Novosti

Politika

Rabljena sedmica: Virus čisti Vladu

Očita je Plenkovićeva želja da ne uznemiri nijednu HDZ-ovu frakciju – baš zbog toga je odgovornost za smjenu Milana Kujundžića prebacio na koronavirus

B1sfhkhx6xlqjwoldnk0z8x51rt

Prva hrvatska žrtva koronavirusa – Milan Kujundžić (foto Patrik Macek/PIXSELL)

Kujundžić (1)

Andrej Plenković u ponedjeljak je prekasno ispravio još jednu staru kadrovsku pogrešku i razriješio dužnosti Milana Kujundžića, ministra zdravstva. Premijer je ponudio i inspirativno objašnjenje: ‘Danas sam razriješio ministra Kujundžića. Obavili smo razgovor jučer. Imamo i odgovornost kao predsjedavajuća zemlja EU-a. Ministarstvo zdravstva je bitno i u kontekstu šireće epidemije koronavirusa, a ministar Kujundžić je bio fokusiran na pojašnjavanje određenih tema koje nemaju veze s resorom zdravstva, ni s njegovim poslom i zato sam odlučio da ga razriješim.’ Prema premijerovu obrazloženju, živopisni ministar zdravstva koji je nakupio solidan broj životnih i radnih godina, ali nije naučio kako u rubrike imovinske kartice prepisati podatke s vlasničkih listova brojnih nekretnina, nije otišao zbog afera, nego zato što su mu odvlačile pažnju od virusa.

A sve je počelo medijskim otkrićem o tome kako su Kujundžići krajem prošle godine kupili kuću u zagrebačkom Maksimiru, premda je iz ministrove imovinske kartice nejasno otkud mu novac za taj stambeni podvig. Onda se nastavio zakopavati. Pokušao je dopuniti imovinsku karticu, pa je napisao da je kuću kupio ‘od drugih izvora dohotka, novčanom pozajmicom te zaduženjem kod banke (kredit)’, ali jedno vrijeme nije htio otkriti tko mu je posudio novac. Potom je otkriveno da je vrijednost kuće na Markuševcu, u kojoj živi sa suprugom, umanjio na 900 tisuća kuna, manje nego što je procjenjuju trgovci i banke. Zatim smo doznali da je umanjio kvadraturu kuće i u rodnoj Ivanbegovini pored Imotskog – prijavio je sto kvadrata, a prema zemljišnim knjigama ima ih gotovo dvostruko više. Zemljišne knjige tvrde da u imovinsku karticu nije upisao apartman i neko zemljište. K tome, državne su bolnice isplatile 4,7 milijuna kuna Smart Medicalu u vlasništvu Nevena Mrkše, Kujundžićeva susjeda i poslovnog partnera, koji je dotičnu tvrtku osnovao neka dva mjeseca nakon što je Kujundžić postao ministar. I, nakon svega, premijer veli da je Kujundžić otišao zbog koronavirusa. Ta je izjava nezgodna iz više razloga: upućuje na zaključak kako je Ministarstvo zdravstva propustilo uraditi nešto što je trebalo, ali nije stiglo zbog ministrove zauzetosti ili kako državi prijeti veća opasnost nego što se zna. Ili se Plenković nije usudio reći istinu, a nije mu se dalo smišljati razloge. I eto, Kujundžić ode. Kako su uočili na društvenim mrežama, kao prva hrvatska žrtva koronavirusa.

Kujundžić (2)

Uopće, cijela epizoda s Kujundžićevom ministarskom ulogom zasnovana je na sasvim pogrešnoj premisi da se njegovim imenovanjem anestezira desna struja HDZ-a. Kujundžić, zapravo, nije dovoljno politički jak, ali nije ni Plenković. Očita je njegova želja da ne uznemiri niti jednu jaču HDZ-ovku frakciju, pa se valjda zato i kolebao oko Kujundžića. I valjda je zato u pomoć pozvao virus u obrazloženju smjene. A na Kujundžićevo mjesto stiže Vili Beroš. Tek ćemo vidjeti što će ponuditi.

