Novosti

Kronika

Biće EU para za selo

Tribina o novim poljoprivrednim zakonima za proizvođače Vukovarsko-sremske županije: Vlasnici OPG-ova se nadaju da će zakoni biti provedeni dosledno i da više neće doći do pogodovanja velikim proizvođačima

Zbog velikog interesa poljoprivrednika u opštinama s većinskim srpskim stanovništvom na području Vukovarsko-sremske županije (VSŽ), županijska organizacija SDSS-a organizovala je tribinu o novim zakonima o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i poljoprivrednom zemljištu te Programu ruralnog razvoja. Želja je bila da poljoprivredni proizvođači dobiju informacije iz prve ruke o aktuelnim konkursima i poticajnim sredstvima koja mogu ostvariti te poljoprivrednom zemljištu koje mogu dobiti kroz programe raspolaganja u njihovim sredinama.

Agrokor je dobio 1.600 hektara u zakup na 50 godina, uprkos tome što je cena koju su ponudili opg-ovci bila tri puta viša

- Bitno je da se za sve pripreme kako bi mogli povući što više sredstava ili dobiti poljoprivredno zemljište, a sve u svrhu razvoja njihovih gazdinstava i egzistencije njihovih porodica - rekao je predsednik županijskog SDSS-a Dušan Jeckov.

O merama iz Programa ruralnog razvoja govorio je Krešimir Ivančić, pomoćnik ministra poljoprivrede koji je istakao da je Hrvatskoj od 2015. do 2020. godine na raspolaganju 2 milijarde i 400 miliona evra.

- U ovom trenutku imamo ugovorenih projekata 40 posto, što je izuzetno dobro za novu državu članicu pa čak imamo i pohvale Evropske komisije da dobro koristimo ovaj program. Konkursa će biti ove i sledeće godine, novca ima dovoljno. Najatraktivnije mere su 4 i 6 odnosno ulaganje u podizanje konkurentnosti stočarske, ratarske, povrtlarske ili voćarske proizvodnje sa postotkom povrata 50 odnosno 70 odsto, sa iznosima investicija do milion evra. S druge strane je mera 6 koja ima socijalnu notu za mala poljoprivredna gospodarstva da se mogu razviti do nivoa da bi se uopšte mogla prijaviti na veće mere s potporama od 15 ili 50 hiljada eura fiksnih iznosa - rekao je Ivančić.

Zakon o OPG-ovima predstavio je Dalibor Janda iz Uprave za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu saradnju, a o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu govorile su Snježana Kraml i Silvija Runje iz Uprave za poljoprivredu i prehrambenu industriju.

Tribina kojoj je prisustvovalo 70-tak poljoprivrednika, organizovana je u saradnji sa pomoćnikom ministra poljoprivrede iz srpske zajednice Milenkom Živkovićem koji je podsetio da je zahvaljujući amandmanina SDSS-a, u novom Zakonu o poljoprivrednom zemljištu otklonjena sumnja da može doći do otuđenja privatnog vlasništva. Živković je apelovao na pripadnike srpske zajednice koji su tokom rata izbegli, da rešavaju svoja imovinska i vlasnička pitanja kako bi dobili određenu zakupninu jer su neka zemljišta u mirnom posedu trećih lica koja za to ništa ne plaćaju. Živković je takođe podsetio da se raspolaganje zemljom u državnom vlasništvu vraća u nadležnost jedinica lokalne samouprave koje imaju rok od 90 dana da naprave program raspolaganja tim zemljištem što ističe početkom juna. Upravo je raspodela državnog poljoprivrednog zemljišta i način na koji će se ona odvijati najviše zanimala poljoprivrednike.

- Imamo čvrsta obećanja da će se zakon provesti, da će konkurs biti transparentan, da će svi koji udovoljavaju uslovima konkursa biti zadovoljni. Stajalište naše opštine je da se neće ići na to da trojica dobiju zemljište nego da minimalno 30 ili 40 ljudi dobije zemlju. Neće biti nikakvih nejasnoća ukoliko se sve provede po zakonu - kaže Srđan Maksić, predstavnik udruženja koje okuplja 56 poljoprivrednika Trpinje koji je ujedno i opštinski većnik u opštini Trpinja.

Prema njegovim rečima na području ove opštine ima od 1.600 do 2.000 hektara poljoprivrednog zemljišta za raspodelu, ovisno o tome hoće li biti imovinski-pravno uređeno da bi moglo biti na konkursu. Vlasnici OPG-ova se nadaju da će Zakon biti proveden dosledno i da neće doći do izuzimanja opštine Trpinja iz zakona i kako kažu, nekog ‘novog lex Agrokora’, kao što se to dogodilo poslednji put kada je ovaj koncern dobio oko 1.600 hektara u zakup na 50 godina, uprkos tome što je cena po hektaru koju su na konkursu ponudili OPG-ovci bila tri puta viša.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više