Novosti

Stogodnjak

Novinar je po profesiji borac

29. 9. – 6. 10. 1923: "Skoro čitav rezultat njegova mučnog rada pripada borbi za opći interes, borbi za moral. Stojeći vječito u centru borbe on mora biti uvijek spreman za ličnu žrtvu i neopravdane udarce. Braneći druge, i boreći se za druge, daje drugima sve, a njemu ne ostaje ništa – osim nezahvalnosti"

Large stogodnjak

(foto Slaven Branislav Babić/PIXSELL)

"Novinar je po profesiji borac. Skoro čitav rezultat njegova mučnog rada pripada borbi za opći interes, borbi za moral. Stojeći vječito u centru borbe on mora biti uvijek spreman za ličnu žrtvu i neopravdane udarce. Braneći druge, i boreći se za druge, daje drugima sve, a njemu ne ostaje ništa – osim nezahvalnosti", osvrću se novine na položaj jugoslavenskih novinara o kojem se raspravljalo na kongresu u Ljubljani.

"Novinari su prvi od svih naših profesija stvorili zajedničku profesionalnu organizaciju za cijelu državu. Oni su dobro shvatili da je takvo ujedinjenje naše štampe najsjajnija manifestacija zajedničkih interesa u zajedničkoj državi. Danas su svi novinar bez razlike organizovani u Jugoslavenskom novinarskom udruženju".

 

U muslimanskim političkim krugovima u BiH ne kriju radost viješću iz Turske u kojoj stoji da je "komandant savezničkih trupa u Carigradu, general Harrington, predao Carigrad turskim vlastima…" U vijesti se također kaže da su se "na glavnom carigradskom trgu skupile posljednje savezničke čete pod svojim zastavama i uzvraćale pozdrav turskim četama, koje su u grad ulazile. Saveznički brodovi odlazeći iz carigradske luke, pozdravljali su grad, pucajući iz topova…"

 

Zagrebačke novine donose kratku vijest: "Pravoslavna crkva riješila je da odbaci svoj stari kalendar i primi novi, koji mi upotrebljavamo. Po novom kalendaru počinje se računati od 1. oktobra. Dvojni kalendari datiraju još od 1582. godine, jedan za zapadnu Evropu, a drugi za krajeve koji se drže istočne crkve… Na koncilu pravoslavne crkve koji je ove godine u svibnju održan u Carigradu riješeno je da pristalice istočne crkve prime novi kalendar, u ponoć, 1. oktobra…"

 

U Beogradu su pokopani posmrtni ostaci potpukovnika srpske vojske Vojina Popovića, legendarnog vojvode Vuka, koji je u studenom 1916. poginuo na Solunskom frontu. "Pokop vojvode Vuka bio je po svojoj impozantnosti i po broju učesnika gotovo najveća svečanosna pogrebna povorka koju je Beograd ikad dosad vidio. U samoj povorci bilo je više od 20.000 ljudi, a nebrojena masa svijeta napravila je špalir duž ulica kojima se povorka kretala…".

 

Zove se Đuka Pejović, rođena je u Crnoj Gori, a sada se već mjesecima povlači po Zagrebu, jer nema ni stana, ni sredstava za život. Njezina tragedija je tim veća jer, unatrag dvadesetak dana, nosi u naručju tek rođeno dijete. Policija ju ne može protjerati iz grada, jer joj željeznica – sukladno novim propisima – ne može dati besplatnu kartu do Crne Gore.

Nijedno humanitarno društvo u Zagrebu također joj ne može pomoći, jer nigdje nema smještaja. Onda se policija ipak dosjetila – smjestila ju je u zatvor! Nju i njezino tek rođeno dijete, koje će sada, u svojoj biografiji – govore ogorčeni – imati i podatak da je u starosti od samo mjesec dana – bilo iza zatvorskih rešetaka!

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više