Novosti

Društvo

Mржњoм нa oбрaзoвaњe

Зajeдничкo вeћe oпштинa je oргaнизoвaлo oкругли стo o гoвoру мржњe прeмa oбрaзoвaњу нa српскoм jeзику и писму

Large informator na obrazovanje %c4%87irilica

Učesnici razgovora u vukovarskom SKC-u

"Zaustavimo govor mržnje prema obrazovanju manjina po modelu A", naziv je okruglog stola, koji je poslednjeg dana aprila, u organizaciji Zajedničkog veća opština održan u Srpskom kulturnom centru u Vukovaru.

Cilj panel diskusije bio je podsticanje dijaloga i razmena mišljenja o izazovima s kojima se suočavaju zaposleni u obrazovanju manjina. Akcenat je bio na govor mržnje prema obrazovanju na srpskom jeziku i pismu.

Panelisti su govorili o pravnoj regulativi, ulozi nadležnih institucija, mogućnostima prevencije i sankcionisanja podsticanja i širenja govora mržnje, kao i važnosti očuvanja obrazovanja na maternjem jeziku.

- Otvoren je dijalog o temi koja duboko zadire u temelje demokratskog društva - pravo na obrazovanje, dostojanstvo i ravnopravnost. Govor mržnje prema srpskoj manjinskoj zajednici nažalost sve češće postaje deo javnog i medijskog prostora ali i pokušaji da se ugrozi pohađanje nastave na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, što je zagarantovano pravo srpske zajednice. Zato je važno da ne ćutimo i da o tome konstruktivno raspravljamo - rekao je u ime organizatora predsednik Odbora za ljudska prava ZVO-a Ljubomir Ajduković.

O aktuelnoj temi govorili su advokat Marko Cvrković, novinar Večernjeg lista Branimir Bradarić, profesorka srpskog jezika u vukovarskoj Gimnaziji Ljiljana Bajac Nikolić i direktorka Dečjeg vrtića Vukovar 2 Marina Latinović. U javnosti je česta priča o podeljenim školama i vrtićima.

- Aktuelizuje se obično pred određene datume, vezane uz ratna dešavanja, kada vrlo često iz medija čitamo da smo podeljeni žicama, da postoje srpski i hrvatski vrtići, termin koji meni lično dosta smeta. Trudimo se da imamo zajedničke aktivnosti i da deca zajedno funkcionišu koliko god je to moguće – naglasila je direktorka Latinović. Pažnju zakonskoj regulativi posvetio je panelist Cvrković.

- Zakon je izuzetno jasan. Svaka nacionalna manjina pa tako i srpska ima svoja zakonom garantovana prava, koja može da konzumira. Naravno da u društvu postoje određeni problemi. Činjenica je da smo u sredini u kojoj jesmo, da je politička klima takva kakva je i onaj deo koji prelazi okvire zakonski dozvoljenog, regulisan je kaznenim zakonom, pre svega u sferi kaznenog dela – rekao je pravnik Cvrković.

Posle formalnog dela diskusije, skupu se obratio predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, istakavši da je govor mržnje prema obrazovanju manjina izražen uglavnom prema srpskoj nacionalnoj zajednici. Ukazana je neophodnost očuvanja sadašnjeg modela uz dodatno unapređenje. Drakulić je ujedno izrazio nezadovoljstvo što je panel raspravi prisustvovala tek jedna direktorka škole u kojoj se nastava odvija na srpskom jeziku i pismu.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više