Novosti

Društvo

Baksa i manjinska taksa

Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Varga je početkom 2024. osobama zaduženim za natječajno financiranje programa manjina rekao da pripaze na kontroverzan sadržaj u prijavama. Predsjednica natječajnog Povjerenstva Baksa s njim se složila i izrazila gađenje svaki put kad prođe pored kioska i vidi Novosti

Large savjet

Sjednica Savjeta za nacionalne manjine na kojoj je Novostima uskraćeno 35 posto svote (foto Sandro Lendler)

Početkom 2024. godine Savjet za nacionalne manjine pripremao se za natječajno financiranje godišnjih programa manjina u Hrvatskoj. Pred više svjedoka, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Tibor Varga rekao je osobama zaduženima za ovaj posao da ubuduće pripaze na kontroverzan sadržaj u prijavama. Kao jedan od nekoliko problematičnih primjera, spomenut je tjednik Novosti, koji prima značajna godišnja sredstva od Savjeta.

Navodeći učestalo "kontroverzne" novinarske teme, konstatirao je da se Novosti previše bave politikom, a premalo kulturom. U trenutku dok je izgovarao ove riječi, odvijala se kampanja za parlamentarne izbore u Hrvatskoj. Jedinu negativnu reakciju prema Novostima imao je Domovinski pokret, koristeći opasne šovinističke laži kao argument za potpunu obustavu proračunskog financiranja ovog medija.

Kad se u tražilicu Baksinog profila upiše "Za dom spremni", rezultat je fotografija s ustaškim znakovljem i tim usklikom. Radi se o objavi našičkog branitelja koji ju je tagirao. Ona svoje ime nije odstranila s te objave

Na istom sastanku, s Varginom ocjenom složila se Branka Baksa, članica Savjeta iz redova slovačke nacionalne manjine i političarka iz našičkog HDZ-a. Njene zamjerke Novostima bile su osobne prirode. Opisujući što misli o ovom listu srpske manjine u Hrvatskoj, izrazila je osjećaj gađenja koji joj se stvara svaki puta kada prođe pored kioska i vidi naslovnicu Novosti.

Godinu dana poslije, Savjet je Novostima bez ikakvog suvislog obrazloženja srezao proračun za 35 posto. Predsjednica ključnog Savjetovog tijela, Povjerenstva koje je donijelo ovaj prijedlog, bila je Branka Baksa. Prije toga, sjedila je 2024. godine u radnoj skupini Savjeta čiji su prijedlozi natječajnih kriterija umalo doveli do zabrane financijske potpore za "politički" sadržaj u manjinskim medijima te posljedične obustave svih budućih sredstava tjedniku Novosti.

Komentare šefa Savjeta i čelnice povjerenstva za natječaje prepričali su nam neposredni svjedoci toga razgovora. Iz njihovog sadržaja jasno je da su još prošle godine vodeći ljudi krunske organizacije za manjinska prava u Hrvatskoj kukavički ustuknuli pred napadima antimanjinske stranke. Kad je nakon izbora Domovinski pokret ušao u Vladu, vrh Savjeta je dobio javni mig premijera Andreja Plenkovića da ispuni želje njihovih koalicijskih partnera. Najmanje jedan egzekutor u Savjetu imao je organsku odbojnost prema Novostima. Savjet, međutim, negira ikakav pritisak izvršne vlasti da se Novostima smanje sredstva, što i ne čudi.

Provođenje izvanjskog političkog lobiranja i osobne preferencije ovakvoga tipa zabranjene su članovima Savjeta za nacionalne manjine. Isto pravilo odnosi se i na Povjerenstvo za ocjenjivanje natječajnih programa koji vodi Branka Baksa. U najvažnijem internom pravilniku stoji da članovi Povjerenstva potpisuju izjavu o nepristranosti, obvezujući se da će ovu dužnost obnašati "časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano". Izjavu potpisuju pod materijalnom i kaznenom odgovornošću. Izrazito negativni osobni stavovi koje je o Novostima izrekla čelnica ovoga tijela pobuđuju sumnju u njenu nepristranost. Pitali smo Baksu da se očituje na ove navode. Do zaključenja teksta, nije odgovorila na naš pisani upit.

Ustaško znakovlje i pozdrav na fejsbuk objavi, tagirana Baksa nije odstranila svoje ime (Foto: Facebook/screenshot)

Ustaško znakovlje i pozdrav na fejsbuk objavi, tagirana Baksa nije odstranila svoje ime (Foto: Facebook/screenshot)

U nedostatku odgovora, iskoristili smo javno dostupne informacije kako bismo pokušali utvrditi genezu njenih tegoba koje osjeti svaki puta kada ugleda Novosti u javnom prostoru. Baksa Slovake u Savjetu za nacionalne manjine predstavlja od 2011. godine. Jedan je od prominentnijih glasova ove zajednice u Hrvatskoj. Desetljećima sudjeluje u promociji njihove kulture, organizira brojne manifestacije, doprinosi radu njihovog časopisa i izdavanju različitih publikacija. U jednoj od zadnjih knjiga, opisala je iskustvo izbjeglištva, napada JNA i srpskih pobunjenika na njeno mjesto i rodni kraj.

