Važan cilj vanjske politike Kine jest izbjeći rat. Kina želi i da se odnosi s Tajvanom mirno razriješe, izjavio je povjesničar Zvonimir Stopić u emisiji Vide TV Kontrapovijest s Hrvojem Klasićem, koju možete gledati na ovoj poveznici.
“Kina je proizvodni motor svijeta”, dodao je Stopić, argumentirajući kako “trideset posto roba, na ovaj ili onaj način, dolazi iz Kine, i ona taj motor želi sačuvati”. Kina i Zapad su “dva vrlo različita svijeta”, smatra Stopić, povjesničar i profesor na sveučilištu Capital Normal u Pekingu i autor nekoliko knjiga o vanjskoj politici Kine i njezinu odnosu sa socijalističkom Jugoslavijom.
“Kina funkcionira kao balon. Ima, primjerice, potpuno odvojen internet. Takva je situacija idealna za stvaranje stereotipa jer informacije ne teku lako”, objasnio je, dodajući kako je “veliko pitanje koliko Komunistička partija uistinu kontrolira kinesko društvo”.
Amerikanci, za razliku od stanovnika srednje i jugoistočne Europe, češće imaju osjećaj da je Kina neprijatelj. Taj je osjećaj osnažen u mandatu američkog predsjednika Joea Bidena, kad su animoziteti “podignuti za ideološku razinu”. Za razliku od Bidena, Donald Trump ideološke razlike ne smatra problemom, kazao je Stopić.
Cilj kineske vanjske politike “definitivno nije širenje komunizma”. “Upravo suprotno: sami Kinezi tvrde da njihov sustav nije primjenjiv izvan zemlje”. Kini je, tvrdi Stopić, “vrlo važno izbjeći rat”, a to se odnosi i na odnose s Tajvanom. “Jedan od velikih vanjskopolitičkih ciljeva Kine jest sačuvati i povećati ekonomski utjecaj u svijetu kako bi se sačuvala ravnoteža unutar Kine”, kaže Stopić.
Kina želi da rat u Ukrajini stane, jer joj je poremetio ekonomske planove, ali ne može zaustaviti Rusiju, s kojom ima “vrlo specifičan odnos”. Što se Europe tiče, Kina za obje strane želi postići “win-win situaciju”. Premda smatra da bi EU trebala biti oprezna, Stopić kaže kako “Kina na EU gleda kao na partnera i Unija bi to morala probati iskoristiti”: primjerice, “98 posto svih minerala za tehnologiju EU kupuje od Kine. To je baza na kojoj se može graditi”.
“Bilo bi dobro da se EU počne otvarati svijetu. Mogla bi postati prostor dijaloga: s Kinom, s Afrikom, azijskim zemljama, a u krajnjoj konzekvenci i s Rusijom”, kazao je Hrvoju Klasiću povjesničar kinesko-jugoslavenskih odnosa Zvonimir Stopić.