U organizaciji Srpskog udruženja žena Dukat iz Belog Manastira, 20. februara u belomanastirskom Srpskom kulturnom centru održana je duhovno – kulturna tribina pod nazivom ‘Krsna slava – deo svetske kulturne baštine’. Radmila Ognjenović, predsednica društva, govoreći o povodu za tribinu, prisutne je upoznala da se od 27. novembra 2014. godine na reprezentativnoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva nalazi i srpska porodična slava, ili krsna slava.
- Tvorac krsne slave je svetosavska crkva i slava je svetosavski kult. Činjenica da je krsna slava postala zvanično deo svetske kulturne baštine predstavlja čast i obavezu da se običaj dalje čuvaju, neguju u svom izvornom obliku, rekla je Ognjenović.
Podsetimo, nominacija srpske krsne slave pripremljena je i podržana obimnom dokumentacijom i obrazloženjem da je slava kod Srba simbol zajedništva u Etnografskom muzeju u Beogradu. Odluku da se krsna slava kao srpski narodno – crkveni običaj sa svojim obrednim predmetima - krsna sveća, krsni kolač, vino, tamjan i koljivo - kao najpoštovaniji praznik u srpskom narodnom kalendaru zaštiti i uvrsti na UNESKO-vu listu doneo je Međuvladin komitet za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa, na svom redovnom zasedanju, u sedištu Uneska u Parizu.
Od 745 spomenika svetske kulturne baštine na listi UNESKO-a je šest srpskih manastira, dve crkve i jedan antički lokalitet, a krsna slava je prvi upis jednog kulturnog dobra iz Srbije na navedenu listu. U duhovnom delu tribine o obeležjima, nastanku i opstanku slave govorili su Dragan Vukadinović, belomanastirski paroh i Branimir Mihajlović, đakon.
- Krsno ime, slava, divan je izraz pravoslavne vere koja je duboko usađena u srpskoj narodnoj duši. Slava je naročito obeležje srpskog naroda jer se proslavlja samo među Srbima. Mnogi istoričari, etnografi i teolozi dali su svoju reč o slavi kao fenomenu koji se prvi put pominje 15. avgusta 1018. godine u okolini Ohrida, rekao je Mihajlović.
U kulturnom delu tribine učestvovala je Dragica Brdar Radulović, a tribini su, pored brojnih poštovalaca svetosavlja, prisustvovali Predrag Stojanović, zamenik gradonačelnika i Jadranka Sabljak, predsednica Gradskog veća. Nakon jednočasovne tribine u holu Srpskog kulturnog centra za posetioce je upriličeno druženje na kojem je, u skladu s povodom za tribinu, posluženo koljivo.