Novosti

Politika

Ubili ste pravdu, ali istina živi

Nema više tih reči koje možemo da uputimo sudu, pravosuđu i ovoj državi. Samo muk, neverica, šok i prezir, poručeno je sa protesta u Beogradu povodom objave odluke suda da se oslobode okrivljeni za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije

Large protest1

S protesta u Beogradu - Jelena Ćuruvija, kćer Slavka Ćuruvije, u prvom planu (foto Dejan Kožul)

Povodom odluke Apelacionog suda u Beogradu da se oslobode okrivljeni za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, ispred suda je održan protest u organizaciji Koalicije za slobodu medija (Slavko Ćuruvija fondacija, NUNS, UNS, NDNV, Asocijacija medija, AOM, Lokal pres, KUP Nezavisnost i ANEM.)

Nezadovoljni su jer 25 godina nakon ubistva nalogodavci i ubice nisu kažnjeni, kao i činjenicom da je oslobađajuća odluka donešena pre 10 meseci, ali javno je obavljena tek u petak, 2. februara.

- Nema više tih reči koje možemo da uputimo sudu, pravosuđu i ovoj državi. Samo muk, neverica, šok i prezir. Zato smo umesto reči doneli belu zastavu da je uručimo pravosuđu Srbije i državi Srbije koja se predala i poklekla pred silom - rekla je okupljenima Ivana Stefanović, iz fondacije „Slavko Ćuruvija“.

Na beloj zastavi piše „Ubili ste pravdu, ali istina živi“. Stefanović je naglasila da novinari i građani u državi znaju tu istinu, a odluka Apelacionog suda znači da će zločin za ubistvo Ćuruvije ostati nekažnjen.

Za Željka Bodrožića, predsednika Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) odluka suda je ružna kruna na sve što se dešavalo i što se dešava u aktuelnom trenutku.

- Ovo je poruka države da novinari nisu zaštićeni, a i građani mogu da shvate da nisu ni oni - rekao je Bodrožić novinarima te dodao da je 25 godina nakon ubistva „država pokazala, ne samo nemoć, nego da je i dalje zarobljena od nekih ljudi koji su iznad te iste države.“

- Da li su u sistemu države ili iznad nje, ne znamo, ali ćemo se truditi da ova država i novinari u njoj postanu normalni i da se više niko nikad ne okuplja na ovaj način kao mi danas ovde - naglasio je on.

Ono što ga posebno brine je poruka mladima koji žele biti novinari jer, ističe on, treba ih na vreme upozoriti da „mogu da izgube glavu i da za to neće niko odgovarati“ čega moraju biti svesni, ne samo oni, nego i njihove porodice.

S protesta u Beogradu (Foto: Dejan Kožul)

Bodrožić zaključuje da je vlast prevarila novinare kad je „pre mnogo godina slavodobitno objavila da je slučaj Ćuruvija rešen“, kad je, kako je rekao tadašnji potpredsednik vlade (Aleksandar Vučić op. aut.) obećao da će država u punom kapacitetu raditi da ovaj slučaj dobije sudski epilog.

- Imamo zarobljenu policiju, tajnu policiju koja ne želi da se otkriju njihove mračne strane i da su organizovali i izvršili ubistvo jednog novinara u Srbiji - rekao je Bodrožić koji smatra da su novinari i udruženja zloupotrebljena kad se formirala komisija za istragu ubistava novinara.

- Očigledno smo ostali prevareni jer država nije uložila sve kapacitete. Od početka smo bili rezervisani prema komisiji jer ako postoje institucije zašto praviti komisije, ali verovali smo da postoji dobra volja - razočarano će Bodrožić.

Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević nadovezao se rekavši da se sad nalazimo u zoni „savršenog zločina, jer savršeni zločin je onaj zločin o kom se sve zna a pravde nema.“

- Ovaj trenutak je duboko potresan i ova tišina mora da zatrese same temelje sistema koji se na ovakav način odnosi prema žrtvama koje je sam proizveo. Sa tim mi kao profesija nastavljamo da živimo tražeći istinu svesni da je prag nekažnjivosti fatalno preskočen i da se moramo vratiti u normalu - zaključio je Rakočević koji je podsetio i na nerešena ubistva Dade Vujasinović i Milana Pantića.

Nakon protesta ispred Apelacionog suda ostavljena je „bela zastava“ sa natpisom o istini i pravdi i ogledalima.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više