Novosti

Društvo

Ninin kadar

Ubrzo nakon dolaska Gabrijele Krmpotić Kos na čelo Hrvatskog muzeja turizma u Opatiji kustosica Nataša Babić dala je otkaz zbog mobinga, a brojni bivši suradnici prepričavaju slična iskustva i krive Ninu Obuljen Koržinek zbog ovakvog izbora

G6h9kc7zvje8c4gsbodo7wiyxie

'Stvara nezdravu radnu atmosferu' – Gabrijela Krmpotić Kos (foto Žarko Bašić/PIXSELL)

Nešto jezivo, stalne opstrukcije i prijetnje, konstantni mobing i tortura, besanica i narušeno zdravlje, nikada više po cijenu otkaza… Tim su riječima bivši kolege opisali kako izgleda suradnja s Gabrijelom Krmpotić Kos, vršiteljicom dužnosti ravnateljice opatijskog Hrvatskog muzeja turizma. Prije tri mjeseca ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek imenovala ju je na tu funkciju na rok od godinu dana.

Kako bi izbjegla uobičajene radne obveze koje su u opisu njezinog radnog mjesta, izmišljala je apsurdne ideje o djelovanju udba-e u kic-u – kaže Emil Matešić

Oni kojima je Gabrijela Krmpotić stala na žulj, a takvih nema malo, tvrde da je imenovana prvenstveno zbog odnosa koji ima s ministricom. Njih dvije su, naime, generacija sa zagrebačke Muzičke akademije. ‘Ne znam što bih trebala? Bježati od nje kad je vidim, jer smo iste godine upisale Akademiju? Tvrdim da smo njenim imenovanjem dobili najkompetentniju ministricu kulture do sada. Jako dugo radi u sustavu, sjajno ga poznaje, odlično govori više stranih jezika. Ne znam bolju stručnjakinju od nje i ponosna sam što je potpisala moje imenovanje’, objašnjava Krmpotić i odmah dodaje da bi se tako moglo reći da je Nataša Babić bila izbor Zlatka Hasanbegovića na što ova, Krmpotić, nikada ne bi pristala.

Nataša Babić je do dolaska Gabrijele Krmpotić obnašala dužnost v.d. ravnateljice, da bi potom u srpnju ove godine bila vraćena na poziciju kustosa, pa prošli tjedan dala otkaz, prvo redovni a zatim izvanredni. Razlog je mobing. Bila je, kaže, sustavno izložena omalovažavanju i podcjenjivanju, a tokom otkaznog roka otkrila je i da v.d. ravnateljica neovlašteno nadzire njezin e-mail, što je Krmpotić demantirala tvrdeći da postoji sumnja da je Babić hakirala sustav kako bi je lažno optužila. Zbog iznesenih optužbi protiv Babić će podnijeti i kaznenu prijavu zbog klevete i uvrede. Osim toga, kaže da joj je ponudila da se predomisli oko otkaza, što Babić nije prihvatila, nego je i ona najavila da će poduzeti pravne korake.

‘Njenim dolaskom na mjesto v.d. ravnateljice izložena sam sustavnom podcjenjivanju, omalovažavanju i različitim neutemeljenim prozivkama, a također mi je otežan pa i onemogućen stručni rad u ustanovi u kojoj radim devet godina, gotovo od osnutka’, kaže Nataša Babić za Novosti, istaknuvši da su probleme imali i drugi: ‘Muzej je odlučila napustiti i osoba koja je bila na stručnom osposobljavanju, a kolega je već dobio bezrazložno upozorenje zbog kršenja obveza; loša iskustva su imali i vanjski suradnici prema kojima se odnosila neprofesionalno, nekorektno i za Muzej vrlo destruktivno, o čemu su te osobe, kao i ja, slale dopise i Ministarstvu kulture i Gradu Opatiji. S obzirom na to da nije bilo reakcije, odlučila sam dati redovni otkaz.’

