Novosti

Društvo

Otkriveno cjepivo za sprečavanje zaraze HIV-om

Ovih dana još je jedna dobra informacija došla iz farmaceutskih krugova, a tiče se lijeka za prevenciju zaraze HIV-om kod žena

Large internacionala  ma%c5%a0a

(foto Duško Jaramaz/PIXSELL)

Početkom ovog tjedna farmaceutski gigant Pfizer objavio je da je istraživanje pokazalo kako je njihovo cjepivo za koronavirus učinkovito u više od 90 posto slučajeva pa će ta korporacija do kraja mjeseca zatražiti njegovu autorizaciju. Ohrabrujuća vijest preplavila je svjetske i domaće medije, no ovih je dana još jedna dobra informacija došla iz farmaceutskih krugova, a tiče se lijeka za prevenciju zaraze HIV-om kod žena.

Za prevenciju zaraze do sada su žene svaki dan morale uzimati pilulu Truvada tvrtke Gilead Sciences. Prema novom istraživanju, potrebno je primiti tek šest doza cjepiva tijekom jedne godine. Stručnjaci smatraju da će ovo biti prekretnica. Prema podacima UN-ove agencije UNAIDS, u prošloj su godini žene i djevojčice činile oko polovine novozaraženih. U subsaharskoj Africi pet od šest novih infekcija među adolescentima odnosilo se na djevojčice. "Ako želimo stati na kraj ovoj epidemiji, moramo učiniti nešto kako bismo zaustavili širenje zaraze kod ovih žena. Upravo zato je ovo istraživanje važno. Omogućuje novu izrazito učinkovitu opciju za žene", rekla je za New York Times Kimberly Smith, voditeljica istraživanja u ViiV Healthcare. Riječ je o tvrtki koja proizvodi cjepivo i bavi se isključivo HIV-om, a u vlasništvu je GlaxoSmithKlinea.

Brojne žene nisu sklone uzimanju lijeka svakoga dana. Činjenica da ne moraju svakodnevno uzimati lijek značila bi da se ne moraju skrivati ili pregovarati sa svojim seksualnim partnerima. Da bi bilo učinkovito, cjepivo će morati biti pristupačno u zemljama u razvoju, a pilule Truvada sada su nedostupne mnogima čak i u SAD-u. Ipak, tamo postoje njihove generičke verzije. Osim toga, ženama će trebati i pristup obučenom medicinskom osoblju koje će ih moći cijepiti. Prednost novog lijeka leži u činjenici da se ne mora čuvati na hladnom, tako da se može davati ženama u mobilnim klinikama i centrima u područjima u kojima infrastruktura nije dovoljno razvijena. Kliničko ispitivanje provela je međunarodna mreža HIV Prevention Trials Network na preko tri tisuće ispitanika na 20 različitih lokacija u Bocvani, Keniji, Južnoj Africi, Svaziju, Ugandi i Zimbabveu. S obzirom na uvjete pandemije, ohrabruje da je 98 posto žena sudjelovalo u ispitivanju.

Injektirani lijek Cabotegravir uspoređen je s Truvadom. Od žena koje su primile Truvadu, tijekom ispitivanja HIV-om se zarazilo njih 34, a od onih koje su dobivale injekciju samo četiri. Prema analizi, cjepivo je 89 posto učinkovitije od Truvade. Ranije istraživanje provedeno na gotovo 4600 muškaraca i trans žena koje imaju spolne odnose s muškarcima pokazalo je da je u toj populaciji novi lijek 66 posto učinkovitiji. Ipak, sve žene koje su sudjelovale u istraživanju koristile su kontracepciju. S obzirom na to da su žene u fertilnoj dobi u visokom riziku od HIV-a, bit će potrebno ispitati kako lijek utječe na trudnice.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više