Duže od mandata u Savjetu, Baksa je HDZ-ova članica gradskog vijeća Grada Našica, danas je potpredsjednica toga vijeća. Podružnica HDZ-a u kojoj djeluje geografski je i politički povezana uz takozvani "slavonski lobi" stranke, koji suvereno vodi Ivan Anušić. Aktualnog ministra obrane mediji godinama opisuju kao predvodnika (krajnje) desnog krila HDZ-a. Slavonska filijala vodeće stranke gaji dugotrajnu bliskost s ideološki srodnim veteranskim organizacijama, koje su zadnjih dvadesetak godina imale zapaženu ulogu u ponajvećim antimanjinskim kampanjama.

Na određen način, takav odnos se može vidjeti i na Facebook profilu Branke Bakse. Kad se u tražilicu Baksinog profila upiše pozdrav "Za dom spremni", rezultat je fotografija s eksplicitnim ustaškim znakovljem i spomenutim usklikom. Baksa nije objavila opisanu fotografiju; na profilnoj mreži je završio zahvaljujući jednom našičkom branitelju, koji je 2015. godine uz spornu fotografiju pridružio i njeno ime. Premda Facebook obavještava druge profile da ih je netko tagirao uz bilo koju fotografiju i omogućava primatelju da odstrani svoje ime s neželjenog sadržaja, ta je obavijest potencijalno promakla pažnji Branke Bakse.

S obzirom na ostatak profila, u kojem nema nikakve naznake simpatiziranja historijskog fašizma, nepažnja je ujedno i najizvjesniji scenarij. Nismo, doduše, utvrdili sve okolnosti ovog filoustaškog incidenta, zato što Baksa nije odgovorila na naše pitanje. Ostala je tek neumitna činjenica: pretragom profila tadašnje i sadašnje članice Savjeta za nacionalne manjine, zadnjih deset godina moguće je pronaći stilizirani samoglasnik "u".

Članica Savjeta koji bi trebao štititi manjinska prava, pa tako i pravo na korištenje pisma, putem Facebooka je komunicirala sa zagovornicima antićiriličnog referenduma, a jednom od njih je nakon antimanjinske kampanje redovno čestitala rođendan

Autor originalne objave njen je poznanik. Prije i nakon što je Baksino ime pridružio vizualnom fašizmu, vidljiva je međusobna interakcija preko Facebooka. Dok je Baksa solidnom količinom lajkova pozdravljala njegove brojne obiteljske fotografije, veteran je na istom profilu redovno objavljivao sadržaj kojim veliča NDH, Antu Pavelića i ustaški pokret.

Na istom profilu s kojim je Baksa bila u komunikaciji, moguće je pratiti i njegove aktivnosti u veteranskoj kampanji protiv postavljanja dvojezičnih tabli u Vukovaru. "Ne zajebavajte se s braniteljima", piše na jednoj fotografiji, objavljenoj u siječnju 2014. godine. Na drugoj, iz listopada 2013. godine, vidimo ga u maskirnoj odori i s automatskom puškom u rukama. "Kume, ti ideš u rat?", pitala ga je neka poznanica. "Kumo, ja sam spreman", poručio je. I zaokružio: "Za dom". Obje fotografije lajkom je pozdravila Branka Baksa; obje su objavljene na vrhuncu antićirilične histerije u Hrvatskoj.

U prosincu 2013. godine, isti branitelj se pohvalio da je u Hrvatski sabor s drugim veteranima nosio kutije s potpisima za referendum. "Ne ćirilici!", napisao je pored slike, na kojoj se može pročitati i prijedlog referendumskog pitanja: promjena Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koja bi onemogućila buduće uvođenje ćirilice u Vukovar. Godinama poslije toga, članica Savjeta koji bi trebao štititi manjinska prava, pa tako i pravo na korištenje pisma bilo koje manjine, nastavila je komunicirati s navedenim pojedincem. I ne samo s njim.

Branitelji Franjo Baričević i Goran Brkanić bili su istaknuti predstavnici Stožera za obranu hrvatskog Vukovara u Našicama, podružnice svih veteranskih organizacija koje su sudjelovale u navedenoj referendumskoj inicijativi. Na nacionalnoj razini, višemjesečna kampanja Stožera rezultirala je snažnim antisrpskim sentimentom u hrvatskom društvu. Iz tadašnje parlamentarne oporbe, HDZ je poticao njihove aktivnosti, ne prezajući od raspirivanja šovinizma za povratak na izvršnu vlast.

