Novosti

Kronika

Бeлoмaнaстирски ‘Ћирo’ сe врaтиo кући

Зaвршeнa рeкoнструкциja нeкaдaшњeг ускoтрaчнoг влaкa из вoзнoг пaркa бeљскe жeљeзницe: Вaгoни и лoкoмoтивa су пoстaвљeни нa ускoтрaчнe шинe у сaмoм цeнтру Бeлoг Maнaстирa

Plkktvpt65b6ceu1wrjtjqi46ir

Parna lokomotiva i treći vagon nekadašnjeg 'Ćire' na povratku u Beli Manastir

Prošle subote u Beli Manastir su iz Slavonskog Broda kamionom s ‘labudicom’ dopremljena dva od tri vagona, a dva dana kasnije, u ponedjeljak, stigao je i treći vagon s parnom lokomotivom iz 1952. godine. Cijeli taj uskotračni vlak poznat je pod imenom ‘Ćiro’. Uz još jednu lokomotivu, to je jedini sačuvani dio nekadašnjeg voznog parka beljske željeznice, koja je povezivala poljoprivredne uprave s tvornicama za preradu sirovina.

Vagoni i lokomotiva dizalicom su postavljeni na već pripremljene uskotračne šine na lokaciji u samom centru Belog Manastira, ispred i preko puta najviše zgrade zvane ‘Ljepotica’, na zelenoj površini u krugu beljske Mljekare, odmah do kioska na Trgu slobode. Time će ‘Ćiro’ biti vidljiv svima, za razliku od prethodno planirane lokacije između beljskog Mlina i danas ruševnog hotela ‘Adice’, odnosno u parku pokraj Autobusnog i Željezničkog kolodvora. Prigodno otvorenje nekad popularnog ‘Ćire’ održaće se za Dan Grada Belog Manastira, 11. novembra ove godine.

‘Ćiro’ je proizveden 1952. u slavonskobrodskom ‘Đuri Đakoviću’, a obnavljan je od 2016. do 2019. u istom gradu, ali u tvrtki ‘RPV – Remont i proizvodnja željezničkih vozila d.o.o.’ U restauraciju je utrošeno gotovo milijun kuna, od čega je polovina dobivena preko natječaja Ministarstva kulture. Inače, ‘Ćiro’ je upisan u registar zaštićenih kulturnih dobara Ministarstva kulture RH kao vlak – parna lokomotiva, pod brojem Z-6029.

Očekuje se da će nova lokacija i videonadzor ‘Ćiru’ sačuvati od navale kradljivaca starog željeza koji su ga gotovo potpuno uništili dok se nalazio u krugu također uništene Tvornice šećera u prigradskom naselju Šećerani. Na toj se lokaciji još uvijek nalazi druga lokomotiva, koja je iz dana u dan u sve lošijem stanju jer je i ona na meti ‘sekundaraca’. Riječ je o još starijem primjerku zvanom ‘Lilika’, tj. o manevarskoj lokomotivi Mavag 152-067, proizvedenoj 1900. godine u Mađarskoj kraljevskoj tvornici željezničkih lokomotiva. I ta lokomotiva je upisana u registar zaštićenih kulturnih dobara, ali o njoj niko ne brine.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više