Novosti

Društvo

Odgovor na reagiranje Krune Kljakovića

Prenosimo odgovor Vjekoslava Perice na reagiranje Krune Kljakovića koje je na portalu Novosti objavljeno 15. siječnja 2018.

0bzda0buaq4upvc5tblibi898s3

Prenosimo odgovor Vjekoslava Perice na reagiranje Krune Kljakovića koje je na portalu Novosti objavljeno 15. siječnja 2018. godine:

Ispričavam se gospodinu Kruni Kljakoviću ako se našao uvrijeđen mojim tekstom objavljenim na portalu Novosti 11. siječnja pod naslovom ‘Teško vrijeme za matore, prijatelju moj’. Svrha i tajming teksta nisu bili blaćenje ikoga (čak i poslije 27 godina), nego se prisjetiti jednog izuzetnog, izgubljenog života i jednog vremena. Smrt Predraga Lucića potresla je mnoge, dosta je komentara objavljeno, uglavnom na brzinu i pod stresom napisanih. U povodu tragičnih preranih smrti dobrih ljudi osjetim ono Unamunovo sentimiento trágico de la vida. Da je mene tada netko negdje opisivao u negativnom kontekstu, ne bih reagirao niti mislio na osobnu čast, ugled, lik & djelo. Baš me briga. Lucić je otišao, Štulić se ne vraća, Feral se odavno ugasio, u Evropi svjedočimo fašističkom comebacku, u Americi Trumpu… Teško vrijeme za matore, prijatelju moj.

I meni se, navodim u tom tekstu, netko rugao i nije mi bilo ugodno. Ali nisam se ljutio. Shvatio sam kasnije da mi je možda najveće dostignuće u onih nekoliko godina novinarskog rada bilo baš to što me je jednom u redakciji zajebavao Predrag Lucić. Kao što danas znam da mi je u košarkaškoj karijeri najveće dostignuće bilo kad mi je jednom na svetom parketu zadarskih Jazina ‘bananu’ zalijepio legendarni Krešo Ćosić. Kao Hrvatu, najveće mi je postignuće, spoznajem danas s historijske distance, bilo to što nikad nisam morao živjeti ni u nezavisnoj ni u samostalnoj Hrvatskoj. Vraćam se trajno čim se osnuje NDH – Normalna Država Hrvatska.

Od te 1991. do danas, velika historijska slika puna je zapanjujućih povijesnih promjena. Osobne frustracije u usporedbi s tim čine se kao trivijalnosti i vicevi. Dogodili su nam se globalizirani svijet i internetska revolucija. Propao je komunizam. Desekularizirana religija vratila se na velika vrata u javni prostor i do danas nam se svima popela na glavu, a mnogima je i došla glave. Kao jedini sustav bez alternative, trijumfalno se nametnuo kapitalizam sa zapadnom liberalnom demokracijom i do danas je već propao. Propala je i Socijalistička Federativna nesvrstana Jugoslavija, jedan od eksperimenata za modernizaciju vazda najzaostalije evropske regije i za rješenje nacionalnog pitanja srodnih južnoslavenskih naroda. I na njezinim ruševinama nastalo nešto što bi se moglo nazvati Savez genocidnih tvorevina. Glede hrvatske nacionalne države, taj je projekt propao evo po treći put u modernoj eri. Teško da će imati šansu ikada uspjeti, jer model nacionalne države globalizacijom inače slabi, a taj famozni hrvatski narod izumire i iseljava se.

Zbog svega ovoga osjećam duševne boli tolike da ne stignem razmišljati o osobnoj časti i ugledu. Koga ću tužiti za duševne boli? Jean-Claudea Junckera?

Crtica o sjećanju na Predraga Lucića nije bila znanstvena analiza. Tekst poslan mobitelom, napisan je na briznu, dijelom u dijalektu, s referencama iz memorije, mitologije i popularne kulture, kao da se prepričava u kafiću. Viva Ludež i Feral Tribune nisu samo povijest, nego i fenomeni iz popularne kulture, možda već možemo govoriti i o Feral Tribune mitologiji. Oni su tu pomalo romantizirani borci za slobodu protiv defekata svih režima i autoriteta. Dugogodišnji novinski urednik Kruno Kljaković, posebno nakon izlaska knjige o Feralu ‘Smijeh slobode’, u toj mitologiji prikazan je kao njihov antipod, cenzor koji im je tu slobodu znao ograničiti i na to sam se referirao. Ja sam sad u toj istoj mitologiji udbaš broj 55 kojemu se rugao Lucić. Gospodinu Kljakoviću njegova uloga u toj mitologiji smeta. Meni moja, iako nije pozitivna, ne smeta, nego me zabavlja i čini mi čast. Neću Predraga nikad zaboraviti kad mi kaže pri susretu poslije mnogo godina: ‘A di si mi, moj numero cinquantacinque!’

Da sam pisao neku povijesnu ili sociološku analizu demokratizacije medija u Splitu i Dalmaciji od kasnog socijalizma prema postsocijalizmu, spomenuo bih Krunu Kljakovića u pozitivnom kontekstu. Počeo bih kronološki s demokratizacijom 1980-ih, naveo da je urednik Kljaković dao mladim političkim satiričarima početnicima Viva Ludeža tj. budućem Feralu, priliku u Nedjeljnoj Dalmaciji. I da je aktivno sudjelovao u toj demokratizaciji iz 1980-ih, okupivši jednu impresivnu novinarsku i suradničku ekipu u Nedjeljnoj Dalmaciji. Zatim dolaze 1990-e iz kojih je malo tko izišao pozitivan. I u tome je posebnost Feral Tribunea.

Na kraju, kada se kao, evo, i sam spremam za mirovinu, pitam se što će gospodinu Kljakoviću koji je danas umirovljenik savršena biografija i bezgrješna karijera? Ne misli valjda da će ga HDZ ili SDP opet pozvati pod hrvatski stijeg i postaviti za visokog dužnosnika? Ako bi čelnici glavnih hrvatskih stranaka to i učinili, tražili bi sebi slične, dakle kompromitirane, nekvalitetne i nesposobne. Ako je gospodin Kljaković bio cijelu karijeru pošten, kvalitetan i sposoban, nema kod njih šanse. Ako mu je pak stalo do njihovog društva i povjerenja, trebao bi mi biti zahvalan što sam negativno pisao o njemu. 

Vjekoslav Perica

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više