Novosti

Politika

‘Rezač’ za oporbu

U akciji ‘Rezač’ uhapšeno je 79 ljudi, među kojima jedan bivši ministar, državni tajnici, dužnosnici, čak i bivša direktorica Agencije za borbu protiv korupcije. Većina njih je vezana uz DS

Gaxz3s8gn0857fj2ey6mjtym2k1

Još jedna država u odlučnom obračunu s kriminalom i korupcijom – Srbija

Bilo je samo pitanje kojeg će se dana to dogoditi: premijer Srbije Aleksandar Vučić nedavno je najavio da će uoči Nove godine biti velikog hapšenja zato što se njegova vlada dosljedno bori protiv kriminala i korupcije, a ne kao oni koje su naslijedili. Tako je i bilo. U subotu ujutro objavljena je vijest da je širom Srbije uhapšeno 79 ljudi, među kojima i jedan bivši ministar, državni tajnici, dužnosnici svih razina, poslovni ljudi, pa čak i bivša direktorica Agencije za borbu protiv korupcije.

Dramatičan ton tog je subotnjeg prijepodneva dao i ministar policije dr. Nebojša Stefanović, kojeg su ovaj put okruživali suradnici u civilu, a ne kao nedavno, one nedjelje kad se cijeli dan pričalo o državnom udaru koji je sutradan demantirao premijer osobno, kad su oko ministra bili pripadnici raznoraznih jedinica pod punom ratnom spremom. ‘Nećemo dozvoliti da nas korupcija pojede, država će se obračunati s kriminalom i korupcijom’, rekao je ministar i, najavljujući moguća nova hapšenja, precizirao da su privedeni u akciji nazvanoj ‘Rezač’ osumnjičeni za brojne zloupotrebe od 2004. do danas, poput pranja novca, zloupotrebe položaja, zloupotrebe s javnim nabavkama, primanja i davanja mita, falsificiranja službene isprave, nesavjesnog rada u službi itd., a da je najviše novca pronevjereno prilikom malverzacija vezanih uz građevinsko zemljište. ‘To su bukvalno milionske cifre u evrima i tu smo imali najviše oštećene budžete. Svako od koruptivnih dela štetno je, iako nisu jednake štete u smislu novčanog iznosa, ali su u smislu društvene opasnosti ta dela jednako problematična’, rekao je Stefanović.

Do kraja dana na TV kanalima su se već vrtjeli snimci – policijski, dakako – privođenja osumnjičenih, iako bi se većina njih sasvim sigurno odazvala policijskom pozivu i bez kamera i medijske pompe. No cilj ‘medijskog hapšenja’ očito je bio taj da se pokaže kako su oni raniji bili lopuže, a ovi današnji sveci.

U petak su neki od članova DS-a celo poslepodne proveli u tužilaštvu, pušteni su kući, da bi tokom noći bili izvučeni iz kuće, samo da bi se pravio rijaliti šou od države – ističe potpredsjednik DS-a Goran Ješić

Odmah je reagirao predsjednik Demokratske stranke Bojan Pajtić, što je i logično, jer je najveći dio uhapšenih vezan uz tu stranku. Sve je to politika, kazao je Pajtić i naveo da je gotovo sto članova DS-a u protekle tri godine provelo mjesece u pritvoru, a samo su četiri predmeta završena pravomoćnim presudama, i to oslobađajućim, dok je od većine njih tužilaštvo odustalo. I potpredsjednik DS-a Goran Ješić se slaže s tim i kaže da je riječ o političkoj kampanji usmjerenoj ka uznemiravanju građana i porodica te o ataku na DS, precizirajući da je riječ o predmetima koji su stari između šest i deset godina i koji su pred zastarom, a vlast pravi reality show i zloupotrebljava tužilaštvo, pravosuđe i policiju u predizbornoj kampanji (pokrajinski i lokalni izbori trebali bi biti održani na proljeće iduće godine, a Gospodar Vučić još razmišlja i o izvanrednim parlamentarnim). Ješić kaže i da su se svi članovi DS-a uredno godinama odazivali na pozive tužilaštva te tvrdi: ‘U petak su neki od članova DS-a celo poslepodne proveli u tužilaštvu, pušteni su kući, da bi tokom noći bili izvučeni iz kuće, samo da bi se pravio rijaliti šou od države.’

