Novosti

Kronika

Dinamo i Banija u Glini 1980.

Četrdeseta godišnjica važnoga događaja iz glinske sportske povijesti: Zagrebački Dinamo, koji je te godine osvojio Kup maršala Tita, gostovao je u Glini zbog proslave 60. obljetnice tamošnje Banije. U njegovom sastavu bile su tadašnje i buduće zvijezde jugoslavenskog nogometa - Ivković, Cerin, Deverić i braća Cvetković

Zaista je teško pobrojati sve što je bilo značajno u stogodišnjoj povijesti nogometa u Glini, a danas je gotovo potpuno marginalizirano i zaboravljeno. Među mnogim takvim zbivanjima, ponajviše iz 1970-ih i 1980-ih godina kada je glinska Banija bilježila svoje najveće uspjehe, posebno se izdvaja prijateljska utakmica i spektakularno gostovanje zagrebačkog Dinama, održana 5. studenog 1980., točno prije četrdeset godina. Prema sačuvanom zapisniku utakmice, novinskim izvještajima tog vremena i sjećanjima samih učesnika, moguće je približno rekonstruirati ovaj sportski događaj iz povijesti glinskog nogometa.

Danas znamo da su na dan utakmice Sportske novosti iz Zagreba objavile vijest pod naslovom "Plavi na proslavi u Glini". U toj kratkoj vijesti piše: "U okviru obilježavanja 60. godišnjice postojanja i djelovanja NK Banija u srijedu će u Glini gostovati zagrebački Dinamo. On će tom prilikom odigrati prijateljski susret sa glinskim zonašem Banijom. Za gostovanje zagrebačkog prvoligaša u Glini i okolini vlada veliki interes."

Nema sumnje da je glinska sportska javnost s velikim zanimanjem iščekivala dolazak Dinama, koji je nešto ranije nastupio u 1. kolu evropskog Kupa pobjednika kupova protiv Benfice iz Lisabona - u prvoj utakmici 17. rujna 1980. pred 52.000 gledalaca na Maksimiru Dinamo i Benfica odigrali su bez golova; u uzvratu 1. listopada 1980. Benfica je slavila rezultatom 2:0 i prošla dalje. Također treba spomenuti da su na dan prijateljske utakmice u Glini, Zagrepčani bili gosti društveno-političkih organizacija i Skupštine općine, čiji su predstavnici izrazili zadovoljstvo što se Dinamo odazvao pozivu i tako uveličao vrijedan jubilej glinskog nogometa.

Trener Dinama Ivan Đalma Marković raspitivao se na poluvremenu za trojicu igrača Banije, koji su nosili brojeve: 4 (Oljača), 7 (Maoduš) i 11 (Ančić). Oduševio se njima pa je tražio da odigraju i drugo poluvrijeme

Unatoč kišovitom vremenu, na stadionu Banije okupilo se 1.000 gledalaca, koji su stvorili izvanredan sportski ambijent. Prije početka utakmice igrače Dinama i Banije pozdravio je i tajnik Nogometnog saveza Karlovac i tom prilikom NK Baniji za njegove uspjehe predao prigodan pehar. Iako je Dinamo nastupio bez nekih slavnih prvotimaca (bez Velimira Zajeca koji je bio na odsluženju vojnog roka u JNA te Marka Mlinarića i Zlatka Kranjčara koji nisu bili u sastavu), utakmica je "bila na nivou kojem je bila posvećena", piše u zapisniku utakmice. U napomeni delegata također piše da je "utakmica odigrana po vrlo lošem vremenu", ali da je bila "vrlo fer i sportska", uz dobro suđenje Vladimira Mikšića iz Karlovca.

Banija je nastupila u sastavu: Klobučar, Badić, S. Jednak, Oljača, Borota, Slijepčević, Maoduš, Knežević, Grubić, Đurić, Ančić (još su igrali: Tusić, Pađen, M. Jednak, Gavrilović i Štulić). Za Dinamo su nastupili: Ivković, Hadžić, Arslanović, Munjaković, Kuže, Bogdan, Deverić, Poljak, Ćalasan, Dumbović, Kovačević (još su igrali: Marić, Vicković, Moreno, Karabašić, Bračun, Cerin, Z. Cvetković i B. Cvetković). Iako je Dinamo ostvario visoku pobjedu (8:3), novinski izvještaji i sjećanja sudionika otkrivaju ponešto drukčiji tok utakmice.

