Novosti

Kronika

Двa виjeћa у двaнaeст квaдрaтa

ВСНM Бjeлoвaрскo билoгoрскe жупaниje прeдстaвљa нajбрojниjу мaњинску зajeдницу у жупaниjи, нo бeз oбзирa нa брojнoст , дугу трaдициjу тe oбeћaњa, Виjeћe joш увиjeк нeмa oснoвнa срeдствa зa рaд

Srpska zajednica Bjelovarsko – bilogorske županije najbrojnija je i obzirom na vrijeme iz kojeg datiraju prvi dokazi naseljavanja ovog područja, najdugovječnija manjinska zajednica županije. Institucija koja je najreprezentativnija u tom pogledu svakako je Vijeće srpske nacionalne manjine Bjelovarsko – bilogorske županije, a ono obuhvaća četiri gradska i pet vijeća na općinskoj razini te pet predstavnika.

Osnovnu zadaću očuvanja opstojnosti i identiteta srpske zajednice koja već stoljećima obitava na ovim prostorima u zajedništvu s hrvatskim narodom i ostalim nacionalnim zajednicama, već godinama uspješno realizira, ali se pri tome susreće s brojnim problemima.

Jedna od poteškoća koje Vijeće nastoji razriješiti već duži period, a shvaćajući da su u radu manjinskih zajednica najbitniji kadrovi i financijska sredstva, nedostatak je adekvatnog prostora za rad. U Bjelovaru gdje se nalazi sjedište na adresi Masarykova 8, Županijsko vijeće dijeli ured s VSNM-om Bjelovara na površini od tek 12,4 četvornih metara. Jasno je kako ta kvadratura limitira Vijeće u aktivnostima i idejama. Čelništvo Vijeća se za rješenje ovog problema obraćalo na nekoliko adresa i po nekoliko puta - osobno prema Upravi Grada Bjelovara te pismeno na adresu Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom. S aktivnostima vezanim za ostvarenje adekvatnih uvjeta za rad započelo se prije nekoliko godina, no njihov zahtjev do danas nije pozitivno riješen, objašnjava predsjednik VSNM BBŽ Darko Karanović.

- Vijeće je poduzelo sve potrebne predradnje i konzultacije, no do danas nikakav odgovor nije stigao. Iako je i bilo pozitivnih naznaka, ljudi u DUDI-ju su se promijenili otkako je došla nova Vlada i sada smo na početku. nepotrebno je spominjati kako Vijeća u uredu imaju računalo koje nije u upotrebi. Mnogo je i knjiga u tom prostoru koje smo dobili putem donacija, a koje su se trebale naći u knjižnici koja bi se otvorila u sklopu Multinacionalnog centra, projekta kojeg smo kao Vijeće već predstavili svim relevantnim institucijama, navodi Karanović koji se ipak nada kako će namjere Vijeća biti prepoznate s ciljem ostvarenja optimalnih uvjeta za rad srpske zajednice.

- Sve su manjinske zajednice organizirane kroz županijska vijeća svoj prostor za rad u dosadašnjem periodu dobile. Naša namjera je da otvorimo multikulturalan prostor s knjižnicom i čitaonicom u kojem bi mogli organizirati tribine, okrugle stolove, radionice i održavati sjednice Vijeća – napominje Karanović.

Županijsko Vijeće i VSNM Bjelovara bi i ubuduće dijelili dobiveni prostor kako bi ostvarili uštede u održavanju. Ovakvim načinom već djeluju ostala vijeća na gradskoj razini u županiji, a radi se o sve raširenijoj pojavi umrežavanja različitih djelatnosti u zajedničkom radnom prostoru i to iz razloga nižih troškova režije, resursa i opreme. Ovako će ubuduće djelovati i VSNM grada Grubišnog Polja koje će nakon nekoliko godina čekanja na vlastiti prostor, napokon moći održati sjednice u primjerenom uredu te provoditi aktivnosti sukladno programsko-planskim ciljevima. Novi ured nalazi se u samom centru grada u novom stambeno-poslovnom prostoru, zgradi nekadašnjeg kina, a dijelit će ga s Hrvatskom strankom umirovljenika. Oba korisnika nadaju se uspješnoj suradnji, a dijeljenjem će i zajednički režijski troškovi biti lakše podmireni. Prostor je namješten i posjeduje 15 sjedećih mjesta sa ormarom za arhivsku građu, a ugrađen je i lift koji povezuje čitavu zgradu.

Sa srpskom samostalnom demokratskom strankom i Srpskim kulturnim društvom Prosvjeta, ured dijeli VSNM Garešnice, a sastoji se od dvije prostorije ukupne površne 25 m². No za VSNM Garešnice mnogo su veći financijski problemi koji im onemogućuju redovan rad, kao i nedostatak komunikacije i suradnje s lokalnom vlasti, potvrđuje to predsjednik Predrag Ivančević.

- Iz gradskog Proračuna nismo dobili niti jedne kune, a nedavno je došla i najava kako će Grad prestati plaćati grijanje i telefon. Ne znamo kako bismo trebali izvršavati aktivnosti ako nemamo osnovnih sredstava za rad. Prijašnjih godina Grad je ponešto i znao prebaciti na račun Vijeća, obično zadnji dan u godini. Komunikacija je loša, primjerice na konstituirajuću sjednicu Vijeća nitko od predstavnika gradske vlasti nije se odazvao – kaže Ivančević.

Ni glede informatičke opremljenosti situacija nije zavidna. Pomak predstavlja nedavna donacija Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske. Ured je za potrebe VSNM-a Garešnice nabavio informatičku opremu koja će poboljšati kvalitetu rada ovog savjetodavnog tijela. Uz VSNM Garešnice i VSNM Grubišno Polje je preuzelo novo računalo koje je osiguralo Savjet za nacionalne manjine RH, a koje će se u dogledno vrijeme instalirati u novom prostoru i biti spremno za korištenje.

Daruvarsko vijeće za razliku od ostalih nije imalo značajnijih problema, godinama je samostalno djelovalo u jednom od gradskih prostora, no zbog ekonomičnosti nedavno se preselilo u prostor kojeg koristi SDSS, a koji je također gradski. Novo sjedište Vijeća veće je po površini, ali će zajedničko korištenje ureda ipak umanjiti režijske i troškove održavanja.

U Bjelovarsko – bilogorskoj županiji još preostaje riješiti pitanje Županijskog vijeća srpske zajednice, jer je na primjeru gradskih vijeća evidentno da postoje rješenja. Da li će afirmativni odgovor doći s gradske, županijske ili državne razine članovima Vijeća nije od primarne važnosti, koliko činjenica da najveća manjinska zajednica u županiji dobije adekvatan prostor za rad, odnosno multikulturalan i polivalentan Srpski kulturni centar u županijskom središtu Bjelovaru.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više