Novosti

Društvo

VIDEO Povratak - Nekad bilo, danas se spominjalo

U Hrvatsku se ukupno vratilo oko 133.000 Srba, od čega najveći broj starije životne dobi. Nakon 2001. broj povratnika je počeo opadati, da bi se danas vraćalo tek stotinjak osoba godišnje. Jedan od njih je i Milan Ivković iz Dugog Sela Lasinjskog. Pogledajte s kojim se sve problemima susreće ovaj povratnik

Pogledajte novu epizodu ‘Povratka’, serijala koji tematizira probleme s kojima se susreću Srbi u Hrvatskoj. Svaka epizoda bavi se specifičnom problematikom – od nedostatke infrastrukture potrebne za život dostojan čovjeka u mjestima u kojima žive povratnici, pitanja naknade materijalne i nematerijalne štete, problema zapošljavanja u državnim i javnim službama do govora mržnje.

Serijal je nastao u produkciji Fade Ina i koprodukciji Zagreb filma, a sufinanciran je sredstvima Agencije za elektroničke medije i Srpskog narodnog vijeća. Redatelj ‘Povratka’ je Jadran Boban, scenarist Dragan Grozdanić, snimatelj Srđan Kovačević, montažer Damir Kantoci, asistentica produkcije Iva Tkalec, producentica Morana Komljenović, koproducent Vinko Brešan.

Prema službenim podacima, u Hrvatsku se ukupno vratilo oko 133.000 Srba, od čega najveći broj starije životne dobi (čak 30 posto je starije od 65 godina). Značajniji broj povratnika zabilježen je krajem devedesetih, a najviše ih se vratilo 2001. (ukupno 15.000). Nakon tog perioda, broj povratnika je počeo opadati, da bi se danas vraćalo tek stotinjak osoba godišnje. Jedan od njih je i Milan Ivković iz Dugog Sela Lasinjskog. Ovaj povratnik nije uspio ostvariti pravo na obnovu kuće, a u njoj danas ne postoji ni priključak za struju i vodu.

Osim što su tokom i nakon rata, posebice nakon operacije Oluja, sistematski uništavani stambeni objekti i razarana privreda područja na kojima danas žive povratnici, proces povratka je u početnom periodu bio otežan zbog nedostatka sigurnosti. Povratak je usporen i zbog donošenja niza diskriminatornih propisa. Uz Uredbu o privremenom oduzimanju određene imovine, kojom je imovina izbjeglih Srba dodijeljena novonaseljenim građanima hrvatske nacionalnosti, devedesetih su na snagu stupili i propisi kojima je Srbima oduzeto stanarsko pravo. Isključujuće kriterije po srpsku populaciju sadržavao je i Zakon o obnovi koji je donesen nakon rata. Osim što se ovakvim propisima stimuliralo doseljavanje Hrvata iz BiH i Srbije, njihovom provedbom u praksi se nastojalo onemogućiti bilo kakav sustavni povratak.

Povoljnije ozračje nastupilo je usvajanjem Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina 2002. godine te postepenom izmjenom navedenih zakona. No, budući da su povratničke sredine i dalje nerazvijene te da su Srbi u Hrvatskoj još uvijek diskriminirani u gotovo svim segmentima života, proces povratka je ostao neodrživ do današnjih dana.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više