, Hasanbegović je naposljetku istupio iz HDZ-a i prešao na listu svoje istomišljenice Brune Esih, koja je u Saboru također završila zahvaljujući listi HDZ-a.

U toj su stranci i dalje oni koji svojim istupima podržavaju neki vid nasilja. Tako je saborski zastupnik Stevo Culej više puta prozivan za širenje mržnje, posljednji put prema zastupniku romske nacionalne manjine Veljku Kajtaziju, a na saborskom hodniku po ruci je gurnuo i opsovao zastupnika Ivana Pernara dok je ovaj davao izjavu za medije.

Potpredsjednik Sabora Milijan Brkić smatra da pravo odlučivanja u Hrvatskoj pripada isključivo većinskom narodu, iako u demokratskim europskim zemljama pravo na odlučivanje imaju svi građani tih zemalja. Za HOS-ovu ploču s ustaškim pozdravom ‘Za dom spremni’ izjavio je da imamo svoju domovinu, svoju državu i da ne moramo polagati račune nikome. Baš tako, za nasilje bez polaganja računa.

Ni SDP nije imun

U medijima su zabilježeni i slučajevi nasilničkog ponašanja članova drugih stranaka, od kojih je u fokusu javnosti ponajprije SDP. Jako je odjeknuo slučaj bivšeg ministra financija i potpredsjednika SDP-a Borisa Lalovca, kojeg je supruga Tončika Anastasija lanjskog rujna optužila i prijavila policiji za obiteljsko nasilje. Optužila ga je da ju je fizički i verbalno maltretirao dok je bila teško bolesna. U jeku te medijske afere Lalovac se povukao iz javnog i političkog života. U travnju ove godine Općinsko državno odvjetništvo odbacilo je prijavu protiv njega. Prije desetak godina za obiteljsko nasilje prozivan je bio i Zoran Milanović, bivši predsjednik SDP-a, kojemu su politički protivnici spočitavali da tuče suprugu Sanju. Ona je takve insinuacije izričito demantirala.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više