Novosti

Intervju

Mirko Miladinović: Karlovačka pustinja

Nakon svih godina privatizacije, Karlovac, koji je nekad bio industrijski grad s 35.000 radnika, sada je prazan, a za to su odgovorni isti oni kojima je sada najpreče uklanjanje Tita

V6prwbzzielixwhit6pqrbeoj0b

Mirko Miladinović

Kako komentirate uklanjanje imena Josipa Broza Tita s jednog od trgova u Karlovcu?

Ja bih one koji miču Tita i koji se izjašnjavaju kao katolici pitao kako je tog zločinca, kako ga nazivaju, primio rimski papa. Začuđuje da je odluka o preimenovanju donijeta već na prvoj sjednici novog Gradskog vijeća i pored svih problema koji pogađaju ovaj grad. Kako kažu, donijeta je na zahtjev braniteljskih udruga, što vidim kao pokušaj manipulacije gradskih vlasti tim udrugama. Zašto nisu vodili računa o braniteljima koji su borili, a kad su se vratili s bojišta ostali su bez posla? Nakon svih godina privatizacije, Karlovac, koji je nekad bio industrijski grad s 35.000 radnika, sada je prazan, a za to su odgovorni isti oni kojima je sada najpreče uklanjanje Tita.

Mislite li da je ovo točka na i obračuna s antifašizmom u gradu?

Ne, mislim da je ovo početak. Jer lažu oni koji kažu da se ništa neće promijeniti; ljudi koje srećem se čude i plaše. Ipak, nadam se da osim u Karlovcu i Zagrebu, Titove ulice i trgovi neće biti uklanjani iz drugih gradova.

Kako u tom kontekstu ocjenjujete ponašanje pojedinih stranaka. Za promjenu naziva trga glasao je i Živi zid?

Nisam političar, ali sam iz iskustva naučio da u dnevnoj politici nema razlika među strankama; sve one, velike ili male, bore se samo za svoje interese, s tim da HDZ sada nema opoziciju jer SDP praktično ne postoji u gradu.

Kakav je odnos lokalnih vlasti prema obilježavanjima godišnjica iz NOB-a i koliko se o njima izvještava u lokalnim medijima?

Nedavno smo bili na skupu u šumi Abez gdje smo obilježili godišnjicu savjetovanja o dizanju ustanka u ovom kraju, a isti dan smo obilježili i prvu partizansku akciju u Mrzlom Polju kraj Karlovca. Ni na jednom od skupova nije bio nitko od gradskih i županijskih vlasti. Vlasti nijednom nisu organizirale obilježavanje antifašističkih godišnjica na razini grada. Ne slavi se 6. maj 1945. kao dan oslobođenja grada jer je bivši gradonačelnik Damir Jelić rekao da je tog dana ustaški totalitarni režim zamijenjen partizanskim. Što se medija tiče, na naše skupove zovemo novinare, ali se oni uglavnom ne odazivaju. Tako se u lokalnim medijima izvještava vrlo malo ili skoro ništa dok se narod zaluđuje potpuno drugim stvarima.

Intervju

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više