Novosti

Politika

Trgovci na prvoj liniji

Radnicama i radnicima u trgovinama, koji su zarazi izloženi poput medicinara, nije osigurana zaštita niti su im plaćeni prekovremeni sati

Brt5grau1iqxstl6r5yo9run64n

Bez maski i rukavica – blagajnice u supermarketima, od Britanije do Hrvatske (foto Liam McBurney/Press Association/PIXSELL)

Itekako ih je strah jer se ne žele zaraziti, ali zbog ogromnog obima posla taj osjećaj moraju zatomiti. U dugim redovima koji se stvaraju u trgovinama, radnice i radnici zaposleni u maloprodaji trgovačkih lanaca, posebno oni na blagajnama, i dalje su najugroženija kategorija građana kad je u pitanju rizik zaraze od koronavirusa. Nije im neka utjeha što je radno vrijeme trgovina ponegdje skraćeno. Premda višestruko veći priljev kupaca u trgovine znači i intenzivniji kontakt sa zaposlenicima, dio radnica i radnika nije zaštićen jer im njihove uprave, prema našim informacijama, još uvijek nisu osigurale zaštitne maske, rukavice i dezinficijense.

Na moguće posljedice ovakvog stanja po radnice i radnike upozorio je u saopćenju za javnost Dimitrije Birač, nositelj nezavisne liste Za radnički Karlovac. Birač se i zapitao hoće li u postojećoj situaciji, u kojoj se u sveopćoj potrošačkoj panici milijuni slijevaju na račune trgovačkih lanaca, radnici od toga imati ikakvu materijalnu zadovoljštinu. Kritizirao je stoga i Stožer za civilnu zaštitu Karlovačke županije.

- Umjesto što je trgovačkim lancima zapovjedio da otvaraju što više blagajni kako bi se stvorio sigurniji razmak među kupcima, čime zapravo ide nauštrb radnika, a na ruku trgovačkim centrima jer se potrošnja povećava, dotični Stožer bi trebao zapovjediti upravama trgovina da o svom trošku zaštite radnike i da im isplate uvećane plaće. Posebno uzevši u obzir činjenicu da su radnici u trgovini stup obrane od epidemije jer bi bez njih pristup hrani i zalihama hrane bio nemoguć - kaže za Novosti Birač.

Kritizirao je naš sugovornik i činjenicu da za djelatnost trgovine ne postoji kolektivni ugovor i to, dodajmo, još od 2013. godine, što znači da radnice i radnici ne mogu čvrsto i odlučno pregovarati pod kojim uvjetima trebaju raditi u nastaloj izvanrednoj situaciji. I dok potrošnja eksponencijalno raste i gomila se profit, upozorava Birač, radnička satnica i plaće ostaju isti.

Izvanredno smo stoga nazvali i Zlaticu Štulić, predsjednicu Sindikata trgovine Hrvatske, koja nam je kazala da je Sindikat u učestalom kontaktu sa svojim povjerenicima i članovima te Hrvatskom udrugom poslodavaca, koju su alarmirali po pitanju iznimne potrebe zaštite radnika, posebno ondje gdje ona još nije izvršena. Maski, rukavica i dezinfekcijskih sredstava, kaže sindikalistica, u jednom trenutku na tržištu nije bilo dovoljno.

- Izuzetno je stresno ovih dana. Radi se jako puno, tako da ćemo se založiti da radnicima bude plaćen prekovremeni rad. O bonusima ćemo također razgovarati s poslodavcima, čim završi ovaj ciklus u kojem jesmo - kaže za Novosti Zlatica Štulić.

Na naše pitanje gdje je zapelo pregovaranje o kolektivnom ugovoru za sektor trgovine, a koje je Sindikat najavio još krajem lanjskog travnja, sindikalistica nam je kratko poručila da su pregovori u tijeku, odnosno da se privode kraju.

Upozoravajuća u ovoj pandemijskoj priči je činjenica da su riziku od zaraze, ako izuzmemo zdravstvene radnike, izloženiji oni s nižim novčanim prihodima, odnosno oni koji si ne mogu dozvoliti rad od kuće. Pokazala je to i infografika koju je ovih dana objavio ‘The New York Times’. Među takvim djelatnostima je sigurno i ona tekstilna, tim više što se u nekim pogonima ovih dana, u borbi protiv koronavirusa, intenzivno izrađuju zaštitne maske.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više