Novosti

Politika

Vlada se oglušila na naredbu povjerenika za informiranje

Pitanje tko su osobe koje su pisale prijedlog zakona, ministarstvo je jednostavno odlučilo ignorirati, kažu u Gongu tvrdeći da se Vlada oglušila na naredbu povjerenika za informiranje i nije objavila tko su osobe koje su pisale zakon o izbornim jedinicama

Large oriana

Gong je ponovno od ministarstva zatražio da odgovori: Tko je pisao zakon o izbornim jedinicama? (foto Emica Elvedji/PIXSELL)

Nakon što je povjerenik za informiranje upozorio Ministarstvo pravosuđa da mora Gongu odgovoriti na upit prvotno upućen još u svibnju ove godine, ministarstvo je kazalo kako nije formirana radna skupina za jedan od najvažnijih zakona, onaj o izbornim jedinicama. Pitanje tko su osobe koje su pisale prijedlog zakona, ministarstvo je jednostavno odlučilo ignorirati, kažu u Gongu. Tvrde da se vlada oglušila na naredbu povjerenika za informiranje i nije objavila tko su osobe koje su pisale zakon o izbornim jedinicama.

"Time se zapravo može potvrditi da 'stručnjaka iz ministarstva', na koje su se ranije pozivali premijer i ministar pravosuđa, nije bilo, nego su, kao što su to mediji objavili, zakon najvjerojatnije uz ministra pisali političari vladajuće stranke, tzv. grupa MARŠ (Malenica, Anušić, Ressler i Šeks)", navode u priopćenju.

Dodaju da je Gong stoga ponovno od ministarstva, kojeg vodi Ivan Malenica, zatražio da odgovori: Tko je pisao zakon o izbornim jedinicama?

"Osnivanje radne skupine inače je dio standardne procedure vladajućih prilikom donošenja zakona, koju vlada detaljno opisuje i na svojim stranicama. I ne samo to nego je i, Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata Vlada RH i ovaj put odlučila ignorirati odbijanjem da se neovisni stručnjaci uključe u proces izrade jednog od najvažnijih zakona RH, unatoč širokoj javnoj raspravi koja se godinama vodi o problematici izbornih jedinica”, ističe Gong.

Podsjećaju da su u više navrata ukazivali na netransparentni i isključiv proces izrade zakona o temeljnim političkim pravilima koji se tiču svih političkih aktera te su na to upozorili Venecijansku komisiju i OESS.

U demokratskim društvima, ističu, izborni zakoni mijenjaju se na transparentan način, uključujući opoziciju, stručnjake i civilno društvo. Time se stvara povjerenje u izborni proces od strane kandidata i birača, a kroz rasprave vladajućih, opozicije, struke i civilnog društva, nastoje se pronaći najbolja rješenja.

Navode i da vlada nastavlja sa spornom praksom skrivanja osoba koje stoje iza izrade zakona, a sad Ministarstvo pravosuđa poručuje da javnost ne treba znati ni tko piše organske zakone - one od izuzetne vrijednosti za ispravno funkcioniranje države, kako ih ističe Ustav Republike Hrvatske, a u koje spada izborno zakonodavstvo.

"Ovo nije prvi put da su vladajući izigrali demokratske procedure prilikom izrade zakona. I ranije se događalo da nisu osnovane radne skupine za izradu zakona, a nadležna ministarstva nisu htjela otkriti javnosti tko su autori zakonskih prijedloga. Pogubno je za demokratska društva da se zakoni i javne politike kroje u stranačkoj kuhinju, u tajnosti, daleko od javnosti. To ugrožava temeljne demokratske vrijednosti poput uključivosti, transparentnosti i pluralizma i potkopava povjerenje građana u njene institucije", zaključuje Gong.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više