Opći sud Europske unije poništio je odluku Europske komisije da novinarki New York Timesa odbije pristup tekstualnim porukama u kojima su predsjednica Ursula von der Leyen i glavni izvršni direktor Pfizera Albert Bourla za vrijeme pandemije dogovarali kupnju cjepiva protiv COVID-a za zemlje EU.
Komunikacija se odvijala od 1. siječnja 2021. do 11. svibnja 2022. godine, a Komisija je zahtjev novinarke Matine Stevis-Gridneff odbila, tvrdeći da ne posjeduje dokumente na koje se taj zahtjev odnosi. U tužbi na temelju Uredbe o javnom pristupu dokumentima EP, Vijeća EU i EK, novinarka i The New York Times ponudili su, prema ocjeni suda, uvjerljive dokaze da je komunikacija postojala.
''U takvoj pak situaciji Komisija ne može samo tvrditi da ne posjeduje zatražene dokumente, nego mora pružiti uvjerljiva objašnjenja koja javnosti i Općem sudu omogućuju da razumiju zašto te dokumente nije moguće pronaći. Komisija nije precizirala vrste pretraga koje je provela kako bi pronašla te dokumente. Stoga nije pružila uvjerljivo objašnjenje kako bi opravdala neposjedovanje zatraženih dokumenata. Osim toga, Komisija nije dovoljno pojasnila jesu li zatražene poruke bile izbrisane i, ako jesu, jesu li bile izbrisane dobrovoljno ili automatski te je li u međuvremenu predsjedničin mobilni telefon bio zamijenjen'', stoji u objavi za medije suda EU.
Sud smatra da Komisija nije uvjerljivo objasnila ni zašto je smatrala da tekstualne poruke razmijenjene u vezi s kupnjom cjepiva protiv bolesti COVID-19 ne sadržavaju informacije čije se čuvanje mora osigurati.
Podsjetimo, u proljeće 2021. EK je u ime 27 država članica EU s Pfizerom zaključila ugovor vrijedan do 35 milijardi eura, što se tada prezentiralo kao veliki uspjeh von der Leyen.
Međutim, zbog skrivenosti velikih dijelova ugovora s farmaceutskim korporacijama i otkrića NYT-a, šefica Komisije ubrzo je žestoko kritizirana, a smatra se i da je tajnovitost okolnosti pod kojima se dogovarala nabava pogodovala trendu nepovjerenja u COVID cjepiva.
Europski je ombudsman 2022. godine osudio odgovor Komisije na zahtjeve za pristup komunikaciji vrha Pfizera sa šeficom EK. Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) od prošle godine istražuje kupnju cjepiva protiv koronavirusa u EU.