Obeležavanje međunarodnog Dana pobede nad fašizmom ove je godine bilo posebno svečano za belomanastirca Nikolu Opačića, predsednika Udruženje antifašističkih boraca i antifašista Osječko-baranjske županije, koji je za višedecenijski angažman na promovisanju ideja antifašizma dobio visoko odlikovanje Saveza ruskih veterana ratova. Visoko odlikovanje Opačiću je na centralnoj proslavi 70-godišnjice pobede nad fašizmom, koja je održana 9. maja na spomeniku Batinske bitke u Batini, pred brojnim domaćim i inostranim izaslanstvima uručio dr. Robert Markarijan, ambasador Ruske federacije u Hrvatskoj.
- Odlikovanje je za mene pre svega veliko priznanje, ali i iznenađenje. Veoma sam ganut zbog dodeljenog mi odlikovanja, što se moglo primetiti i u mom govoru na skupu u Batini, međutim moram reći da nije bilo mojih saradnika ne bi bilo ni odlikovanja i zato je to odlikovanje priznanje za sve nas. Isto vredi i u slučaju povelje koju sam primio lani također od ambasadora Ruske federacije, a u povodu 70-godišnjice Batinske bitke i oslobođenja Baranje, te povelje koja mi je uručena i ove godine, rekao je Opačić.
Sve to nisu i jedina priznanja koje je Opačić primio za svoj nesebični rad na očuvanju i promovisanju ideja antifašizma. U aprilu ove godine on je, povodom oslobođenja Grada Brčkog, zbog zalaganja na zbližavanju i prijateljstvu među narodima i državama dobio odlikovanje Saveza udruženja boraca distrikta Brčko, a godinu dana ranije zbog promovisanja antifašističkih vrednosti odlikovanje Stjepana Radića primio je i od Ive Josipovića, tadašnjeg predsednika Republike Hrvatske. Sva odlikovanja i povelje koje je Opačić do sada primio ne bi bili iznenađenje da je on bio aktivni i istaknuti borac NOB-a, ali junak ove priče tek je rođen u godini kada je II.Svetski rat završen.
- Ja sam se još u osnovnoj školi u Erdeviku u Sremu počeo baviti, da tako kažem, politikom. Bio sam predsednik omladine i predsednik đačke zadruge, potom sam i u školi učenika u privredi bio predsednik omladine, pa član komiteta itd., da ne nabrajam, nekako sam oduvek bio predodređen da se bavim politikom i tekovinama NOB-a i antifašizma. Od 1964. do 1972. godine bio sam organizator susreta omladine Slavonije i Baranje i Bačke povodom Dana pobede, a na tim susretima, na spomen kompleksu Batinske bitke, znalo se okupiti i do 15.000 ljudi. Ipak najveću ulogu u mom opredeljenju imao je moj otac Jovan koji je bio aktivni učesnik narodnooslobodilačkog rata. S njim sam često razgovarao o tim turobnim vremenima, kaže Opačić.
Opačić se i dan danas seća svih očevih ispričanih priča, a ono što mu se posebno urezalo u sećanje su priče o redu, disciplini, odgovornosti, a posebno poštenju boraca u narodnooslobodilačkom ratu. Vrednosti koje mu je preneo otac ostavile su trajni pečat i odredile Opačićev put, pa te vrednosti on pokušava preneti na mlađe naraštaje. Iako je najveći i najplodonosniji deo života posvetio ostavštini antifašizma, motivacije mu ne nedostaje ni danas.
- Socijalna pravda i ravnopravnost ljudi moja su osnovna motivacija. Mi ne delimo ljude po veroispovesti, rasi, boji kože, po ničemu što bi odudaralo od naših ideja. Na žalost danas, ali i ne samo danas, događaju se velike podele što se kosi sa svim onim idejama koje su meni i brojnim slobodoumnim generacijama trajno usađene. Dok sam živ borit ću se protiv tih i takvih podela, zaključuje Opačić.
U kućnoj poseti Kosti Nađu
Iako je odrastao uz oca partizana i najveći deo života s njima se družio, Opačiću su pred jednim generalom ipak klecale noge.
- Bilo je to 1968. godine kada sam išao u Beograd kod generala Koste Nađa na dogovor da prisustvuje Danu pobede. Zbog bolesti general me nije mogao primiti u svom kabinetu pa me je primio u svom stanu. Kada sam došao pred stan i pritisnuo zvono noge su mi se jednostavno počele tresti, a kroz glavu mi je prolazilo šta će sada biti, kakav će tepih biti, to mora biti nešto posebno itd. Kada su se vrata otvorila, iako je ispred mene stajao komandant Treće armije, video sam jednog normalnog čoveka, a što se tepiha tiče bio je običan kao u svakom drugom stanu, rekao je Opačić.