Novosti

Kronika

Бoбoтa никaд нe зaбoрaвљa

У устaничкoм мeсту oбeлeжeнa 75. гoдишњицa устaнкa нaрoдa Рeпубликe Хрвaтскe и oружaнoг oтпoрa мeштaнa: Из Бoбoтe je у НOБ-у учeствoвaлo прeкo 400 бoрaцa, a пoгинулo их je 179. Вишe oд 200 мeштaнa je убиjeнo у Дудику или Jaсeнoвцу

Bgmuc3p453pbkyr4ol0zyb3hso5

Franjo Habulin polaže venac 

Pomenom za žrtve, polaganjem venaca i kulturno-umetničkim programom, u Boboti je obeležena 75. godišnjica ustanka naroda Republike Hrvatske i oružanog otpora meštana fašističkom okupatoru i ustašama.

- Ove godine u čitavoj Hrvatskoj obeležavamo 75. godišnjicu ustanka svih naroda koji su živeli na ovim prostorima. Obeležili smo i centralnu proslavu u Brezovici, međutim, ima onih koji kažu da se to nije dogodilo. Upravo zbog onih koji bi napisali neku drugu istoriju važno je podsetiti na neke činjenice koje su neoborive, a to je pre svega da je 22. juna 1941. Godine u šumi Brezovica formiran prvi partizanski odred u NDH, kvislinškoj tvorevini koja je bila u službi vlastitog okupatora, italijanskih fašista i nemačkih nacista. To je istorijska istina koju niko ne može oboriti. Činjenica je i to da su se rame uz rame borili Hrvati, Srbi i svi narodi koji su živeli na tom prostoru u to vreme i da su zajedničkim snagama uz ogromne žrtve izvojevali konačnu pobedu i slobodu od nacifašisitičke okupacije, rekao je predsednik SABA Hrvatske Habulin.

- Neoboriva činjenica je da je Narodnooslobodilačku borbu (NOB) povela Komunistička partija Jugoslavije na čelu sa Josipom Brozom Titom, da su u NOB-u masovno učestvovali komunisti, ali i da je u najvećem broju učestvovao narod na prostoru tadašnje Jugoslavije koji je krenuo u borbu da spasi pre svega svoj život, svoje porodice, prijatelje, bežeći od rasnih zakona, progona, hapšenja, ubistava, odvođenja u koncentracione logore, istakao je predsednik SABA Hrvatske. One koji smatraju da antifašistička borba nema veze s Hrvatskom, podsetio je da današnja Hrvatska svoju državnost vuče iz odluka ZAVNOH-a i da su temelji današnje Evropske unije zasnovani na vrednostima antifašizma.

Uz 27. jul kao Dan ustanka naroda Hrvatske, za Boboćane je posebno značajan 25. jul, dan kada je započeo oružani otpor ovog sela fašističkom okupatoru.

- Toga dana su Đoko Patković, Slavka Matić i Stevo Čonić, noseći sanitetski materijal, naišli na ustašku patrolu i pružili otpor. Patković je, ispalivši hice na patrolu, ubio dvojicu pozornika. Nakon toga je usledila odmazda ustaških vlasti. Uhapšeno je 50 Boboćana, od kojih je 20 odmah ubijeno, a ostali su odvedeni u logore, podseća Vlajko Brkić, predsednik Mesnog odbora UABA u Boboti koji se kao 9-godišnjak seća sastanaka Patkovića i njegovih saboraca u seoskoj čitaonici. Patković je u februaru 1942. godine, tokom borbe, da ne bi pao ustašama u ruke, izvršio samoubistvo.

- Iz Bobote je u NOB-u učestvovalo preko 400 boraca, a poginulo ih je 179. Više od 200 meštana je ubijeno u Dudiku ili Jasenovcu. To nije sprečilo Boboćane da se priključe NOB-u. Organizovani su narodnooslobodilački odbori koji su okupljali istomišljenike i stvoren je front antifašističke borbe protiv okupatora i domaćih izdajnika, kaže Jovan Tešanović, predsednik UABA opštine Trpinja. Predsednik ZUABA Vukovarsko-sremske županije Lazo Đokić izrazio je zadovoljstvo što se ova manifestacija u Boboti po prvi puta obeležava na višem nivou.

- Odali smo dužno poštovanje žrtvama fašizma, a kroz akademiju osvetlili događaje iz jula 1941. godine, kada su se na ovom prostoru počeli događati strašni zločini, hapšenje i ubijanje nedužnih ljudi. Istina o iskri koja je zapaljena 25. jula 1941. godine u Boboti bila je zapostavljena i o njoj se ne priča onoliko koliko je zaslužila, rekao je Đokić.

Skupu je i ove godine prisustvovao Jovo Nišević iz Osijeka, 93-godišnji pukovnik u penziji i ratni komandant na području Slavonije. Ustanak u Boboti, o kojem je, kaže, izvestio čak i Radio Moskva, podigli su mladi ljudi željni mira i slobode, rekao je Nišević ističući da je vukovarski kraj dao preko 2.800 boraca.

Nakon pomena žrtvama koji je služio bobotski paroh protojerej Goran Goranović, vence na spomenik posvećen narodnom heroju Bogoljubu Vukajloviću Lali u centru Bobote, položile su dvadeset dve delegacije: SABA RH, Srpskog narodnog veća, VSNM-a Vukovarsko-sremske županije, grada Vukovara i opštine Trpinja, Generalnog konzulata Srbije u Vukovaru, Vukovarsko-sremske županije, SDSS-a, Zajedničkog veća opština, SUBNOR-a Novog Sada i Petrovaradina, Sremske Mitrovice, Vrbasa, Sombora, Apatina i Laćarka, SUBNOR-a Srebrenik iz Bosne i Hercegovine te UABA Belog Manastira, Osijeka, Vukovara, Slavonskog Broda, Požege, Borova i domaćina Bobote.

U prigodnom kulturno-umetničkom programu, nastupili su članovi Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor na čelu s horovođom Aleksandrom Krtinić i učenici Osnovne škole u Boboti s recitalom koji je pripremila nastavnica Ljubica Bauković.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više