Novosti

Kronika

Svađa, prijetnje i protustatutarno djelovanje

Nakon što mu 20. avgusta nije pošlo za rukom da održi izvanrednu sjednicu Glavne skupštine Srpskog kulturnog društva ‘Prosvjeta’, Siniša Ljubojević, predsjednik Društva, današnju je izvanrednu izbornu skupštinu, koja je prema tumačenju nadležnih institucija sazvana protustatutarno, sam prekinuo

Nakon što mu 20. avgusta nije pošlo za rukom da održi izvanrednu sjednicu Glavne skupštine Srpskog kulturnog društva ‘Prosvjeta’, Siniša Ljubojević, predsjednik Društva, današnju je izvanrednu izbornu skupštinu, koja je prema tumačenju nadležnih institucija sazvana protustatutarno, sam prekinuo.

Podsjetimo, Ljubojević je na sjednici 20. avgusta želio smijeniti tijela SKD-a: Glavni odbor, Sud časti i Nadzorni odbor. Tadašnji povod za sazivanje skupštine bilo je navodno sporno članstvo u ‘Prosvjeti’ člana Glavnog odbora Zorana Stankovića. Na toj sjednici na kraju nije bilo kvoruma, jer je većina delegata, njih 38, nezadovoljna politikom i potezima novog rukovodstva ‘Prosvjete’, odlučila otići na konzultativni sastanak u Srpsko narodno vijeće. Na tom su sastanku, kojem su prisustvovali i predstavnik Vlade Srbije Vladimir Božović i mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, zaključili da je riječ o nestatutarnom sazivanju sjednice, a u zaključcima su pozvali predsjednika i potpredsjednike ‘Prosvjete’ da ubuduće poštuju proceduru. Tako su od Ljubojevića zatražili da se poziv i materijali za sjednicu šalje svim članovima, a ne samo da se poziv objavi na web stranici SKD ‘Prosvjeta’, da se o održavanju sjednice konzultira sa tijelima Društva i da ne može sazivati izbornu skupštinu pod maskom izvanredne u cilju da smijeni sve osim sebe.

- Iako je time teško prekršio svoje obaveze, a i pored toga što su delegati mogli izvršiti promjenu vodstva, oni su odlučili da se ne koriste nestatutarno stvorenim okolnostima od strane predsjednika da bi smijeni njega i potpredsjednike koji su ga podržali u takvom nestatutarnom položaju - rekao je o zaključcima sa tog sastanka predsjedavajući Milorad Nenadović. Tada je i podržan je zahtjev velike većine članova Glavnog odbora da se sazove sjednica Glavnog odbora povodom nastalih okolnosti i tako spriječi pokušaj puča u Društvu mimo njegovih institucija.

Prema najavljenom dnevnom redu današnje skupštine, novo vodstvo ‘Prosvjete’ je naumilo smijeniti 70-ak postojećih delegata i više članova tijela Društva. Na samom početku sjednice, na kojoj se ovaj put pojavili gotovo svi delegati, izabrano je radno predsjedništvo, u koje su, mimo prijašnjih običaja, ušli i predsjednik Ljubojević i potpredsjednik Jovica Radmanović, ali ne i verifikaciona komisija, zapisničari i druga radna tijela. Međutim, priča je ovaj put pukla na glasanju o dnevnom redu. Većina je tražila je da se umjesto opoziva članova Glavnog i Nadzornog odbora, Suda časti i Komisije za statut, glasa o opozivu predsjednika i potpredsjednika. Na to se javio delegat Veljko Džakula, iznoseći želju 16 delegata da glasanje o dnevnom redu bude tajno, pozivajući se na odredbu iz poslovnika, što je predsjedavajući Ljubojević namjeravao dopustiti. Pri tome je ignorirao činjenicu da sve dok nisu utvrđeni kvorum i usvojen dnevni red, te nisu odabrana radna tijela skupštine, ona formalno-pravno i ne postoji, već se radi o običnom skupu delegata. Iako se većina prisutnih pobunila, Ljubojević je dao prednost ovom zahtjevu, a pri tome je iz dnevnog reda povukao i točku koja se ticala izglasavanja poslovnika. To je bio povod za višesatnu diskusija na kojoj nije manjkalo uvreda. Delegati skloni Ljubojeviću oponente su nazvali izmanipuliranim uhljebima koji su zagovornici podjela u ‘Prosvjeti’, a delegatkinja Dragana Jeckov tom je prilikom dala navela da su vršeni pritisci od strane delegata sklonih aktualnom predsjedniku. Za primjer, navela je telefonski poziv tokom kojeg joj je Džakula zaprijetio da će zbog svojih stavova ostati bez posla. Džakula ove navode nije opovrgnuo.

Nakon skoro tri sata rasprave, generalni sekretar SKD-a Srđan Tatić pročitao je dopis Nataše Bramberger, šefice Odjela za registraciju udruga Gradskog ureda za opću upravu u Zagrebu, u kojem se navodi da prema statutu Društva skupština mora biti sazvana najkasnije 15 dana prije održavanja te da je u suprotnom ona protustatutarna.

Ljubojević, koji je današnju skupštinu sazvao prije 13 dana, na kraju nije uspio objasniti zbrku u nazivima skupština koje je sazivao, odnosno da li je riječ o izvanrednoj ili izvanrednoj izbornoj. Član glavnog odbora Milorad Pupovac naglasio je da bi i sjednica i odluke, koje bi na njoj bile donesene, u tom slučaju bile nevaljane, i da se priča mora nastaviti kroz institucije ‘Prosvjete’, odnosno da Glavni odbor odluči o terminu i dnevnom redu nove skupštine, ili da održavanje zatraži jedna trećina njenih delegata. Ljubojević je na kraju prekinuo sjednicu, a pri tome nije propustio zaprijetiti pojedinim delegatima čistkama i raspuštanjem pododbora ako on više ne bude predsjednik ‘Prosvjete’.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više