Slično iskustvo s Gabrijelom Krmpotić ispričao nam je i Antun Maračić koji je s njom surađivao dok je vodila zagrebački KIC, a on bio voditelj Galerije Forum, a zbog koje je imao ozbiljnih zdravstvenih problema. ‘Suradnja je bila protkana opstrukcijama i prijetnjama, zabranama plakata dan pred izložbu, skraćivanjem zahtjevne izložbe na tri dana umjesto predviđena tri tjedna iz iracionalnih razloga, odgađanjima i brisanjima cijelih izložbi iz programa. Posebno je mobing, kakav sam gledao samo u filmovima i mislio da se scenarist i režiser zaigrao pa pretjeruje, uslijedio nakon što sam, unatoč njenoj zabrani, prisustvovao press konferenciji koju smo organizirali 2013. u obranu Marije Borovičkić, asistentice-stažistice kojoj je tri mjeseca skrivala rješenje za potporu od HZZ-a, dakle onemogućila joj je honorar, tako da je devet mjeseci radila bez naknade, a potom je, kada je tražila objašnjenje za to zakidanje, istjerala s optužbom da je ukrala ključeve galerije te zvala policiju’, govori Maračić, ističući da je u kasnijem prekršajnom postupku Krmpotić proglašena krivom.

‘Sve što se događalo u Zagrebu manje je loše od ovoga u Opatiji gdje ljudi daju otkaze. Tragično je što se takvu osobu nagrađuje. Problem je dakle politički, konkretno za ovo aktualno zlo zasluge ima ministrica kulture koja ju je stavila na mjesto u Opatiji, unatoč takvim referencama koje je imala kako iz KIC-a, tako i iz Koncertne direkcije gdje je prije toga radila.’

Ravnatelj KIC-a Emil Matešić, koji je na tu dužnost došao 2014. godine, kada je i upoznao Gabrijelu Krmpotić, kaže da je vrlo brzo nakon toga ustanovio da su međuljudski odnosi u KIC-u znatno narušeni. ‘I ostali zaposlenici tužili su se na Krmpotić Kos, svi su bili na bolovanju izazvanom agresivnim ponašanjem i učestalim mobingom. Neovisno o tome, razgovarao sam s njom, tada glavnom urednicom nakladničke djelatnosti, gotovo svaki dan, kako bih čuo i njezinu verziju priče. Ubrzo sam ustanovio da se radilo o situaciji u kojoj su baš svi djelatnici, osim jedne kolegice, imali opomene pred otkaz, a kolega Petar Bujas čak dvije. Kao ravnatelju koji treba brinuti o radnom ugođaju, našao sam se pred ogromnim poteškoćama. Ipak, držao sam da će Krmpotić Kos barem uredno izvršavati zadatke koje sam joj povjerio. Međutim, umjesto interesa i mogućeg popravljanja odnosa u kolektivu, fokus je uvijek bio na nečem drugom. Kako bi izbjegla uobičajene radne obveze koje su u opisu njezinog radnog mjesta, izmišljala je apsurdne ideje o djelovanju UDBA-e u KIC-u, davala intervjue u kojima je blatila i omalovažavala mene kao ravnatelja. Naravno da je sve to bila laž i konstrukcija s meni nepoznatom svrhom. Prilikom pokušaja konstruktivnog razgovora, ona bi, kada bi joj ponestalo argumenata, zvala policiju tužeći se na uvjete rada, koji su bili isti, ako ne i bolji, nego ostalim djelatnicima. Nakon godinu i pol dana nije uspjela urediti niti jednu jedinu knjigu, pa sam bio prisiljen, zbog zaštite ustanove kojoj sam na čelu, predložiti Upravnom vijeću KIC-a da donese odluku o redovitom otkazu ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja radnice. Trenutno je u tijeku radni spor. Isto tako, KIC je podigao i dvije kaznene prijave protiv gospođe Krmpotić Kos’, kaže Matešić.

Gabrijela Krmpotić odgovara da je izložena instruiranoj paljbi zbog ukazivanja na kriminal koji je zatekla u toj ustanovi. ‘Moj je problem Milan Bandić i zbog njega sam, mada rođena Zagrepčanka, morala otići iz svoga grada. Dok je on na čelu Zagreba, za mene tamo nema posla. Onaj tko je podnio kaznenu prijavu zbog kriminala u gradskim ustanovama, u Zagrebu nema mjesta. A što se tiče Maračića, reći ću samo da je baš on primjer zapošljavanja na ‘halo’, jer su me Zvonko Maković i Ivica Lovrić zvali da ga zaposlim’, odgovara Gabrijela Krmpotić.

Činjenica je, međutim, da su protiv njenog zapošljavanja bili i članovi Radničkog vijeća Koncertne direkcije u kojoj je radila desetak godina. Na spomen eventualnog povratka u Direkciju jednoglasno su se usprotivili jer ‘stvara nezdravu radnu atmosferu i krši pravila poslovne etike’. Ministrici Obuljen Koržinek ništa od toga nije bilo dovoljno. Ne samo da ju je imenovala da vodi opatijski Muzej, nego je postala i članica Upravnog vijeća HAVC-a.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više