Uoči lokalnih izbora 2013. godine, Stožer je u Našicama organizirao javnu akciju protiv ćirilice. "Stožer želi da se nešto događa kako se ne bi skrenula pozornost s aktualnog stanja protiv uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru", poručio je koordinator Baričević. Tadašnji HDZ-ov gradonačelnik Našica Krešimir Žagar podržao je inicijativu. "Sada kada se narušava dignitet i čast branitelja Vukovara, kao i samog Vukovara i njegovih građana, želimo iskazati svoj stav prema tome te želimo reći kako je stav branitelja, ali i većine građana, kako ne žele da se u Vukovaru bilo što mijenja", poručio je Žagar.

Branka Baksa (Foto: Savjet za nacionalne manjine)

Branka Baksa (Foto: Savjet za nacionalne manjine)

Dva mjeseca poslije, Stožer je podržao Žagara za novi mandat na čelu Našica. Preko liste Žagarove stranke, mandat u gradskom vijeću izborila je i Baksa. Danas je Žagar predsjednik gradskog vijeća. Baksa je potpredsjednica. Prije tri godine, Baričević je imenovan u Gradski odbor Zajednice branitelja HDZ-a Gojko Šušak grada Našica.

Nakon referendumske kampanje usmjerene protiv prava srpske manjine, Baksa je redovno čestitala rođendane Baričeviću, koordinatoru Stožera u Našicama. Lajkala je 2015. godine i činjenicu da su sva trojica navedenih branitelja sudjelovala u obilježavanju 25 godina HDZ-a u Našicama. Javno dostupne fotografije pokazuju da su Baričević i Brkanić posjećivali šator koji su branitelji podignuli ispred Ministarstva branitelja, iz kojeg su se mjesecima odašiljale poruke netrpeljivosti prema tadašnjoj vlasti, medijima, liberalima, ljevičarima i predstavnicima Srba u Hrvatskoj.

Godine 2016., Brkanić je na svoj profil metnuo HOS-ov grb s ustaškim pozdravom. Dvije godine poslije, na Facebooku je objavio ljutitu poruku zbog emisije Nedjeljom u 2, u kojoj je sudjelovao istaknuti predstavnik židovske manjine u Hrvatskoj, Ognjen Kraus. "Stankoviću, pitaj onog Krausa što sjedi preko puta tebe jel zna koliko je domobrana i Hrvata ubijeno u Jasenovcu nakon 1945. Eh, da imam vlast pet minuta, al bih poravnao Jasenovac da se više nikad tamo ne bi moglo prići", napisao je. Iste, 2018. godine kad je izrazio ovo mišljenje, sudjelovao je u zadarskoj manifestaciji slovačke manjine, na kojoj je bila i Branka Baksa.

Ne postoji značajnija epizoda nasrtaja na (srpska) manjinska prava u recentnijoj hrvatskoj povijesti u kojoj poznanici Branke Bakse i podržavatelji njene stranke nisu sudjelovali. Od antićirilične kampanje, šatoraškog protesta prožetog izraženim šovinističkim porukama, pa sve do afirmativnog pogleda na ustaški pozdrav "Za dom spremni", oni su imali isturene ili epizodne uloge. Zahvaljujući redovnim sredstvima Savjeta za nacionalne manjine, Novosti su sve te godine dosljedno branile manjinska prava, iscrpno razotkrivajući ekstremizam hrvatske desnice i proustaški revizionizam u javnom prostoru.

Lišeno ikakvog uporišta u manjinskom zakonodavstvu, novo vodstvo Savjeta za nacionalne manjine odlučio nas je kazniti (i) zbog takvog "političkog" i "kontroverznog" sadržaja, podilazeći Domovinskom pokretu i njihovim pomagačima iz vrha HDZ-a. Sada je ponešto jasnija i motivacija pojedinih neposrednih izvršitelja. Nakon što je početkom 2024. godine pred više ljudi izrazila osjećaj nelagode zbog sadržaja Novosti, Baksa je imenovana u radnu grupu Savjeta za promjenu natječajnih kriterija.

Kao što smo napisali prošloga tjedna, ova je skupina od šest osoba predložila kriterije koji bi, da su usvojeni, dobrano paralizirali Novosti. Onemogućili bi nam svaku buduću prijavu programa koji odražavaju postojeću uređivačku politiku. No nakon javne rasprave, krajem prošle godine, sporni natječajni uvjeti su izbačeni. Unatoč tome, Baksino Povjerenstvo za ocjenjivanje natječajnih programa svejedno je prije dva tjedna predložilo da Novosti dobiju za trećinu manji iznos nego prošle godine, rukovodeći se sadržajem kriterija koji nikada nisu amenovani. To je jedini "kontroverzni" i "politički" potez u ovoj priči.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više