Novosti

Politika

Nastavak priče o Bakiću

U utorak će se u "Prosvjeti" u Zagrebu održati izložba o nastanku i „nestanku“ spomenika Vojina Bakića u Kamenskoj, a u srijedu se nastavlja serijom predavanja na temu povijesnog revizionizma i tretmanu spomenika posvećenih Drugom svjetskom ratu

Large bakic

Virtualno vraćen spomenik u Kamenskoj (foto Sandro Lendler)

U sklopu projekta "Tišina koja je srušila spomenik", u organizaciji i produkciji SNV-a, u utorak, 10. listopada u 19 sati u prostorijama SKD-a "Prosvjeta", Preradovićeva 21 u Zagrebu, održat će se izložba kojom se predstavlja dokumentarna i arhivska građa vezana uz povijest nastanka i "nestanka" odnosno rušenja spomenika Vojina Bakića "Spomenik pobjedi revolucije naroda Slavonije".

Nakon multimedijalnog događaja na originalnom mjestu nekadašnje Bakićeve skulpture na brijegu Blažuj, blizu Kamenske, gdje je 30. rujna umjetničkom instalacijom Sandra Đukića "rekreiran" izgled skulpture u videoprikazu kao trodimenzionalnom konstruktu, izložba koju autorski potpisuju Eugen Jakovčić i Davorka Perić zagrebačkoj publici pokazat će kontekst vezan uz historiju te Bakićeve monumentalne skulpture koja je srušena 21. veljače 1992. godine.

"U periodu od 19. do 21. veljače 1992. skulptura je minirana devet puta, potom razvaljena do temelja i pretvorena u sekundarnu sirovinu. Uz jedan od rijetkih preostalih fragmenata skulpture, djelić reflektirajućeg nehrđajućeg čelika, bit će izložene i fotografije srušenog spomenika te dokumenti poput onog iz Državnog hidrometeorološkog zavoda o vremenskoj prognozi na 21. veljače 1992. kad su mediji objavili da je jak vjetar srušio spomenik, a DHMZ svjedoči da je tada puhao vjetar koji se po Beaufortovoj ljestvici naziva tišina", navode autori izložbe na kojoj će se moći vidjeti što je nakon rušenja spomenika o tom događaju pisao "Požeški list" i drugi domaći mediji, kao i faksimil telegrama sućuti koji je Franjo Tuđman poslao obitelji Bakić 1992. godine u povodu smrti Vojina Bakića.

Projekt "Tišina koja je srušila spomenik" završava u srijedu 11. listopada u prostoru Galerije 21, Preradovićeva 21, serijom predavanja na temu povijesnog revizionizma i tretmanu spomenika posvećenih Drugom svjetskom ratu. Moderatorica je Lana Lovrenčić, a predavačice su Nataša Ivančević, Tihana Pupovac, Sandra Križić Roban, Mischa Gabowitsch i Lana Lovrenčić. Po završetku najavljenih predavanja, koji počinju u 10:30 sati, predviđena je diskusija o poziciji antifašističke baštine danas, strategijama njezina očuvanja i ulozi studija sjećanja za šire društveno polje. Program je otvoren za javnost, a predavanja će biti na engleskom i hrvatskom jeziku.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više