Na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu nastavljeni su postupci protiv osoba koje su prošloga tjedna prosvjedovale ispred Ministarstva vanjskih poslova, u znak protivljenja hrvatskoj državnoj politici prema izraelskom genocidu u Gazi. U utorak su održana tri ročišta, na kojima je troje okrivljenih ponovilo da se ne osjećaju krivima i ne priznaju prekršaje koji im se stavljaju na teret. Policija je toga dana privela 17 osoba zbog remećenja javnog reda i mira te njihovog oglušivanja na naputke da se raziđu. Polovica ih je provela noć u ćeliji.
Na policijskoj snimci privođenja koja je puštena u sudnici potvrđeno je da prosvjednici nisu bili nasilni prema nikome i da su iskorištavali građansko pravo prosvjeda. Odvjetnici su na ročištima podsjetili da Zakon o javnom okupljanju jamči održavanje mirnog okupljanja i javnog prosvjeda „na svakom za to prikladnom prostoru“.
Okrivljenici su dodali i da su znali kako im je prema istom zakonu mirni prosvjed dopušten te da „policija mora postupati tako da omogući održavanje mirnog prosvjeda, dok su redarstvene vlasti dužne prema članku 5. stavku 1. Zakona o javnom okupljanju štititi slobodu govora i javnog nastupa na mirnom okupljanju i javnom prosvjedu, ali i onemogućiti ometanje i onemogućavanje mirnog okupljanja i prosvjeda“.
Prosvjednici i odvjetnici smatraju da je MUP u ovom slučaju prekoračio ovlasti i pogazio navedene obaveze. Tijekom ročišta, pravni zastupnici troje propalestinskih prosvjednika ukazali su na niz protupravnih postupaka koje je policija po njihovom mišljenju počinila u ovom slučaju.
Naglasili su da policijska snimka prosvjeda i privođenja u postaju potvrđuje da se policijski službenik u civilu, koji ih je pozvao da se raziđu, ni u jednom trenutku nije predstavio kao policajac, niti je prosvjednicima izrekao obaveznu zakonsku osnovu po kojoj je izdao naredbu da se raziđu. Kasnije im nije rekao po kojoj osnovi su uhićeni.
Citiran je predmet Annenkov i drugi protiv Rusije, u kojem je na Evropskom sudu za ljudska prava utvrđena povreda članka 11. Evropske konvencije. Povreda je uslijedila jer ni u tome slučaju „nije bilo utvrđivano da li je bila dana zakonita naredba“ za privođenje.
Nezakonitim dokazom su nazvali i dio snimke koja se odnosi na prikaz privedenih osoba u 1. Policijskoj postaji. Tamo su snimani s osobnim iskaznicama u rukama. Odvjetnici su istaknuli da takvo ponašanje policije nije bilo razmjerno izrečenom prekršaju i da su se na taj način privedeni prosvjednici ponižavali, suprotno Evropskoj konvenciji i Ustavu RH.
Nehumanim su nazvali i uvjete u kojima su prosvjednici zadržani nakon privođenja. U jednom kavezu od četiri kvadrata ugurali su 14 ili 15 žena, koje su tamo boravile više od 7 sati. Većina ih je cijelo vrijeme stajala i sjedila na podu, jer skučeni kavez nije imao osnovne uvjete za boravak tolike količine osoba.
Posebno su odvjetnici naglasili da su njihovi klijenti prosvjedovali na jednom od ukupno šest ulaza u zgradu Ministarstva vanjskih poslova, koji u to vrijeme uopće nije korišten za ulaske i izlaske. Nije se, naime, radilo o glavnom ulazu koji koriste radnici i posjetitelji ministarstva, već o ulazu rezerviran za povremene protokolarne prigode.
- Birali smo namjerno taj ulaz jer on služi za strane delegacije. Čak i da je netko htio ući ili izaći, prolaz bi mu bio omogućen - rekao je jedan okrivljenik, dodajući da je njegov motiv za sudjelovanje u protestu bio upozoravanje na genocid u Gazi, „situaciju koja je nedopustiva u civiliziranom svijetu“.
- Na mene emotivno vrlo teško djeluju snimke koje dolaze iz Gaze, s mnoštvom ubijenih civila i djece. Ministarstvo vanjskih poslova, po mom mišljenju, legitimizira takve politike i sudjeluje u njima. To su bile pobude zbog kojih sam bio na prosvjedu - rekao je.
Druga okrivljenica ispričala je da profesionalno, kroz radnu poziciju, proučava nasilje iz prošlosti.
- Svrha toga proučavanja je i da prepoznamo današnje nasilje. Osobno me užasava masovno ubijanje u Gazi. Sudjelovanje u prosvjedu je bio moj glas protiv toga nasilja, koji ne mogu odšutjeti - poručila je u iskazu.
Tužitelj u ovom slučaju, predstavnik policije, rekao je na ročištima da su njihovi djelatnici postupali u skladu sa zakonom. U nastavku postupka, branitelji okrivljenih će sudu dostaviti dodatne dokaze, o kojima će se raspravljati na ročištu zakazanom za 12. svibnja.