Stanje u Belom Manastiru sinoć i jutros je, sažeto u jednoj reči, bilo haotično, a zaključak je to i s noćas održane sednice županijskog kriznog štaba održane u Belom Manastiru. Ovakva situacija je primetna gotovo na svakom koraku. Reke izbeglica od noćas i rano jutros kreću se belomanastirskim ulicama u potrazi za hranom, vodom, bankama, menjačnicama, i utičnicama za punjenje mobitela. Tokom dana došlo je do poboljšanja jer je većina nesretnika krenula prema Osijeku.
Potpisnik ovih redova svedočio je neviđenoj masi ljudi, među kojima je puno žena i male dece. Na železničkoj i autobusnoj stanici oni nervozno i bezglavo šetaju ili leže na zemlji ispred kompozicije za koju se ne zna da li će, kada i gde krenuti. Unatoč svemu, primetno je da nema većih problema u gradu. Izbeglice se ponašaju poprilično kulturno što se ne bi moglo reći za pojedince koji i u ljudskoj patnji vide šansu za profit. Naime do trenutka pisanja ovog članka primećeno je nekoliko slučajeva u kojima su ‘domaćini’ izbeglicama za 10 eura davali samo deset kuna, a gradom se pročulo i da divlji taksisti traže basnoslovne cifre za prevoz izbeglica.
Međutim, puno je više pozitivnih primera od kojih treba spomenuti brojne ljude bez imena i prezimena, ali velikog srca, koje izbeglicama donose hranu, vodu i druge neophodne potrepštine. Za ilustraciju izdvajamo primer vlasnice jednog belomanastirskog butika koji se nalazi u samom centru, a koja je želela ostati anonimna. Sažalivši se nad sudbinom jednog izbeglice i poklonila mu je farmerke jer dotični nije imao kuna već samo eure i to nedovoljno. U trenutku zaključivanja ovog članka, a prema rečima belomanastirskog gradonačelnika Ivana Doboša, situacija u gradu je, za razliku od sinoć, puno bolja.
- Situacija se sve više stavlja pod kontrolu i polako se rasterećuje vojarna koja je bila pripremljena za prihvat od 1000 do 1500 ljudi. Preko noći do ranih jutarnjih sati došlo je negdje oko 8000 ljudi, međutim oni već polako odlaze prema Osijeku što željezničkim koridorom, što pješice cestovnim pravcima. Za njih će vjerojatno biti organiziran prijevoz, rekao je Doboš.
Iako se, prema gradonačelnikovim rečima situacija u gradu popravlja nabolje ne možemo se oteti utisku da se kompletan sustav u Hrvatskoj urušio pod pritiskom izbeglica. Sinoć i jutros Grad Beli Manastir imao je gotovo više izbeglica nego stanovnika i sve je ličili na pravu humanitarnu katastrofu. Svi planovi, za koje je hrvatska Vlada tvrdila da postoje, pali su kao nepostojeći.
U ovom je času Beli Manastir grad sa najvećim brojem izbeglica. Samo jučer ih je u četvrtak u jedini baranjski grad iz Tovarnika iz Srbije stiglo nekoliko hiljada, a noćas su stigle još tri kompozicije s tridesetak vagona. Najveći deo izbeglica koji su ušle u Hrvatsku preko graničnog prelaza Batina smešten je u belomanastirskoj kasarni gde je u međuvremenu pripremljen plato na kojem su postavljeni šatori, a radove su nadzirali policija i zaposlenici Zavoda za javno zdravstvo. Zaposlenici Baranjske čistoće i belomanastirski komunalci prethodno su pripremili teren.