Novosti

Kronika

Свeти Сaвa припaдa читaвoм свeту

У oргaнизaциjaмa српскe зajeдницe и прaвoслaвним хрaмoвимa oбиљeжeн вeлики прaзник: Kao свeтитeљ и чoвeк љубaви Свeти Сaвa jeстe нajвeћи мeђу Србимa, aли je и унивeрзaлaн чoвeк кojи je oтвoрeн у oднoсу нa свe другe људe и кao свeтитeљ припaдa читaвoм свeту – митрoпoлит Пoрфириje

Među brojnim obilježavanjima Svetog Save, između ostalog zaštitnika školstva i školaraca, koja su se 27. januara odvijala u eparhijama i parohijama SPC-a, svakako se istaknula proslava u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji ‘Kantakuzina Katarina Branković’ u Zagrebu, čiji je to dan škole. U dupke punoj dvorani Gimnazije, nakon izvođenja svetosavske himne i pozdravne riječi direktora škole protojereja stavrofora Slobodana Lalića, mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije govorio je o značenju Svetog Save.

- Danas slavimo svetitelja koji je rodonačelnik duhovnosti u Srba, koji je jednom za svagda na vododelnici istorije odredio tok i pravac načina postojanja srpskog naroda. To su hrišćanski etos i pravoslavna vera, rekao je mitropolit.

Čitavim svojim bićem Sveti Sava je voleo Boga, a isto tako i svakog drugog čoveka. Kao svetitelj i čovek ljubavi Sveti Sava jeste najveći među Srbima, ali je i univerzalan čovek koji je otvoren u odnosu na sve druge ljude i kao svetitelj pripada čitavom svetu, rekao je mitropolit i naglasio potrebu i spremnost onih koji slede učenje i vrijednosti Hrista i Sv. Save da vole i one koji ih ne slijede.

- I takvi su ikona Božja, rekao je Porfirije i dodao da su mnogi zadojeni mržnjom iako su sami u tome najveći gubitnici, rekao je mitropolit. Tom prigodom je ambasadorka Srbije Mira Nikolić najboljim učenicima Stefani Bogdani Derenj i Mani Boci uručila dva Tesla tablet uređaja.

Slijedio je bogat učenički program ‘Zavičaj – muzika riječi’ u kome su Jerina Stefanović i Milica Novaković govorile tekstove o Dalmaciji, Vojvodini i Beogradu. Izvođene su pjesme, Ličko kolo i Moravac. Svetosavska liturgija služena je i u crkvi Sv. Preobraženja Gospodnjeg uz recital i dječji program.

Otvaranjem izložbe ‘Stara i zaboravljena knjiga Srba u Hrvatskoj’, čiji je autor predsjednik ‘Prosvjete’ Čedomir Višnjić, kao i Svetosavskom akademijom u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, centralna kulturna institucija Srba u Hrvatskoj obilježila je svoju krsnu slavu.

- Ova izložba je pokušaj da se 200 godina istorije srpskih knjiga u Hrvatskoj sabije u 150 naslova, rekao je Višnjić na otvorenju izložbe kojom je obilježena i 20. godišnjica obnove rada Biblioteke SKD Prosvjeta - središnje knjižnice Srba u Republici Hrvatskoj. Izrazio je zahvalnost Hrvatskom povijesnom muzeju i njegovoj ravnateljici Nataši Mataušić koji su ustupili dio građe i deset vitrina u kojima se nalaze eksponati, te manastiru Gomirje i arhimandritu Mihajlu Vučkoviću za pomoć u nalaženju građe. Višnjić je govorio o značenju izloženih knjiga, vremenima u kojima su nastajale i sudbinama njihovih autora. Naglasio je značenje ‘Stematografije’ Hristofora Žefarovića iz 1741. i brojnih rukopisa iz gomirskog manastira. Duhovnost i sjećanje na svetitelja naglašeni su i na centralnoj akademiji u HGZ-u gdje su među brojnim članovima i aktivistima ‘Prosvjete’ bili i ambasadorka Mira Nikolić, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH Aleksandar Tolnauer, kao i brojni aktivisti srpskih organizacija.

Povodom Svetog Save, u Sisku je 26. januara, u prostorijama gradskog Vijeća srpske nacionalne manjine otvorena manjinska biblioteka i čitaonica.

- Cilj koji Vijeće želi postići ustanovljenjem knjižnice jeste mogućnost da građani Siska nezavisno o svojoj nacionalnoj pripadnosti dobiju priliku pročitati djela pisaca domaće i svjetske književne scene na ćiriličnom i latiničnom pismu, koja se danas vrlo teško pronalaze u suvremenim knjižnicama, rekla je predsjednica VSNM-a Bojana Podrić.

Ovom značajnom pothvatu doprinijeli su i brojni sponzori. Najveći među njima je parohija SPC-a iz Siska čiji je bivši paroh Petar Olujić godinama sakupljao knjižnu građu. Sadašnji paroh sisački Veselin Ristić je prepoznao trenutak da to blago napokon bude dostupno i široj javnosti. Među donatorima su Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac iz Siska i Narodna biblioteka iz Beograda, dok je Matica Srpska iz Novog Sada najavila poklon od 500 naslova. Županija je pomogla da se prostor okreči i prilagodi potrebama nove institucije.

- Iznimno smo ponosni na suradnju sa školama i knjižnicama iz drugih dijelova Hrvatske, kao i na komunikaciju s Varaždinskom biskupijom koja nam je također poslala dio naslova kojima su raspolagali u svojoj knjižnici, rekla je Bojana Podrić. Dan kasnije, na samog Sv. Savu služena je liturgija u crkvi Svete Petke, a nakon toga osvećen je slavski kolač uz prgodni dječji recital.

