Novosti

Politika

Studentski uspjeh

Suočeno sa studentskim pritiscima i novim informacijama, Fakultetsko vijeće Filozofskog fakulteta u Zagrebu jučer je glasanjem odbacilo prijedlog za produžavanje ugovora Einat Lilian Dotan, lektorici hebrejskog jezika i bivšoj poručnici i kapetanici izraelske vojske

Large large plenum

(foto Facebook / Plenum studenata FF-a)

Višemjesečna studentska politička borba na Filozofskom fakultetu u Zagrebu počela je konačno, od jučerašnje sjednice Fakultetskog vijeća, ostvarivati prve uspjehe. Njihov zahtjev da se oslobode plaćanja participacije u troškovima studiranja, koji je uprava dosad ignorirala i opstruirala, nije ovaj put naprosto zanemaren. Ipak, upućen je sveučilišnom Odboru za statutarna pitanja kako bi se utvrdila njegova pravna utemeljenost, jer se dekanu Domagoju Tončiniću ta ideja i dalje ne čini usklađenom s propisanim normama. No što se tiče jedne druge točke na dnevnom redu jučerašnje sjednice, očito više nije imao kamo ni kud.

Fakultetsko vijeće jučer je glasanjem odbacilo prijedlog za produžavanje ugovora Einat Lilian Dotan, lektorici hebrejskog jezika na Katedri za židovske studije i istraživanje Holokausta. Studentskim predstavnicima, i to ne jedino onima u inicijativi Studentice za Palestinu, naime, neprihvatljiva je bila daljnja suradnja njihova fakulteta s tom lektoricom. Razlog je njezin službeni životopis koji je, sve do kraja prošle godine kada je pretrpio drastičnu autocenzuru, jasno prezentirao da je Dotan između 2007. i 2013. godine bila profesionalno angažirana u izraelskoj vojsci (IDF). Najveći dio toga razdoblja provela je na istaknutim komandnim funkcijama, s činom poručnice i zatim kapetanice.

U svom obraćanju vijećnicima uoči sjednice, predstavnik studenata upotpunio je takvu osnovnu informaciju nekim činjenicama s terena u naznačenom razdoblju, prenesenim od izraelskih i međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava. U kombinaciji s biografskim podacima koje je bila istaknula sama Dotan na internetskim stranicama svoje zagrebačke katedre, te informacije pokazuju da je ona evidentno bila involvirana i, na primjer, u IDF-ovu akciju ''Lijevano olovo''. Pod tim je nazivom, moglo se čuti, u 22 dana prosinca 2008. i siječnja 2009. godine u bombardiranju i direktnim pješadijskim operacijama ubijeno približno 1400 ljudi u Gazi, od toga oko 300 djece.

Druga navedena akcija, nazvana ''Stup od oblaka'', u studenom je 2012. godine, kad je Einat Lilian Dotan već unaprijeđena u viši čin, kroz samo osam dana koštala života 167 Palestinaca, uključujući 32 dječja. Zagrebačka lektorica hebrejskog, na čiju jezično-stručnu (ne)kvalificiranost je studentsko predstavništvo također imalo primjedbi, očito nije imala nikakvih rezervi prema takvoj svojoj prošlosti. Štoviše, prije bi se dalo misliti da je s ponosom bila istaknula vlastiti oružani doprinos izraelskom državnom teroru nad Palestincima.

U svoj životopis tako je bila uvrstila opisne formulacije poput ''puna operativna služba u borbenom okruženju'' ili ''nadgledanje dronovskih operacija''. Pod vlastite ''osobne i profesionalne kvalitete'' upisala si je ''sposobnost za rad pod pritiskom'' te ''donošenje odluka i motiviranje podređenih'' što, bez daljnjeg, ne zvuči baš isto u vojnom i civilnom kontekstu. Nije stoga teško zaključiti da je biografsko retuširanje uslijedilo primarno zbog studentskog inzistiranja na raščišćavanju odnosa s takvim kadrom. No malo precizniju sliku ratnog puta Einat Lilian Dotan su dobili i vijećnici Filozofskog fakulteta, da više nitko ne bi mogao reći kako to nije znao.

Pretpostavljamo da je osjetljivosti toga pitanja na vijeću pridonijela i borba sedamnaestoro uhapšenih propalestinskih demonstrantkinja i demonstranata u Zagrebu dan ranije, tj. njihovi protesti kontra vladine podrške Izraelu. U tako integriranom okviru, izvjesno je da pred jednima i drugima, državom i Filozofskim fakultetom ili zagrebačkim sveučilištem, ostaje još povezanih zahtjeva studenata i aktivista. Nije to problem samo jedne suradnice, nego suradnje s bilo kojom izraelskom javnom ustanovom i državom samom. ''Tražimo prekid svih veza s kolonijalnom silom i njenom genocidnom politikom'', iznova su tako jučer zaključile Studentice za Palestinu.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više