Novo, 18. izdanje Subversive Festivala, koji spaja političku teoriju s umjetnošću filma te pod povećalo stavlja ključne teme suvremene stvarnosti, održat će se ove godine od 19. do 31. svibnja uz zajedničku festivalsku temu „Doba sukoba: eskalirajući ratovi, globalne migracije“.
Podijeljen na filmski i teorijski dio, Subversive Festival počinje u zagrebačkom kinu Kinoteka u ponedjeljak, 19. svibnja uz novo izdanje Subversive Film Festivala koji će ponovno okupiti autore i autorice koji/e se opiru ekonomizaciji i dehumanizaciji filmske umjetnosti birajući kritičku refleksiju i duh eksperimentiranja namjesto lažne neutralnosti i konvencionalnih formi. Filmovi će se natjecati za nagrade Wild Dreamer „Dragan Rubeša“ i to u kategorijama najboljeg dokumentarnog i igranog filma.
Subversive Film Festival trajat će do 25. svibnja i održat će se u Kinu Kinoteka i Dokukinu KIC. Ovogodišnja selekcija donosi četrdeset igranih, dokumentarnih i hibridnih filmova, među kojima se nalaze najistaknutiji art house naslovi koji su obilježili tekuću filmsku godinu i koji su prikazani ili nagrađeni na najznačajnijim svjetskim filmskim festivalima. Bogati program donosi nove filmove renomiranih autora kao što su Radu Jude, Želimir Žilnik, Joshua Oppenheimer, Mike Leigh, Dea Kulumbegashvili, Ira Sachs, Alain Guiraudie i Matthew Rankin, pobjednike prestižnih filmskih festivala u Locarnu, Veneciji, Cannesu, Sundanceu, Berlinu i Rotterdamu, kao i aktualne laureate važnih dokumentarnih festivala CPH:DOX, Visions du Réel i IDFA. Cjelokupan program konkurencije i raspored projekcija bit će objavljen 7. svibnja.
Popratni program SFF-a donosi prvu regionalnu retrospektivu pionirske libanonske filmašice Jocelyne Saab (1948-2019.). Ova dugogodišnja ratna reporterka jedna je od rijetkih žena koja je stvarala politički angažirane dokumentarce o sukobima i pokretima otpora na Bliskom istoku i Zapadnoj Africi, a njezini filmovi svojim etičkim integritetom i emocionalnom prodornošću ostaju nenadmašeni. O njoj će govoriti Mathilda Rouxel, autorica prve monografije o Jocelyne Saab, donosi i izložbu Vrtovi rata koja će predstaviti njene video-instalacije i bogatu arhivsku građu.
U sklopu popratnog programa bit će održan i mini-simpozij Doba sukoba / Slike emancipacije na kojem će nekolicina pozvanih umjetnika, kulturnih i akademskih radnika kroz diskusije, filmske projekcije i predavanje promisliti način na koji se filmske slike mogu upotrijebiti kao oruđa emancipacije. Simpozij će zaključiti audiovizualni performans Dekodiranje kulturalnog otpora londonskog dvojca Dubmorphology. U MSU Black Boxu očekuje nas novo, sedmo izdanje Kinematografija otpora uz izložbu albanskog umjetnika Drianta Zenelija koji će predstaviti svoju trokanalnu video-instalaciju Zatim sam pronašao meteorite u svojoj sobi koja tematizira kozmologiju iz perspektive marginaliziranih pojedinaca i gradi poetiku otpora kroz znanstvenu imaginaciju, osobnu mitologiju i zvuk.
18. izdanje teorijsko-diskurzivnog dijela Festivala – Subversive Forum održat će se od 25. do 31. svibnja u Kulturno informativnom centru i okupit će teoretičare i aktiviste iz različitih dijelova svijeta i otvoriti prostor za zajedničku refleksiju i diskusiju o različitim zabrinjavajućim tendencijama: politici instrumentalizacije migracija, pretvaranju rasijaliziranih Drugih u žrtvene jarce, militarizaciji granica, širenju i eskalaciji rata i vojnih sukoba, nametanju i normalizaciji novog marcijalnog stila u geopolitičkom diskursu, sistematskom suzbijanju i difamaciji svake kritike izraelskog nasilja nad Palestincima kao „antisemitizma“. Ali i o mogućim odgovorima i strategijama ljevice kako bi se tim trendovima suprotstavila.
Na Subversive Forumu, među ostalima, sudjelovat će Serge Halimi (bivši glavni urednik mjesečnika Le Monde diplomatique), filozofkinja Donatella di Cesare (Sveučilištu La Sapienza u Rimu), sociolog Volodimir Iščenko (Institut za istočno-europske studije, Freie Universität Berlin), psihoanalitička teoretičarka Nadia Bou Ali (American University u Beirutu), istraživač migracija Leandros Fischer (American University of Beirut u Paphosu na Cipru), teoretičarka Sita Balani (Institut za humanističke i društvene znanosti, Queen Mary University of London), sociologinja Raia Apostolova (Institut za filozofiju i sociologiju Bugarske akademije znanosti, Sofija), filozof i publicist Boris Buden (Berlin).
Tu je i peto izdanje Antikapitalističkog seminara, u suradnji s portalom Slobodni Filozofski i to nakon službenog zatvaranja Festivala, od 1. do 6. lipnja u SKD „Prosvjeta“ (Preradovićeva 21).