Savindan je i ove godine svečano proslavljen u Lici. Na Udbini je u dvorani KIC-a ‘Nikola Tesla’ već tradicionalno održan bogat kulturni program povodom školske slave koju slave mnogobrojne pravoslavne porodice, a prvenstveno djeca. Svečanost je počela u Jošanu, u crkvi Sv. Save uz osveštenje pogače, koljiva i vina, a nastavljena na Udbini uz prigodan program. Organizator je ‘Prosvjeta’ pododbor Udbina čija je ovo slava, a učesnici su bili, pored pjevačkih sekcija pododbora, učenici Osnovne škole ‘Kralja Tomislava’ - polaznici nastave na srpskom jeziku, guslar Saša Lukić i muška pjevačka grupa iz Gračaca te grupa djece iz Donjeg Lapca. Po prvi put svetosavska svečanost je održana i u Vrhovinama. Nakon osvećenja slavskog kolača, djeca koja pohađaju manjinsku nastavu i pravoslavni vjeronauk su održala bogat program. Proslave na Udbini i u Vrhovinama su privukle veliki broj posjetitelja.

U najvećem broju do sada pripadnici srpske zajednice u Pakracu i njihovi gosti obilježili su dan posvećen prvom srpskom arhiepiskopu i prosvjetitelju. Svetosavska akademija započela je večernjom službom u ispunjenom Hramu Presvete Trojice, koju je predvodio episkop slavonski Jovan. Pakračani su bili izuzetno ponosni što su ove godine mogli ugostiti beogradsku umjetnicu Svetlanu Spajić, poznatu po izvođenju tradicionalnih, narodnih i duhovnih skladbi te direktora Muzeja Srpske pravoslavne crkve iz Beograda, Radovana Pilipovića. Umjetničkom dijelu programa doprinijeli su pododbori ‘Prosvjete’ iz Garešnice, Daruvara i Pakraca, zbor Eparhije pakračko-slavonske te djeca koja pohađaju dodatnu nastavu iz srpskog jezika, a odnedavno i sate pravoslavnog vjeronauka.

Ovogodišnja Akademija jednim je dijelom bila posvećena velikom književniku Branku Ćopiću, omiljenom kod mlađe publike, ali i odraslih, inače polazniku pakračke učiteljske škole 1935. godine. Neminovan je utjecaj kojeg je književnik ostavio na Pakrac i Slavoniju, što je potvrdio i paroh pakrački Đorđe Teodorović, koji je ujedno i otvorio Akademiju.

- Neka večerašnja akademija i program u čast Svetog Save, od čijeg mučeničkog stradanja se ove godine navršava točno hiljadu godina, i Branka Ćopića, velikana ljudskog uma i književnog stvaralaštva, bude nama na radost, ponos, na susret generacijama, a naročito na nadu u svjetliju budućnost, rekao je paroh Teodorović.

Svečana svetosavska akademija održana je u prepunoj sali karlovačkog Gradskog kazališta Zorin dom. Osim stanovnika Karlovca tu su bili i građani Vojnića, Krnjaka, Ogulina i ostalih županijskih mjesta. Akademiju su zajednički organizirali Srpska pravoslavna crkvena opština Karlovac i karlovački pododbor SKD Prosvjeta te Gradski i Županijski VSNM. Uz čelnike lokalne srpske zajednice, Akademiji je prisustvovala i ambasadorica Republike Srbije u Zagrebu Mira Nikolić, koja je u gradu na četiri rijeke završila osnovnu i srednju školu. U ime episkopa Gerasima sve prisutne je pozdravio arhimandrit Naum, arhijerejski namjesnik karlovački, poželjevši svima svako dobro povodom praznika.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupili su etno grupa Dukat iz Čelinca kod Banja Luke i najmlađi članovi pododbora SKD ‘Prosvjeta’ iz Krnjaka. Grupa Dukat je nastala iz želje za očuvanjem srpskog tradicionalnog pjevanja kao i pjevanja pjesama svih balkanskih naroda, oslanjajući se na balkanske tradicionalne motive, a broji devet ženskih i muških članova. Oni su otpjevali 14 tradicionalnih pjesama. Najmlađi Krnjačani iz pododbora ‘Prosvjete’, pak, od zaborava čuvaju narodne običaje Korduna, a na početku Akademije su otpjevali himnu Svetom Savi.

U Domu kulture u Kostajnici po prvi puta je održana akademija i program kojeg su zajednički organizirali Crkvena opština i tamošnji pododbor ‘Prosvjete’. U crkvi je održana liturgija, dok su djeca i učenici recitirali pjesme o Svetom Savi. Slično je bilo u Petrinji u kapeli Svetog Spiridona Čudotvorca, a učenici vjeronauka su u prostorijama parohijskog doma izložili svoje radove. Svetosavska liturgija je služena i u ogulinskom hramu Svetog Velikomučenika Georgija. Prigodni program priredila su djeca koja idu u školu, ali i oni koja još nisu školarci. Za svoj trud su nagrađeni poklon paketićima.

Osječki pododbor ‘Prosvjete’ svoju slavu obilježio je u svojim prostorijama. Prvo je crkveni obred, uz osvećenje koljiva i rezanje slavskog kolača, obavio prota Milovan Vlaović iz Dalja, u odsutnosti oboljelog osječkog prote Ratomira Petrovića. Uz prigodno posluženje, gosti su se zadržali nekoliko sati u prijateljskim razgovorima.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više