Kako komentirate posljednji slučaj zanemarivanja u Domu za starije u Rupi, gdje su vlasnici preko noći napustili korisnike doma i ostavili ih zaključane? Prije nekoliko godina u požaru u jednom domu stradalo je šestero korisnika.
Navedena situacija se nije smjela dogoditi, a dogodila se zato što na razini Hrvatske imamo samo 27 inspektora. Mi smo zagovarali da inspekcije budu na razini županija što bi bilo učinkovitije. Smatram da se radi o osobi koja nije trebala dobiti ni minimalne tehničke uvjete za rad ni odobrenje nadležnih institucija.
Kakvi su inspekcijski nadzori nad domovima za starije?
Inspekcijski nadzor čini 27 inspektora za sve navedeno, no to nije dovoljno. Zbog premalo inspektora, po meni bi inspekcijski nadzori bili bolji i učinkovitiji da su organizirani na razini županija, posebno nad obiteljskim i udomiteljskim jedinicama. Planirano je ukidanje obiteljskih domova prema Zakonu.
U čemu su najveći problemi s domovima?
Jedan od problema je svakako kategorizacija domova koja nije napravljena, a s druge strane državni domovi se više ne osnivaju jer su sredstva koja su sufinancirana na razini države puno manja. Raspisan je natječaj za 18 domova umirovljenika u sklopu kojih bi bili vaninstitucionalni oblici skrbi, dostava obroka i svi potrebni sadržaji za umirovljenike. Osam domova bili bi financirani europskim sredstva, a deset njih sredstvima Vlade RH. Na te natječaje javila se većina županija, a Grad Zagreb, gdje je najveća potreba s obzirom na broj umirovljenika, nije se javio.
Smještajnih kapaciteta na razini Hrvatske je premalo, imamo danas županija koje nemaju domove umirovljenika. Način na koji bi se smanjio pritisak na domove je skrb u vlastitom domu, ali uz gerontodomaćice i dostave ručkova. U domovima bi bili oni na stacionarnom obliku skrbi kojima je potrebna pomoć i njega, a ostali bi mogli imati skrb u vlastitom domu što je po meni najkvalitetniji oblik skrbi.
Kako gledate na visoke cijene smještaja u privatnim domovima?
Cijene su visoke zbog toga što nema dovoljno smještajnih kapaciteta, pa privatnici mogu sami formirati cijenu. Ako nema dovoljno mjesta u domovima, trebalo bi se dogovoriti da županijski uredi socijalne skrbi osiguraju određen broj mjesta u privatnim domovima putem ugovora u kojima bi regulirali sve potrebno.
Obitelji nemaju izbora pa svoje stare smještaju u "bilo kakav" dom.
Potrebno je razvijanje vaninstitucionalnih oblika skrbi kako bi se umirovljenici duže zadržali u vlastitom domu, razvoj usluga kao što su gerontodomaćice i ostali oblici.