Novosti

Kratko & jasno

Antonio Čelan: Diskriminatoran prijedlog

MORH predlaže da vojni ročnici imaju prednost pri zapošljavanju u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, ali to je diskriminatorno po spolu, dobi, političkom i vjerskom uvjerenju, zdravstvenom stanju, invaliditetu i drugim osnovama, jer su Zakonom o suzbijanju diskriminacije osobe zaštićene od nejednakog tretmana temeljenog na uvjerenju, uključujući prigovor savjesti, kaže voditelj ureda Centra za mirovne studije

Large intrigator  mini

(foto Sanja Merćep/CMS)

Nakon više od 16 godina Hrvatska se vratila konceptu temeljne vojne obuke, a prvi pozivi očekuju se na ljeto?

Kao što vidimo u programu "ReArm Europe/Readiness2030", militarizacija, naoružavanje i posljedično podizanje borbene spremnosti postaju nažalost dio europske agende. Jedan dio tog vala militarizacije je i vraćanje temeljne vojne obuke. No umjesto priprema za rat i stvaranja osjećaja nesigurnosti, u CMS-u smatramo da treba ulagati u prevenciju eskalacije nasilja, u diplomaciju i mirno rješavanje sukoba, u kapacitiranje mladih da se problemi ne rješavaju silom. Ako se to ipak ne dogodi, nužno je da oni koji iz svojih uvjerenja ne žele nositi oružje i sudjelovati u ratovima mogu jednakopravno uložiti prigovor savjesti i ne sudjelovati u vojnoj obuci.

Kako je zakonski definiran prigovor savjesti?

Pravo na prigovor savjesti u vojnoj službi zagarantirano je našim Ustavom, stavkom 2. članka 47. Osim Ustava, tu su i zakoni koji iz njega proizlaze i dalje reguliraju ovo pravo, posebno Zakon o obrani koji u članku 24. regulira vojnu službu i mogućnost za prigovor savjesti. Osoba koja zbog prigovora savjesti obavlja druge dužnosti naziva se civilnim obveznikom, a pod kojim uvjetima se ova služba može obavljati, regulirano je Zakonom o civilnoj službi. Međutim, Republika Hrvatska je potpisnica i nekoliko međunarodnih dokumenata čime se također obvezuje omogućiti prigovor savjesti za osobe koje iz vjerskih ili moralnih razloga odbijaju vojnu službu poput Europske konvencije o ljudskim pravima (članak 9. koji štiti slobodu misli, savjesti i vjeroispovijesti) te Povelje Europske Unije o temeljnim pravima (članak 10. kojim se garantira sloboda mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi).

Prigovor savjesti je moguće podnijeti u nadležnom Područnom odsjeku za poslove obrane tako da se preda ispunjeni PZC obrazac uz potvrdu nadležne Policijske uprave da osoba ne posjeduje oružje. To se može napraviti nakon uvođenja u vojnu evidenciju, odnosno pri pozivu na novačenje. Također, ako ste već pričuvnik, prigovor možete predati u bilo kojem trenutku ili pri pozivu na vojni raspored tj. vojne vježbe. Povjerenstvo za civilnu službu dužno je kroz 30 dana izdati rješenje o civilnoj službi. Nažalost, ako prigovor savjesti uložite pri samom upisu u evidenciju, Povjerenstvo će izdati rješenje kojim će ga proglasiti bespredmetnim, s obzirom na to da još nije na snazi obavezni vojni rok, a samim time ni civilno služenje.

Hoće li "civilni ročnici" imati nepovoljniji status?

Civilni ročnici trebaju po trajanju obuke ili službe biti izjednačeni s vojnim ročnicima, također i u uvjetima služenja. Država će, ako joj je to u interesu, destimulirati civilno služenje u odnosu na vojno, no tu ne smije biti diskriminacije. MORH predlaže da vojni ročnici imaju prednost pri zapošljavanju u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, ali to je diskriminatorno po spolu, dobi, političkom i vjerskom uvjerenju, zdravstvenom stanju, invaliditetu i drugim osnovama, jer su Zakonom o suzbijanju diskriminacije osobe zaštićene od nejednakog tretmana temeljenog na uvjerenju, uključujući prigovor savjesti.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više