Novosti

Svijet

Smanjene Američke Države

Prema američkim medijima, Trumpova administracija planira prepoloviti proračun State Departmenta. Predviđa se reduciranje međunarodne suradnje i ukidanje pojedinih ambasada, odnosno uništavanje multilateralizma u korist revolveraške diplomacije

Large internacionala  pono%c5%a1

State Department pred mjestimičnom amputacijom (foto Joshua Roberts/Reuters/PIXSELL)

Donald Trump je od slogana "učinimo ponovo Ameriku velikom" stvorio pokret, a gotovo sve što radi otkako je prije niti sto dana ponovno postao stanar Bijele kuće vodi k tome da od Sjedinjenih Američkih Država napravi što manju državu.

Proračuni državnih agencija drastično se smanjuju i ljudi otpuštaju, planira ukinuti savezno ministarstvo obrazovanja (ne može učiniti to vlastitom, predsjedničkom odlukom, za to je ipak zadužen Kongres, pa se zasad zadovoljava otpuštanjem), gase se svi odjeli koji imaju veze s inicijativom DEI (raznolikosti, jednakost, uključivost), idejom borbe protiv klimatskih promjena, ženskim pravima.

Odnedavno je, preko New York Timesa koji je to prvi objavio, nagoviješteno da će na nemalom udaru biti i State Department, jedno od utjelovljenja američke globalne moći. Prema nacrtu prijedloga proračuna State Departmenta, iliti ministarstva vanjskih poslova, koji je izrađen unutar samog State Departmenta za fiskalnu 2026. godinu (počinje 1. listopada), njegov proračun trebao bi biti gotovo prepolovljen.

Konkretno, State Department će, prema nacrtu, za svoje funkcioniranje zatražiti 28,4 milijarde dolara, odnosno 26 milijardi dolara manje nego što ima sada. Već iz tog podatka jasno je da se ne radi ni o kakvim kratkim rezovima, nego o dubokom zasijecanju, s ciljem mjestimične amputacije.

Glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce nastojala je umanjiti zamašnost nacrta kazavši novinarima da "ne postoji konačan plan, konačan proračun, dinamika". Lopticu je prebacila na Bijelu kuću i Trumpa, a oni "nastavljaju raditi na planu proračuna i onome što će podnijeti Kongresu". Spomenula je i da je državni tajnik Marco Rubio "ponovio našu potpuno predanost NATO-u, kao i predsjednik Sjedinjenih Država". Rubio je na društvenoj mreži X poručio da je ono što je objavio New York Times lažna vijest.

No, "laži" koje je objavio poznati američki dnevnik dobro se uklapaju u istinu o tome kako Trump vodi SAD. Nekoliko dana nakon što je NY Times objavio vijest, Bloomberg (financijska i medijska kompanija ekonomski liberalnih nazora koja je u lošim odnosima s Trumpom) je objavio da je imao uvid u dokument od 16 stranica. Stradat će manje-više sve što ima veze s međunarodnom suradnjom.

Nacrt predviđa ukidanje Ureda za međunarodne organizacije (zadužen i za UN i njegove agencije). Misije SAD-a pri međunarodnim tijelima kao što su OECD i UNICEF trebale bi biti pripojene tamošnjim diplomatskim predstavništvima. Ostatci USAID-a – goleme agencije za razvoj i međunarodnu pomoć, koju su Trump i Musk već gotovo uništili – bili bi priključeni State Departmentu.

U nacrtu nema mnogo o humanitarnoj pomoći (što je logično jer nje i neće biti mnogo), ali programi koji se bave tropskim bolestima, osiguranjem cjepiva za djecu u zemljama u razvoju te promicanjem zdravlja majki i djece u nekoj bi mjeri trebali o(p)stati. Predviđa se "reorganizacija" ureda koji pokrivaju indopacifičku, latinskoameričku, bliskoistočnu i euroazijsku regiju, a u tom kontekstu bit će zatvoreno više "neesencijalnih" veleposlanstava u supsaharskoj Africi.

Spominju se Eritreja, Južni Sudan, Republika Kongo, a u Europi, i veleposlanstva na Malti i u Luksemburgu. Posebno je zanimljiva Kanada za koju se predviđa smanjenje broja osoblja u veleposlanstvu u Ottawi i spuštanje na nižu razinu konzulata u Montrealu i Halifaxu.

No, to nije sve. Stradat će Fulbright, ključni program kulturne i znanstvene razmjene i važna poluga američke meke moći. Fulbrightove stipendije smatra se globalno najprestižnijima, a formalno ih dodjeljuje State Department. "Reformirane" stipendije ubuduće bi se dodjeljivale "isključivo za magistarski studij u disciplinama povezanim s nacionalnom sigurnošću", a naglasak bi bio na "kritičnim" jezicima. Stipendije dodjeljivane za studiranje na Sveučilištu Howard u Washingtonu planira se potpuno ukinuti.

Radi se o jednom od povijesnih crnačkih sveučilišta čija je svrha bila obrazovanje crnačkog stanovništva, posebno u doba izrazite rasne nejednakosti i segregacije. Ukidanje tih stipendija ima veze s obračunom sa svim inicijativama vezanim uz DEI. Iz nacrta je jasno da Trump namjerava ruinirati svaku ideju međunarodne suradnje i multilateralizma, a za revolveraško vođenje vanjske politike zasnovano na odnosima "jedan na jedan", novcu i (pri)sili velik i razrađen sistem mu i ne treba.

Bivši američki veleposlanik u Moskvi Michael McFaul nacrt je jednostavno sažeo u jednu rečenicu – "golemi dar Komunističkoj partiji Kine".

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Svijet

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više