Novosti

Intervju

Goran Šafarek Sloboda rijekama

Goran Šafarek, biolog: Rijeke su pretjerano regulirane, a Hrvatske vode gospodare na zastarjeli način

Mvxfipbma1kwqipzdgih8vvn7gv

Građani Hrvatske ponovno se bore s poplavama…

Poplave se nisu mogle spriječiti, jer je palo mnogo kiše koju korita nisu mogla podnijeti. No pravi su uzroci dublji. Uklanjanje šuma u planinama i brdima stvara bujice, pa voda ubrzano ide prema nizinama. Regulacija rijeka u nizinama, njihovo pretvaranje u ravne kanale pogoršava problem, jer se ubrzavaju tokovi rijeka kojima je korito stisnuto. Prirodni bazeni koji upijaju poplavnu vodu odvajaju se od rijeka, isušuju ili urbaniziraju. Rijeka postaje tempirana bomba. Neodržavanje nasipa i odvodnih kanala također je izvor problema. Veliki problem je i intenzifikacija poljoprivrede u najnižim poplavnim područjima. Jedno od glavnih rješenja je vraćanje rijeka u prirodno stanje, odnosno revitalizacija prirodnih poplavnih i močvarnih područja, sve to unutar kvalitetnih nasipa. Ipak, ključ rješenja je što više odvojiti nasipe od rijeka tako da rijeka ima prostora da plavi unutar njih, a ne da plavi gradove i sela.

Kakva je politika sustavne regulacije rijeka i poplavnih nizina?

Naše rijeke, a prije svega panonske, u groznom su stanju. Neke se više uopće ne mogu nazvati rijekama nego kanalima. Rijeke se sustavno reguliraju, gdje je potrebno i gdje nije.

Neki tvrde da je regulacija samo regulacije radi, da novac ode u neku hidrotehničku tvrtku, kao dobar način ‘kanalizacije’ novca svih nas u nečije tuđe ruke.

Kako ocjenjujete rad Hrvatskih voda?

Hrvatske vode na zastarjeli način gospodare rijekama. Nažalost, pritom još optužuju zelene da su protiv čišćenja kanala i gradnje nasipa. Upravo suprotno, mnoge udruge i neovisni stručnjaci u zaštiti prirode naglašavaju da su nasipi ključ rješenja. Sporne su neučinkovite, zastarjele i skupe regulacije u samom koritu i obalama rijeka.

Što je potrebno hitno uraditi da se spriječe ovakve katastrofe?

U svijetu se proširuje pojas rijeka unutar nasipa. Imamo sreću da postoje još očuvani veliki dijelovi poplavnih nizina: Kopački rit, Lonjsko polje, Odransko polje i mnoga manja. Tu je i veliki potencijal. Njihovo vraćanje u aktivno stanje, zajedno s otkupom dijela zemlje, rješenje je koje provode mnoge zemlje.

Intervju

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više