Dinamo je poveo vrlo rano, već u 1. minuti golom Milana Ćalasana. Izjednačio je u 5. minuti Ančić. U 11. Ćalasan ponovo pogađa za vodstvo Dinama. Međutim, u 18. minuti Oljača je izjednačio na 2:2, da bi u 40. nakon dobro uvježbane akcije Maoduš donio preokret – gol za vodstvo Banije 3:2, koji je izazvao oduševljenje domaćih navijača. No vodstvo Banije nije dugo trajalo, jer je u 44. Ćalasan dao svoj treći gol, pa se na odmor otišlo izjednačenim rezultatom 3:3. Prema sjećanjima tadašnjeg trenera Banije Živka Suzića, trener Dinama Ivan Đalma Marković raspitivao se na poluvremenu za trojicu igrača Banije, koji su nosili brojeve: 4 (Oljača), 7 (Maoduš) i 11 (Ančić). Suzić se također prisjeća da se Đalma Marković oduševio njima i tražio da igraju i drugo poluvrijeme, dok je za Maoduša pitao: "Gdje je on dosad bio?" U drugom poluvremenu Banija je uspješno parirala Dinamu sve do 74. minute, kada Bračun pogađa za vodstvo Dinama. U 81. Cerin je dao gol za 5:3, nakon čega je Bračun u 83. i 87. postigao još dva gola i povisio na 7:3. Nakon dosuđenog jedanaesterca u 89. minuti, Cerin je realizirao dosuđenu kaznu i postavio konačnih 8:3 za Dinamo.

Obje momčadi ispraćene su velikim pljeskom publike, koja je vidjela dinamičnu i uzbudljivu utakmicu s pregrštom zgoditaka. Već sutradan, 6. studenog 1980., Sportske novosti donijele su opširan izvještaj iz Gline u kojem je, između ostalog, pisalo: "Dinamovci su uveličali početak proslave 60 godina postojanja NK Banije. Na igralištu, u dva poluvremena, sa dvije postave. Efikasnija je bila ona druga iz nastavka. U finišu utakmice boljom kondicijom, većom spretnošću napadača u natjecanju Bračuna i Cerina postigli su visoku pobjedu." Prema istom izvještaju, "u prvom poluvremenu Banija je pružila ravnopravnu igru. Bila je dostojan takmac Dinamovcima. Vodila je, da bi na kraju poluvremena Ćalasan izravnao omjer." O proslavi 60-te godišnjice Banije također je izvijestio Večernji list iz Zagreba, koji je javio da je u Glini odigrana "prijateljska utakmica koja je zadovoljila veliki broj gledalaca posebno u prvom poluvremenu. Tada su domaći bili ravnopravan protivnik prvoj jedanaestorici plavih. Tek u drugom dijelu drugog poluvremena nakon što su obje momčadi izvršile brojne izmjene Dinamo je postigao uvjerljivu pobjedu", piše u izvještaju od 6. studenog 1980.

U to vrijeme Banija je s uspjehom nastupala u Međupodručnoj ligi Sisak - Karlovac - Gospić. "Iako su do kraja jesenskog dijela preostala još dva kola glinska Banija je već sada jesenski prvak, jer ima čak pet bodova prednosti u odnosu na najbliže pratioce", pisalo je sisačko Jedinstvo od 13. studenog 1980. Nakon neočekivanog odlaska trenera Živka Suzića u vrijeme zimske stanke i dolaska novog trenera Milana Mrkalja, momčad Banije nastavlja s odličnim igrama i u proljeće 1981. nadmoćno osvaja prvo mjesto u prvenstvu Međupodručne lige Sisak – Karlovac – Gospić, da bi se nakon kvalifikacija plasirala u ligu Zagrebačke nogometne regije. Poslije ovog uspjeha, igrački ojačana momčad Banije ponovo bilježi odlične igre i već u svojoj premijernoj sezoni 1981/82. zauzima visoko drugo mjesto, što joj je omogućilo još jedne kvalifikacije, ovaj put za ulazak u jedinstvenu republičku Hrvatsku nogometnu ligu (treći rang takmičenja).

S druge strane, zbog slabih igara na kraju jeseni 1980., Dinamo je bio svega dva boda iznad ponora zvanog Druga liga. Nakon ostavke Đalme Markovića, kojeg je zamijenio Rudi Cvek, mnogi su očekivali borbu za opstanak. Međutim, klupska uprava tada povlači veliki potez: iz NK Rijeka dovodi novog trenera Miroslava Blaževića, koji u zimskoj stanci 1980. preuzima Dinamo i u proljetnom dijelu prvenstva 1980/81. diže momčad do petog mjesta. U idućem prvenstvu 1981/82. kreće nezadrživo ka naslovu prvaka i osvaja ga u velikom stilu. Dinamo je u proljeće 1982. pod njegovim vodstvom ponovno prvak Jugoslavije, nakon pune 24 godine čekanja. Zanimljivo da je u jesen te iste godine, 22. rujna 1982., Dinamo ponovno gostovao u Glini, gdje je odigrao spektakularnu i masovno posjećenu prijateljsku utakmicu protiv beogradskog Partizana, o čemu su Novosti već pisale.