Kujundžić 14

Kujundžić je 14. smijenjeni ministar u vladi Andreja Plenkovića čiji je mandat počeo 19. listopada 2016. godine. Ako vam je promaklo ili niste uspjeli zapamtiti, podsjećamo da su iz vlade izletjeli i Vlaho Orepić, Slaven Dobrović, Ante Šprlje, Ivan Kovačić, Pavo Barišić, Davor Ivo Stier, Martina Dalić, Tomislav Tolušić, Gabrijela Žalac, Lovro Kuščević, Nada Murganić, Goran Marić, Marija Pejčinović Burić i aktualna zvijezda na odlasku, ministar Kujundžić. Ovakav niz bivših ministara dosad nitko nije imao.

Virus

I dok se hrvatski premijer bavi smjenom ministara kao omiljenim hobijem, svijet šokira stari strah od nove opasne bolesti. Nakon kravljeg ludila i ptičje gripe prema nama su krenuli koronavirusi ‘koji mogu izazvati ozbiljne upale donjeg dijela dišnog sustava te u određenom postotku slučajeva dovesti i do smrtnog ishoda’, upozoravaju stručnjaci. Virus je krenuo iz kineskog grada Vuhana, odakle danima stižu dramatične informacije o borbi protiv neugodnog uzročnika ponekad i smrtonosne bolesti. Iz istog smjera stigao je i autobus pun turista. Sletjeli su u Milano, preko Bregane ušli u Hrvatsku, obišli Plitvička jezera, Zadar, Dubrovnik i skoknuli do Bosne i Hercegovine. Nikome se ništa loše nije dogodilo osim što su se pod tekstovima na portalima mogli naći uspaničeni komentari, ali njih ne manjka ni pod vremenskim prognozama.

Stanar

Slavu Milana Kujundžića ovih bi dana mogao zasjeniti Krešimir Žunić. Vršitelj dužnosti direktora Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama od svoje je Agencije kupio stan iz programa poticanje stanogradnje. Medijima je ponudio objašnjenje koje zaslužuje biti citirano i u našoj rubrici. ‘Mene sram koliko nemam, a ne koliko imam! Nemam vozila, nemam pokretnina, imam jednu i po imovinu i dva stambena kredita. Pa što će premijer misliti o meni, majke ti, kakvog sam sposobnog čovjeka napravio, ne može sebi pomoć”, pravdao se očito nesvakidašnje bistri Žunić. S druge strane, ministar graditeljstva Predrag Štromar otkrio je kako je šokiran. ‘Mi smo jutros proslijedili sve te dokumente u DORH’, izjavio je HNS-ovac Štromar. Ako je ovo što opisujemo elita, ne želimo ni pomisliti kakav je ološ. Iz straha.

Vozači

U elitu spada i Zdravko Mamić. Odbjegli Dinamov bog i batina upao je nakratko u hrvatski medijski prostor jer je u Čitluku sudjelovao u prometnoj nesreći. Sudarili su se njegov BMW i neki Mercedes čiji je vozač dobio lakše ozljede. A prema najavama u medijima, sedamdesetogodišnji Tomislav Horvatinčić pokušava zbog navodno pogoršanog zdravlja izbjeći dolazak na sud, gdje treba dobiti termin početka izdržavanja zatvorske kazne od četiri godine i deset mjeseci zbog izazivanja pomorske nesreće u kojoj je 2011. godine poginuo talijanski bračni par Salpietro. Navodno mu je liječnik rekao da hitno mora na operaciju.

Tim

Počeli smo s Plenkovićem, završavamo s Plenkovićem. Odlučio je formirati tim za unutarstranačke izbore. Na čelu stožera bit će Damir Krstičević, a ozbiljno se razmatra da se Ivana Anušića, župana osječko-baranjskog, kandidira za zamjenika predsjednika stranke. Anušić dobro kotira kod Plenkovića, s 18 godina išao je u rat pa će time konkurirati vatrenom hrvatstvu Ivana Penave – kandidata Plenkoviću suprotstavljene stranačke frakcije koju predvodi Miro Kovač – a i vodio je izborni stožer Kolinde Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima, što mu s jedne strane nije neka preporuka jer je izgubila, a s druge je itekakva jer je ušla u drugi krug svemu unatoč.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više