Dežurni naprednjaci odmah su skočili na Pajtića optužujući ga da svojim izjavama on i ostali demokrati pokušavaju utjecati na rad tužilaštava i sudova, pa u priopćenju kažu da je ‘razumljivo da je Pajtić u panici, jer mu je i više nego jasno da je borba protiv korupcije postala neselektivna i da je politika kriminala, za koju on jedino zna, nešto što neće karakterisati Srbiju, kao modernu državu koju stvaramo’. Premijer pak objašnjava da još nije čuo da netko tko je uhapšen priznaje da je kriv, naprotiv, svatko tvrdi da je nevin i da su sve reakcije tek ‘politički folklor’, a dokaz tome je da je među uhapšenima čak jedan (brojkom: 1) naprednjak. Kako neki mediji otkrivaju, riječ je o bivšem predsjedniku općine Ada, koji je od socijalista postao član stranke tadašnjeg ministra Mlađana Dinkića (G17 Plus, kasnije Ujedinjeni regioni Srbije, danas nepostojeći), da bi posljednjih godina bio u naprednjačkom Glavnom odboru, a navodno je riječ o dvostrukom plaćanju mosta na rijeci Tisi, što on i njegovi suradnici nisu ‘primijetili’.

U isto vrijeme, padaju silne oslobađajuće presude već optuženima i suđenima proteklih godina: tako je pravomoćno oslobođen Stanko Subotić Cane, osumnjičen za šverc cigareta 1990-ih (optužen je za vlasti demokrata, iako su pravnici otpočetka sumnjali u drugačiji ishod postupka), bivši Miloševićev šef carina Mihalj Kertes netom pošto se upisao u članstvo SNS-a, nakon silnih peripetija oslobođen je i Miljko Živojinović, sin slavnog glumca Velimira Bate Živojinovića. Neki su ovih dana ustvrdili da je novih 79 uhapšenih način da se makne fokus s oslobađajućih presuda Subotiću i Kertesu, iako je to – s obzirom na to kako je tužilaštvo radilo, također pod političkim pritiscima – bilo sasvim očekivano, i da će tako najvjerojatnije završiti i aktualni postupci. Usprkos konstataciji ministra Stefanovića da vlast i policija ‘neće dozvoliti da se bilo tko izvuče’.

Nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović Škero tvrdi da je sudstvo već oguglalo na pritiske vlasti i medija, što dokazuju brojne oslobađajuće presude. Njezin optimizam, međutim, ruši činjenica da su prije tjedan dana imenovani deseci tužilaca na svim razinama pod evidentno političkim utjecajem, o čemu postoje i brojni dokazi, a skandal je i to što nije izabran specijalni tužilac za ratne zločine – dosadašnji, Vladimir Vukčević, odlazi u mirovinu – jer niti jedan od pet predloženih kandidata nije dobio dovoljan broj glasova u Skupštini Srbije. Pitanje je i zašto Vlada Srbije, ali i Državno vijeće tužilaštva, nisu sami izabrali među kandidatima one koji su najbolji. Valjda zbog toga što su tri respektabilna kandidata odmah bili jasni gubitnici, a dvoje koji su dobili glasove naprednjaka nisu dobili dovoljno. Zlobnici kažu: nisu im stigle pravilne direktive s vrha.

Uostalom, sasvim je ozbiljno pitanje zašto i ovih 79 nije privedeno na poligraf kao vrhovnog suca i tužioca (prema premijeru, taj je uređaj pouzdan 99,9 posto), zašto i za njih, kao i za sve koji su dosad bili pod sumnjom za korupciju i kriminal, ne vrijedi da im poligraf presudi.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više