Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) ni nakon dva tjedna produženog roka Novostima nije dostavio putne troškove i nalog za put svog ravnatelja Luciana Vukelića u Ameriku na sastanak s predstavnicima UPMC bolnice, čiji je suvlasnik Dragan Primorac.
To otvara sumnju u točnost informacije da je HZZO financirao Vukelićevo putovanje, koju nam je glasnogovornička služba Zavoda dostavila prije mjesec dana. Postavlja se i pitanje radi li HZZO na zataškavanju načina na koji su najviši zdravstveni dužnosnici osigurali državnu podršku privatnoj onkološkoj bolnici u suvlasništvu HDZ-ovog kandidata na predsjedničkim izborima.
Podsjetimo, nakon što je koncem ožujka u Zaboku konačno otvorena bolnica Medicinskog centra Sveučilišta u Pittsburghu (UPMC) – Hillman Cancer Center Hrvatska, rekonstruirali smo kako je još od 2022. godine vrh države ovu privatnu inicijativu predstavljao kao projekt od strateškog interesa za državu. Na sam dan otvaranja, premijer Andrej Plenković kazao je da će Primorčeva bolnica „podići razinu zdravstvene usluge za onkološke pacijente i naše sugrađane, na način prijenosa stručnog znanja i stručnih američkih protokola“, dok je ministrica zdravstva Irena Hrstić najavila da će HZZO osiguranicima financirati liječenje u UPMC-u.
Vlada je logističku i PR podršku UPMC-u pružala potpuno neuvijeno, pa je tako, među ostalim, 2023. godine SAD posjetila delegacija iz Zagreba da bi dogovorila i razradila godinu ranije započet projekt za otvaranje UPMC odjeljenja pri specijalnoj bolnici Sv. Katarina u Zagrebu. U delegaciji su, pored Primorca, bili Vukelić, Tomislav Dulibić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva i predsjednik Upravnog vijeća HZZO-a, i sadašnji direktor hrvatske podružnice bolnice Davor Babić.
Pošto je nejasno zašto bi državi dužnosnici aktivno sudjelovali u podizanju jednog poduzetničkog projekta, tražili smo informacije tko je financirao Vukelićevo i Dulibićevo putovanje i boravak u Americi.
Po funkciji (Dulibić je i šef Upravnog vijeća HZZO-a), obojica će odlučivati o iznosu koji će se iz zdravstvenog proračuna izdvajati za financiranje zdravstvene zaštite u UPMC-u.
Iz Pittsburgha smo odmah dobili odgovor da bolnica poštuje interna pravila i američke propise i da, shodno tome, hrvatskim dužnosnicima nisu plaćali let u Ameriku ni boravak u SAD-u.
Tek nakon što je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa 9. travnja pokrenulo postupak protiv dvojice dužnosnika, iz HZZO-a su se konačno očitovali da su oni financirali putovanje za Vukelića, dok je Ministarstvo zdravstva samo poslalo informaciju o iznosu troškova putovanja za državnog tajnika, bez navođenja tko ih je financirao.
Zato smo se 7. travnja dodatno obratili povjerenicima za informiranje Ministarstva i HZZO-a i prema Zakonu o pravu na pristup informacijama (ZPPI) tražili da nam se dostave fakture i putni nalozi za ravnatelja HZZO-a i za državnog tajnika.
Ministarstvo zdravstva uopće nije odgovorilo, dok je povjerenica HZZO-a Sunčana Gluhak 22. travnja, mimo zakonskog roka, poslala obavijest o odgodi roka za ispunjenje zahtjeva za informacijom na dodatnih 15 dana.
Gluhak je tvrdila da im treba još vremena „da bi se osigurala potpunost i točnost tražene informacije“, no do danas nisu poslali nijedan dokument.
Zbog toga smo pokrenuli postupak pred državnim Povjerenikom za informiranje.
Ivana Kalogjera i Goranka Perc iz udruge Nismo same, koja pomaže ženama oboljelim od raka dojke, tvrde da liječenje zračenjem u UPMC-u, prema iskazima žena koje im se obraćaju, košta 8500 eura. Za usporedbu, najskuplje zračenje (tumora prsnog koša i gornjeg abdomena) HZZO u javnom sektoru plaća 3561 eura.
- Ne možemo specificirati što su točno žene plaćale 8500 eura, jer smo samo primile tu informaciju od njih i dalje nismo provjeravale. No, sama činjenica da su pacijentice s karcinomom dojke spremne sakupljati tolike novce da bi došle do terapije koja spašava život, umjesto da to obave u javnom sektoru, govori da je stanje u zdravstvu alarmantno - kaže za Novosti Gerc.
Pacijent koji se obratio UPMC-u s molbom da ga okvirno informiraju o troškovima za zračenje, poslao nam je prepisku u kojoj službenik bolnice u Zaboku odbija odgovoriti na pitanje o ukupnom i jediničnom trošku, tvrdeći da se to može procijeniti tek nakon pregleda kod njihovog liječnika.
Članak 33. Zakona o liječništvu obvezuje privatne liječnike da u svojim prostorima imaju istaknut cjenik svojih usluga, a najniže cijene određuje i Hrvatska liječnička komora. Iz Komore su nam potvrdili da usluge radioterapije uopće nemaju na cjeniku, jer nitko uputio zahtjev da ih se formira, iako ih na tržištu nude Radiochirurgija i UPMC Zabok.
Prema svim navedenim informacijama, jedini razlog zašto je država otvaranje UPMC-a Zabok proglašavala državnim interesom jest povezanost s Primorcem i reputacija pittsburške klinike, što objašnjava i zašto svi pokušavaju zataškati na koje su se načine HDZ i njegovi dužnosnici, uključivši premijera, upleli u ovaj privatni projekt.