Novosti

Manjinski zastupnik

Oзбиљнe рaспрaвe ниje билo

Срeдишњe je питaњe штo ћe учинити Фoнд зa финaнцирaњe рaзгрaдњe и збрињaвaњa рaдиoaктивнoг oтпaдa у кoнтeксту oтвaрaњу oдлaгaлиштa oтпaдa нa Tргoвскoj гoри и нeстajaњa oпћинe Двoр и њeгoвих oкoлних нaсeљa

Large 6

Čerkezovac na Trgovskoj gori (foto Boris Šćitar/PIXSELL)

Ako nastavimo ovako, mi ćemo imati odlagalište radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, a nećemo imati općinu. Ne govorim daleko od istine, jer sam u općini Dvor bio prije deset dana. Restorana nema, kafić je jedan-jedini, zdravstvena usluga je hitna služba i to ljudi što funkcionira vitalno, visi o koncu minimalnih podrški koje primaju od različitih izvora. Što smo mi uradili? Nismo ih ni na koji način stimulirali dodatno. Da poljoprivrednici ne strahuju, da to područje koje je bogato vodom bude lišeno straha o tome da će doći do bilo kakve kontaminacije – komentirao je saborski zastupnik Milorad Pupovac, u ime Kluba zastupnika SDSS-a, konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fondu za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva nuklearne elektrane Krško.

On je pozdravio uključivanje direktive Europske komisije u ovaj segment, ali je dodao da ovaj prijedlog zakona otvara čitav niz pitanja, pogotovo kada je riječ o lokaciji skladištenja – Čerkezovac na Trgovskoj gori.

- Do rasprave o konačnom prijedlogu zakona stekli smo bolji uvid kakav je odnos građana s područja Sisačko-moslavačke županije, a posebno Općine Dvor prema ovom projektu, prema ovom programu i prema zakonskom rješenju zbog odabira same lokacije. Nema nikakve sumnje da su prvotne burne reakcije sada tiše, ali daleko je to još od toga da su građani spremni na ozbiljan razgovor o tome, jer ozbiljnih rasprava nije ni bilo. Radijske, televizijske emisije i prilozi koji idu o tome ne mogu nadomjestiti ono što je supstancijalno za razgovor. Teško ćete naći u Europskoj uniji da zemlja odabire mjesto za skladištenje radio aktivnog otpada, pa makar niskog i srednjeg stupnja radio aktivnosti, na lokaciji koja je manja od 30 kilometara od susjedne države - rekao je Pupovac, misleći na susjednu Bosnu i Hercegovinu, s kojom, kako je rekao, nije dobro komuniciran problem odlaganja.

Kada je riječ o nezavisnome monitoringu, Pupovac je kazao da se u javnosti može čuti koliki je stupanj radijacije na lokalitetu Čerkezovac i okoline, ali bi bilo dobro da za ovakva mjerenja postoje nezavisni izvori. Pupovac smatra da je takva vrsta monitoringa neophodna.

Što se tiče Kluba SDSS-a, naglasio je Pupovac, manji dio njihovih pitanja je povezan sa samim prijedlogom zakona i pitanjima ovlasti fonda. Smatra da je središnje pitanje – što će učiniti Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada u kontekstu otvaranju odlagališta otpada s jedne strane, nestajanja općine Dvor i njegovih okolnih naselja s druge te kako to promijeniti.

 

Protiv referenduma

Dragana Jeckov osvrnula se na dvije referendumske inicijative koje je koncem prošle godine pokrenuo Most, pod nazivima "Odlučujmo zajedno" i "Dosta je stožerokracije".

- Ova referendumska inicijativa ima dva segmenta, prvi je ustavno pitanje oko člana 17. Ustava Republike Hrvatske, kada se odlučuje o privremenoj suspenziji temeljnih ljudskih prava i sloboda. Možemo reći kako se ovom inicijativom želi dodatno iskristalizirati Ustav. I dosad smo mogli primijeniti članak 17. i smatrati ovo stanje prirodnom nepogodom. O tome se već ranije oglasio i Ustavni sud. Osim toga, izmjene i dopune Zakona o sustavu civilne zaštite su donesene dvotrećinskom većinom saborskih zastupnika. Konačno, Ustavni sud je dao tumačenja primjene članka 16. odnosno 17. gdje je rečeno kako je ograničavanje prava i sloboda, koja se odnose i na takvu situaciju, u isključivoj nadležnosti Sabora. Sve ovo govori u prilog tome da je ova inicijativa u konačnici nepotrebna - poručila je Jeckov. Smatra da je Mostova druga referendumska inicijativa još problematičnija jer je, kako je rekla, "i prosječnom pravniku jasno da se ne može zakonom mijenjati diobu vlasti odnosno, ne mogu se zakonom uzeti izvršne ovlasti".

- Epidemija predugo traje ali to nikome ne daje za pravo da se ponašamo lagodno i ukinemo mjere. Borci za ljudska prava moraju zastupati univerzalna prava, a ne danas sloboda može, a sutra sloboda ne može. Zbog svega navedenog ne podržavamo referendumske inicijative jer one ne vode računa o zdravlju i o ljudskim životima - zaključila je Jeckov.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više