Novosti

Politika

Topljenje Metalinga

Tvrtka Metaling nekoć je bila sastavni dio Željezare Sisak, s vrsnim stručnjacima u području metalnih konstrukcija, no 2014. godine sve se počelo urušavati. Na zadnjem ročištu na Trgovačkom sudu u Zagrebu, glavni dio tvrtke zajedno s halama prodavao se za 1,5 milijuna kuna

R70jamvurisnnbhu0onqjc2w0a0

(foto Nikola Čutuk/PIXSELL)

Tvrtka Metaling nekoć je bila sastavni dio Željezare Sisak, s vrsnim stručnjacima u području metalnih konstrukcija. Zapošljavala je 150-ak radnika koji su radili na mnogim građevinama, poput dvorane Zetra u Sarajevu i stadiona Hajduka u Splitu. Nakon osamostaljenja Hrvatske Metaling je prošao privatizaciju, a većinski vlasnici postali su radnici i poduzetnici iz Siska. Za razliku od drugih tvrtki koje su proizašle iz Željezare, Metaling se tada uspio održati na tržištu, a zadnji velik posao bio im je na novom zagrebačkom aerodromu. No sve se počelo urušavati 2014. godine, nakon što je krajem 2013. u Metalingu došlo do velikih promjena u upravi i vlasništvu.

- Dotadašnji direktor, Siščanin Željko Podgoršek, postao je predsjednik Nadzornog odbora, a za zamjenika je doveden Drago Maček, koji je bio optužen, ali u konačnici oslobođen u aferi Brodosplit. Od 2014. godine radnicima su počele kasniti plaće, iako je posla bilo, a tvrtka je osnovala sestrinsku tvrtku Metaling inženjering koja je postala podizvođač Metalinga. Tada se sve počelo ubrzano rušiti - kaže Siščanin Danijel Prerad, novinar Večernjeg lista.

Tada je propala i predstečajna nagodba, Metaling je ušao u blokadu, a u prosincu 2015. godine u stečaj. Preostalih 75 radnika Metalinga te je godine ostalo bez posla – od bivše tvrtke potražuju šest milijuna kuna. Dobili su tek manji dio, nakon prodaje stana koji je tvrtka kupila na zagrebačkom Laništu. S obzirom na to da nema previše interesa za prodaju najvećeg dijela imovine, radnici će u konačnici ostati bez plaća. Na zadnjem ročištu 13. ožujka na Trgovačkom sudu u Zagrebu, glavni dio tvrtke zajedno s halama prodavao se za samo 1,5 milijuna kuna, iako je procijenjen na 22,9 milijuna kuna.

- Prijavljena potraživanja u stečajnom postupku, uz šest milijuna kuna prema radnicima, još su 15,3 milijuna kuna koliko traže ostali vjerovnici, a najveći su banke (6,5 milijuna kuna), Grad Sisak (1,3 milijuna kuna), Porezna uprava (700.000 kuna), HZMO (240.000 kuna) i zagrebačka tvrtka Strojopromet (gotovo tri milijuna kuna). Metaling kao tvrtka, nažalost, više nikada neće postojati, a u što će se pretvoriti njihova hala, skladište i zemljište, tek treba vidjeti - zaključuje Prerad.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više